В Раді хочуть скасувати "зелені" тарифи через Конституційний Суд

49 народних депутатів підготували подання до Конституційного Суду, щодо визнання неконституційними законодавчих положень в яких йдеться про "зелені тарифи"
 

Копія подання є у розпорядженні ЕП, повідомляє Depo.ua.

Мова йде про низку положень в законах "Про альтернативні джерела енергії" та "Про ринок електричної енергії". Повідомляється, що подання вже готово, але його ще не відправили до КС.

Співрозмовник ЕП в уряді наголошує, що у поданні спеціально не оскаржуються тарифи для дрібних домашніх СЕС, мова йде тільки про тарифи для великих електростанцій.

Депутати-ініціатори подання стверджують, що при прийнятті закону  № 555-IV "Про альтернативні джерела енергії" Верховна Рада діяла поза межами своїх повноважень, всупереч принципу поділу влади.

"Встановивши розміри "зеленого" тарифу та весь механізм його розрахунку виключно на законодавчому рівні – у положеннях абзаців ... ..закону № 555-IV, Верховна Рада вийшла за межі своєї компетенції, визначеної Конституцією України (статті 85, 92) і перебрала на себе повноваження, які Конституція України поклала на органи виконавчої влади", – йдеться у документі, який потрапив у розпорядження ЕП.

Також, ініціатори подання зазначають, що "зелені тарифи" є економічно необґрунтованими та надвисокими, що завдає шкоди економіці країни.

"На сьогоднішній день, з огляду на дію положень абзаців... Закону № 555-IV, електроенергія, вироблена з альтернативних джерел, є одним з найдорожчих видів виробництва електроенергії, у порівнянні з іншими, що здійснюються в Україні.

Витрати на придбання такої електроенергії за "зеленим" тарифом є економічно необґрунтованими та надвисокими, що завдає шкоди економіці країни в цілому.

Так, наприклад, у 2018 році витрати України на відшкодування вартості електричної енергії за "зеленим" тарифом становили 560 млн.євро, що складає 7,9% від загальної вартості електроенергії при частці відпуску 1,9%.

Тобто, питома частка витрат на відшкодування вартості електричної енергії за "зеленим" тарифом є у кілька разів вищою, ніж питома частка цього виду електроенергії у порівнянні з іншими, що виробляються в Україні.

Згідно прогнозу Міністерства енергетики та захисту довкілля у 2020 році Україна взагалі не матиме змоги у повному обсязі відшкодувати вартість електричної енергії за "зеленим" тарифом, заборгованість за якою складе близько 13,5 млрд грн", – йдеться у документі.

Депутати просять визнати положення абзаців двох законів, які стосуються "зелених тарифів" неконституційними.

"Просимо відкрити конституційне провадження у справі за конституційним поданням щодо визнання такими, що не відповідають Конституції , положень абзаців ... Закону "Про альтернативні джерела енергії" від 20 лютого 2003 року № 555-IV, включених до Закону №555-IV на підставі підпункту 6 пункту 24 Розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії", – йдеться у поданні.

Нагадаємо, 25 грудня президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 330-ІХ, який парламент ухвалив 4 грудня 2019 року. Серед іншого, документ передбачає, що гарантований покупець спрямовує різницю між доходами та витратами, що виникла під час виконання ним спеціальних обов'язків, на забезпечення покриття власних витрат на виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною.

Довідка: 13 грудня на засіданні профільного комітету депутати з фракції "Слуга народу" на чолі з головою комітету Андрієм Герусом відмовилися підтримати законопроект №2543. За словами авторів законопроекту (комітету ВР з економічного розвитку), він міг зберегти інвестпривабливість України і дозволяв сподіватися на сталий розвиток ВДЕ.

Мiнiстерство енергетики та захисту навколишнього середовища виступає проти прописаного у законопроектi №2543 сценарію реструктуризації "зеленого" тарифу для виробників електроенергії з поновлюваних джерел та закликає Верховну Раду не підтримувати відповідну законодавчу ініціативу.

Нацкомiciя, що здiйснює держрегулювання у сферi енергетики та компослуг, також не пiдтримує прописаний у законопроектi №2543 сценарій реструктуризації "зеленого" тарифу, та запропонувала свiй варiант ставок "зеленого" тарифу.

Також понад  30 виробників альтернативної енергетики підписали відкрите колективне звернення до голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса та міністра енергетики Олексія Оржеля з вимогою змінити законопроект, що готується урядом, про альтернативні джерела енергії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme