Третій строк. Що змінить вирок Януковичу

Оболонський райсуд Києва оголосив вирок Віктору Януковичу - 13 років позбавлення волі

Третій строк. Що змінить вирок Януковичу…

Про це пише "Ділова столиця".

Президенту-втікачеві інкримінували кілька тяжких статей Кримінального кодексу: "державна зрада", "посібництво у веденні агресивної війни" і "посібництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей".

Розшифровуючи сухі рядки статей Кримінального кодексу, у суді оголосили, що 1 березня 2014 року, перебуваючи на території Росії, президент України Віктор Янукович здійснив державну зраду, звернувшись з письмовою заявою до президента Росії Володимира Путіна з проханням використовувати російські війська на території України. Згодом це призвело до втрати Україною Криму і об'єктів державної власності на суму понад 1,080 трлн грн. Іншими словами, за злочини під час Майдану його поки не засудили.

Така непересічна подія, як засудження законнообраного президента за державну зраду (нехай і заочне), безперечно, не зможе не відбитися на ситуації в країні та за її межами. І якщо реакція Росії, яка забезпечила Януковичу притулок, більш ніж передбачувана - там суд називають "політичною розправою" і обіцяють ніколи не видавати втікача Україні, то на Заході обвинувальний вердикт може дещо змінити статус Януковича.

Претензій до законності вироку у західних партнерів України виникнути не повинно, адже головний доказ держзради - лист до Путіна з проханням ввести війська - оскаржити вкрай важко. Більше того, тепер в української влади з'явилися підстави повернути свого екс-президента до списків розшуку Інтерполу, звідки він був виключений у 2017 р. Втім, практичного значення перебування в розшуку для Януковича є вкрай мало. Навряд чи він наважиться покинути територію Росії.

Крім того у підсудного в європейських банках заморожені досить великі суми, а проти самого Януковича, його старшого сина і найближчих соратників введені персональні та економічні санкції. Час від часу Брюссель знімає санкції з соратників екс-президента, викликаючи в Україні чергову хвилю зради. Наприклад, 5 березня минулого року Рада Європи зняла санкції з екс-міністра юстиції Олени Лукаш та екс-нардепа від Партії регіонів Сергія Клюєва. Однак більша частина соратників збіглого президента все ще у списку санкцій.

В останньому на сьогоднішній день рішенні Рада ЄС продовжила санкції проти Януковича ще. Однак Віктор Федорович намагається ці санкції оскаржити в європейських судах, і навіть має деякі, хай і скромні успіхи. Так, у 2016 р. Суд ЄС скасував частину санкцій, які діяли в 2014-15 роках, що втім на сьогоднішню ситуацію ніяк не вплинуло. Після вступу вироку в законну силу аргументів для оскарження і зняття санкцій і арештів з рахунків ні в Януковича, ні у його соратників не додасться і шансів добитися зняття санкцій стане набагато менше.

Що ж стосується ситуації всередині України, то тут вирок Януковичу буде мати досить великий резонанс. Особливо якщо врахувати, що суд виніс свій вердикт екс-президенту в акурат під п'яту річницю розстрілів на Майдані і напередодні президентських виборів, за якими підуть і парламентські.

Всі п'ять років, що минули після Майдану, питання справедливої відплати для влади Януковича залишається досить болісним для суспільства і дає підстави критикам влади говорити про "зраду ідеалів Майдану". Вирок Януковичу дозволить нарешті хоч трохи знизити градус невдоволення і спекуляції на цій темі, що, безумовно, піде в плюс чинній владі.

Проте потрібно розуміти, що владі не вдасться повністю задовольнити громадськість одним тільки заочним засудженням Януковича, яке, треба зізнатися, принципово ніяк не відіб'ється на нинішньому його житті. У Росії в ролі вигнанця йому, звичайно, не так весело і розкішно, як у Межигір'ї, але цілком ситно, комфортно і безпечно. При цьому вирок стосується хоч і вкрай важливого, але лише одного з епізодів злочинної діяльності екс-президента. Крім деяких виконавців, так і не покарані винні у розстрілах на Майдані, як і не доведені корупційні злочини Януковича і його свити.

І все це обов'язково згадають і на роковини розстрілів Майдану, і безпосередньо в розпал виборчої кампанії. А справа Януковича допоможе лише частково загладити цей негатив.

Тим не менш, незважаючи на досить умовний збиток, який вирок суду заподіє Януковичу, не варто применшувати важливість цієї події. Вирок повинен стати лише першим із багатьох. Далі повинні послідувати вироки у справі про розстріли майданівців і по економічним злочинам. І не лише Януковича, але і відносно його подільників. Більшість з них також ховаються на Росії, але не варто виключати, що раніше чи пізніше обставини можуть змінитися, і Януковичу, так само як і його соратникам, все ж доведеться опинитися в руках українського правосуддя.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme