Третина ринку АПК України перебуває в тіні, – Данило Гетманцев

Нелегальний експорт аграрної продукції щороку завдає економіці України збитків у розмірі $2 млрд. Близько 13 млн га сільгоспземлі обробляються нелегально

Журналіст відділу новин

Про це в інтерв'ю порталу "Бізнес Цензор" заявив голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, пише Depo.ua.

"У нас 8 млн гектарів у тіні. Вони обробляються в промислових масштабах, але за документами їх не існує, просто договори оренди паїв не реєструються. Загалом у нас в тіні обробляється 12-13 млн га. Але частина з них — це малі фермери та особисті господарства. Тому я вважаю 8 млн га", — сказав Гетманцев.

Народний депутат пояснив, що урожай з "тіньових земель" продається за готівку без сплати податків. Зерно скуповують фіктивні фірми, вантажать на судна та експортують на ім'я інших фіктивних фірм. Після цього, через низку операцій, продукція надходить "білим" трейдерам за кордоном.

"Є у вас, наприклад, підприємство. І це підприємство просто відвантажує зерно на судно. Судно пішло і вас вже не існує, оскільки ви — фіктивне підприємство. Документи на відвантаження зерна є. Але ж для цього податкові накладні не потрібні. Ви не є платником ПДВ. Обсяг ринку нелегального експорту зерна в Україні — $2 млрд щорічно. Це називається експорт аграрної продукції без повернення валютного виторгу", — констатував Данило Гетманцев.

Як повідомлялося раніше, у лютому поточного року Комітет Гетманцева ініціював нараду з проблем тіньового експорту продукції АПК в Офісі генерального прокурора. За підсумками озвучених фактів було порушено кримінальне провадження, розпочато слідчі дії. Народний депутат висловив подяку генпрокурору Ірині Венедиктовій та її заступнику Олексію Симоненку за "принципову позицію і готовність протистояти шахраям", — пообіцявши зі свого боку, що його колеги по Комітету зроблять усе можливе, щоб детінізувати аграрний сектор української економіки.

Масштаби злочинності в АПК яскраво ілюструє нещодавнє викриття корупційних дій начальника одного з митних постів Запорізької області. Співробітники СБУ і теруправління ДБР у Мелітополі ліквідували корупційну схему експорту зерна до ЄС представниками кількох бізнес-структур. Протягом 2019-2020 років у товарно-супровідних документах комерсанти вказували недостовірні дані щодо вартості і походження товару, штучно занижуючи розмір обов'язкових платежів до держбюджету. Митник, своєю чергою, за хабарі закривав очі на злочини.

Втрати економіки тільки з одного відправлення, на якому погоріли злочинці, оцінюються в 1,2 млн грн. Однак аналогічні угоди, за даними СБУ, здійснювалися до десяти разів на місяць, залежно від обсягів зібраного врожаю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme