Вадим Денисенко: Я не розумію, чому піарники Зеленського ведуться на дешеві ігри команди Гончарука

Президент Володимир Зеленський перетягує на себе відповідальність за помилки прем'єр-міністра Гончарука, недолугі заяви "Слуг народу" і непопулярні рішення уряду. Наприклад, щодо двох платіжок за газ, адже впевнений, що його рейтинг витягне всіх і витримає все

Вадим Денисенко: Я не розумію, чому піар…

Про це в інтерв'ю Depo.ua розповів керівник Центру вивчення Росії та окупованих територій, народний депутат VIII скликання Вадим Денисенко.

- Судячи з публічних зустрічей Гончарука і Зеленського складається враження, що президент бере на себе відповідальність за те, що Верховна рада його не звільняє. І таким чином всі провали Гончарука фактично перекладаються на Зеленського. Як вважаєте, навіщо він так вчиняє і бере на себе відповідальність за невдачі уряду?

- На мою думку, це помилка людей, які займаються піаром Володимира Зеленського. На сьогоднішній момент він як людина з найбільшим рейтингом в Україні, може багато речей на цьому рейтингу витягувати. Але чим більше ти на себе береш, тим більше ти за це відповідаєш. По суті Гончарук в багатьох моментах міг би бути ідеальним громовідводом. Але Зеленський робить все від нього залежне, щоб самому стати громовідводом замість Гончарука, рівень впізнаваності якого навряд чи сягає 80%, не кажучи вже про рейтинг довіри. Це абсолютно безглузда робота людей, які займаються піаром Володимира Зеленського.

Що найважливіше – остання зустріч Зеленського і Гончарука була присвячена звіту прем'єра перед президентом за роботу уряду за останні шість місяців. В будь-якій нормальній країні, президент, особливо маючи монобільшість, бере на себе відповідальність за найбільш успішні проекти. А от за найбільш неуспішні - перекладає на уряд, певного міністра чи парламент, тощо. Натомість команда Гончарука, я не можу сказати, що переграла, там нема кому, в принципі, грати, але багато в чому нав’язала гру Зеленському в красивих картинках. Гончарук звітує про міфічні речі, а Зеленський бере на себе, разом з міфічними речами, величезні негативи, які вже почалися в економіці країни.

- Знову ж таки, після скандальної історії з депутатом від "Слуги народу" Брагарем, який запропонував продати собаку, щоб сплатити комуналку, Зеленський дав доручення розібратися з ситуацією, що склалася в жінки, яка дзвонила. І тут важливо навіть не те, що це не рівень президента - займатися такими питаннями. Він "вписується" за депутата від "Слуг", псуючи собі рейтинг. Чи його піарники впевнені, що рейтинг Зеленського сильніше за рейтинг "Слуги народу" і зможе все витягувати?

- В цій ситуації з ним зіграло злий жарт те, що Зеленський хоче бути найближчою до народу людиною. Я всіх відсилаю до книжки Яна-Вернера Мюллера "Що таке популізм", з якої ми дізнаємося, що Володимир Зеленський є класичним прикладом популіста, адже саме популісту не потрібні посередники у вигляді ЗМІ. А Зеленський вважає, що йому не потрібні посередники і він може напряму комунікувати з кожним.

Знаменита фраза "Почую кожного" багато в чому відповідає духу популізму. Я ні в якому разі не хочу порівнювати Зеленського з Януковичем, але дух популізму будується у фразах "Почую кожного", "Допоможу кожному". І тут ми виходимо на глибинну проблему нерозуміння людьми з оточення Зеленського того, як проходить комунікація і чи потрібно взагалі розрулювати скандали. В даному "газовому" випадку набагато розумніше було би піднятися над ситуацією і сказати, що я доручив розібратися з двома платіжками, я вимагаю прибрати дві платіжки. Вказати на цю жінку з Кіровоградщини і сказати чиновникам: подивіться, це класичний приклад вашої дурості і я вимагаю разом з проблемою цієї жінки розібратися з проблемами тисяч людей, які стоять в чергах зараз до облгазів. Натомість Зеленському хтось порадив вступитися за одну жінку. Вчинивши так, він де-факто образив сотні тисяч людей, які сьогодні обурюються через платіжки за газ.

- Чому, власне кажучи, з’явилися дві платіжки? Гончарук і Коболев запевняють всіх, що газ подешевшав, а насправді приходить друга платіжка – за транспортування газу і загалом доводиться платити дорожче на 9%. Люди дуже гніваються на таке покращення

- Зеленський "натягнув" на себе історію з двома платіжками. Замість того, щоб піднятися над ситуацією і сказати, що Гончарук, Оржель, "Нафтогаз", Коболев, які придумали дві платіжки, мають розібратися і прибрати це діло, щоб не дратувати людей, він увійшов в історію з однією людиною. При тому, що міг піднятися до мільйонів.

Але тут питання, чому дві платіжки, як вони з’явилися. Чому вони виклали такий негатив?

Головна проблема в тому, що коли вводилися дві платіжки, взагалі не враховувалася піар-складова. Дві платіжки можна було пояснити і відіграти, але в той же час, не було проведено елементарного аналізу, до чого це призведе. І навіть зараз, коли відбулася вся ця історія, вважають, що простіше за все – просто прибрати дві платіжки. Так, вони приберуться, але осад залишиться і ціна ніяк не зміниться.

В той же час потрібно було виділити цільові аудиторії. Хто найбільше обурюється? Люди, які взагалі не мають транзиту газу і живуть з балонами. Також люди, які не користуються газом, але він в них підключений, а ще - люди, в основному в дачних кооперативах і селах, які за свої гроші тягнули собі газопостачальні труби, а тепер мають, як вони вважають, несправедливо платити за транзит блакитного палива. Тобто не відбулося взагалі комунікації і якщо ми скажемо, що обурені 100% населення – то це неправда. Насправді, приблизно тільки 15% від всіх споживачів газу в країні. Але в той же час, відчуття таке, що проти двох платіжок виступає вся країна. Це виключно через те, що не було продумано, які цільові аудиторії найбільше будуть через це обурюватися і паралельно не було підкладено жодної "подушки". А це треба було робити, тому що субсидіарна кампанія в піарі знищена повністю, кількість людей, які отримують субсидії, різко зменшилася і тому, якщо ви вводите щось, що примушуватиме людей платити більше, треба думати про зворотній бік медалі. А про це ніхто, на жаль, не думає. І головне, що Зеленського затягують в цю історію, вважаючи, що його рейтинг витримає абсолютно все.

- А хто саме затягує?

- В даному випадку винні всі. І Гончарук, і Оржель, і "Нафтогаз" і, безумовно, піар-команда самого Володимира Зеленського.

- Загалом, це команда піарників Гончарука така розумна чи команда Зеленського така, менш розумна?

- І там і там, в принципі, ніхто над цим навіть не замислювався. В обох командах складні питання ніхто навіть не ставив. Ми чули, як Гончарук казав, що президенту треба пояснювати все дуже просто. Замість того, щоб ставити складні питання самим собі, люди думають, як спростити відповідь. Примітивні запитання породжують примітивні відповіді. А примітивні відповіді породжують незрозумілі для всіх нас наслідки.

В цій ситуації не скажеш, що команда Гончарука така розумна, ні. Але вони зловили цю хвилю і їм дуже подобається, що через Зеленського можна продавити все, і тому будь-яке рішення вони просять його взяти на себе. А він погоджується.
 

Аналізу ніхто в Офісі президента не проводить, розрахунки ніхто не робить. Я просто чітко пам’ятаю, як піднімалася ціна на газ і скільки відбулося нарад з цього приводу в уряді, щоб вирішити, наскільки піднімати ціну, якою має бути розмір субсидії, які будуть найбільші больові точки, тощо. Це мінімум місяці два дискусій на всіх рівнях. А в даному випадку протягом тижня ухвалили рішення без думок про те, що ж буде далі. Відповідальність перекинули на місцеву владу, вирішили сказати, що в усьому винна вона і хай відповідає. Насправді так воно не працює, тому що люди не розуміють, (не в силу своєї тупості, а тому що воно їм просто не потрібно, в цьому розбиратися), що міське комуненерго належить міській раді. Так само вони не розуміють, що є дороги, які належать обласній владі, державній  владі, а є дороги, за які відповідає мер.

- Для них за все відповідає президент: дороги, ціни, тарифи на комуналку…

- Авжеж. А в даному випадку, повертаючись до першого питання, він не створює мережу громовідводів, а все бере на себе, в силу того, що його команда лінується робити аналіз з однієї сторони. А з іншої сторони, багатьом легше сказати, що їх підставив хтось. От зараз, я впевнений, що замість того, щоб проаналізувати ситуацію з двома платіжками і тією жінкою і собакою з Аджамки, говориться про те, що нас, мовляв, підставив телеграм-канал такий-то, мочить телеканал або сайт такий-то. Хоча треба було би сказати: ok, вони нас мочать, але давайте повернемося на два тижні назад і подумаємо, чому ми ухвалили це рішення і проаналізуємо його, щоб знати, як діяти в подальшому.

- В чому саме медійники Гончарука переграють медійників Зеленського? Можете описати конкретно по фактах?

- В них немає медійників, які можуть в чомусь перегравати, тому що піарну мильну бульбашку роздувати можна, але тільки до певного часу. В Гончарука немає жодного проривного моменту, який можна було би пропіарити. Навіть якщо ми подивимося соціологію, яка говорить про великий рейтинг Зеленського на сьогоднішній день, на запитання, які реформи започаткував Зеленський 52% говорять, що жодних і лише 9% можуть розповісти про якісь зміни. Команда Гончарука не започаткувала абсолютно нічого. В принципі, те, на чому виїхали в перші дні – скасування недоторканності, людям сподобалося. Але це єдине, чим запам’яталися останні півроку

-  А як же кейс "Укрзалізниці" і Deutsche Bahn?

- Люди цього не зрозуміють, поки не побачать, що квитки на залізницю стали дешевше, а постіль - чистішою. Станом на сьогодні люди чують про якихось міфічних німців, які будуть займатися невідомо чим. Але паралельно людям говориться, що прийдуть німці і залізниці подорожчають. І для людей насправді це є найважливішим.

Піарити Гончаруку, станом на сьогодні, практично нічого.

- Зараз, після появи чергового скандалу, багато хто говорить, що він був кимось вигаданий для того, щоб перекрити попередній скандал. Чи справді так працює інформмашина держави?

- Це міф, побудований на тому, що багато хто вірить в конспірологічні теорії. В Офісі президента немає структури, яка б генерувала подібні речі (хоча можливості, в цілому, є). Зараз іде війна всіх проти всіх, яка базується на принципі "багато гівна не буває". Суть цієї війни проста: всіх тримати в тонусі і не дати можливості розслабитися в будь-який момент. Диригента тут немає: є низка талановитих виконавців, які найменше думають про країну і народ, а монетизують свої послуги через скандали.

Зараз дуже цікаво подивитися чим завершиться скандал з прослушкою кабінету Гончарука. Сторони вже почали домовлятися, щоб знизити градус метання фекалій на вентилятор. Але сам принцип війни всіх проти всіх не передбачає чітких домовленостей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme