Чотири імпічменти Тимошенко: Хто виживе у війні компроматів

Чим менше днів залишається до виборів президента України, тим більше скандальних історій заповнюють інформаційний простір.

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чотири імпічменти Тимошенко: Хто виживе…

Журналісти Bihus.info "Наші гроші" опублікували сюжет із масштабним розслідуванням, результатом якого є викриття "масштабної схеми розкрадань в оборонці". У Бігуса стверджують, що син вже екс-заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олега Гладковського (сьогодні призупинив повноваження в РНБО) Ігор, якому на той момент було 22 роки, разом із партнерами організував приблизно у 2015 році постачання контрабандних російських деталей для військової техніки.  Але штука навіть не в схемі - журналісти 1,5 роки тому вже оприлюднювали її. А в свіжих даних: восени 2018 року вони буцімто отримали анонімний лист із архівом листувань фігурантів афери.  Розслідувачі стверджують, що бізнесом на державних закупівлях, крім вже згаданого Ігоря Гладковського, займався також його друг Віталій Жуков, який "оформлює документи, заносить відкати". Він працював в "Укроборонпромі", звідки звільнився у 2014 році, перейшовши у приватний сектор. Третій організатор схеми – Андрій Рогоза, який буцімто є спеціалістом з контрабанди. Сама історія є гучною тому, що Ігор Гладковський нібито вирішував питання найвищого рівня через свого батька Олега Гладковського, який в свою чергу є другом і партнером Петра Порошенка. І ці люди "обкрадали" армію, яка є гордістю Порошенка і частиною його передвиборчої стратегії. І за яку він був готовий навіть "руки відрубати".  У Гладковського та в "Укроборонпромі" вже оголосили про готовність судитися з журналістами програми "Наші гроші".

Та у вівторок, 26-го лютого, наслідком розслідування Bihus.info стала низка подій. Одна з головних конкуренток Петра Порошенка на виборах - лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко вирішила використати резонанс і у Верховній Раді з трибуни звинуватила президента у держзраді. А також оголосила про початок процедури імпічменту. Після цього вона закликала до створення ТСК ВР із вивчення матеріалів журналістського розслідування про зловживання під час закупівель в армії і навіть підписала в прямому ефірі відповідну постанову, яку будуть вносити в Раду. Ідею зі створення ТСК підтримав і головний радикал Олег Ляшко.  Натомість глава фракції БПП Артур Герасимов назвав заяву Тимошенко про імпічмент "брехливою" і такою, що не може бути втілена у життя.  До слова, Артур Герасимов насправді близький до інстини. Для Юлії Тимошенко ідея з імпічментом не нова. Свого часу Тимошенко разом з комітетом "За чесні вибори" виступала за імпічмент президенту Леоніду Кучмі. У 2008-му році ЗМІ активно писали про те, що БЮТ разом з Партією регіонів розробляли проект закону, який дозволить оголосити імпічмент тодішньому президенту Віктору Ющенку. Хоча згодом, у 2009-му році сама Тимошенко вже виступала проти цього (роки всім відомої "Ширки").  У 2010-му році Тимошенко вже готувала імпічмент Януковичу.  Але жодна з цих ініціатив не втілилася в життя і не втілиться цього разу.  Бо реалізувати авантюру з імпічментом наразі неможливо. 

Колаж - Sviatoslav Batov

В 111 статті Конституції України передбачена процедура відлучення президента від влади. Вона тривала: спочатку народним депутатам потрібно ініціювати це питання простою більшістю голосів. Якщо Юлія Тимошенко їх навіть знайде, що малоймовірно, адже зараз всі очікують результатів виборів, на цьому ще не кінець. Далі депутати повинні створити спеціальну тимчасову слідчу комісію для розслідування фактів "державної зради або іншого злочину" (саме так Конституція формулює можливі підстави для імпічменту), вчиненого президентом. При цьому до складу такої комісії повинні входити спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Проте у нас немає закону про спеціальні тимчасові слідчі комісії, в якому б прописали функції спеціального прокурора і спеціальних слідчих. З таким законом свого часу носився Олег Ляшко, але до порядку денного парламенту не доніс. Після того, як спеціальна тимчасова слідча комісія проведе розслідування, її звіт повинен розглянути парламент. І не простою, а конституційною більшістю в 300 голосів офіційно звинуватити президента в скоєнні злочину. Та і це ще не все. Далі процедура передбачає направлення звинувачення парламенту до Конституційного суду і до Верховного суду. Обидва суди повинні погодитися зі звинуваченнями депутатів і винести відповідний вердикт. Після цього питання знову повертається до депутатів, щоб ті прийняли остаточне рішення. І тут ще одна міна: їм потрібно вже не 300 голосів, а три чверті від конституційного складу Ради. Тобто 339. А це вже фантастика. Не надто змінить ситуацію і закон про імпічмент, на якому під час виборів піаряться окремі кандидати в президенти. Закон має відповідати Конституції, тобто, єдине, що він може зробити, це уточнити окремі моменти у наведеній вище процедурі.

Але, варто окремо сказати, що ситуацію із журналістським розслідуванням Тимошенко поки що використала досить вдало і створила довкола неї резонанс. Зі створенням ТСК ВР Тимошенко свого, швидше за все, досягне. У ВР їй потрібно знайти 150 голосів за постанову, після чого лідерка "Батьківщини" отримає чудовий майданчик для піару. А враховуючи те, що останні тижні до виборів у Верховній раді ключовим питанням буде мовний закон, то ТСК дуже потрібна Тимошенко саме для створення альтернативного інформаційного простору, в якому Порошенко буде виглядати не державником, а корупціонером. Бо від мовного закону виграє саме президент і на цій хвилі він прогнозує вдало увійти в перший тур виборів. Враховуючи останні соцопитування, за якими Порошенко відсунув Тимошенко на третю сходинку, їй потрібно "топити" його рейтинг. 

Паралельно з темою "розкрадання оборонки" продовжується війна щодо підкупу виборців. Сьогодні БПП вимагав вибачень від глави МВС Арсена Авакова за звинувачення у створенні "сітки", той відмовився їх приносити. Натомість Герасимов та Тимошенко у стінах парламенту обмінялися взаємними обвинуваченнями з цього приводу. Так чи інакше, ця тема не є перевагою однієї зі сторін, тому що взаємні обвинувачення у підкупах виборців грають як проти Тимошенко так і проти Порошенка. 

Втім, другим важливим моментом стала саме реакція Петра Порошенка та Олега Гладковського на розслідування Bihus.info. Гладковський вирішив призупинити повноваження в РНБО. Порошенко тактично прийняв це рішення.  А також закликав правоохоронні органи перевірити інформацію, викладену журналістами, задля спростування або підтвердження її. У НАБУ вже пообіцяли перевірити факти розслідування Bihus.info. 

Саме від реакції Порошенка на скандал із "розкраданнями в оборонці" залежить, яким чином він увійде 31-го березня у фінальне коло президентських перегонів. Призупинення повноважень Гладковського, зміщення ситуації в коло відповідальності правоохоронних органів, а також особиста навіть показова готовність відверто розібратися у справі може не дати конкурентам розпалити полум'я ненависті до глави держави. Тим більше, що всім зрозуміло - до виборів розслідувати цю корупційну справу, якщо вона справді така, неможливо.

Безумовно, у випадку створення ТСК за ініціативою Тимошенко та Ляшка, з неї будуть виходити різного роду гучні заяви, як це було у випадку ТСК щодо вбивства Гандзюк.  також цікаво, як поведе себе Олег Ляшко, якого пов'язують з олігархом Рінатом Ахметовим. Останній дуже комфортно почуває себе при нинішній владі і навряд чи буде педалювати рух проти Порошенка. Так чи інакше, після останніх подій (підкуп виборців і "корупційний скандал") вже остаточно зрозуміло, хто є союзником Тимошенко. І президент може бачити ситуацію та приймати продумані рішення. Окремо підігріватимуть інтерес до теми різного роду активісти. Наприклад, сьогодні Нацдружини вже завітають під будинок Олега Гладковського. Можна спрогнозувати, що вони активізуються в березні ще й під АП. Паралельно з цим рух "Хто замовив Катю Гандзюк" сьогодні влаштує пікет під Банковою через буцімто блокаду Порошенком звіту ТСК по вбивству активістки - цю тему також не варто забувати. Але єдине, що сьогодні може зробити президент - демонструвати, що за армію він "готовий рубати руки" і надалі. Всіляко в межах повноважень стимулювати розслідування. А що буде після виборів - це вже зовсім інша історія. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme