Треба просто перестати кашляти: Чому влада відмовилася від створення нового антиковідного фонду

Спікер Ради Дмитро Разумков повідомив, що окремого фонду для боротьби з коронавірусом наступного року не буде

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Треба просто перестати кашляти: Чому вла…
Фото: Офіс президента

Про те, що значні кошти з коронавірусного фонду, створеного весною, пішли не на боротьбу коронавірусом, стало відомо не сьогодні. І політики, й експерти наголошували на тому, що ці гроші витрачаються на так зване "велике будівництво", тобто, на ремонт автошляхів. Але урядовці продовжували переконувати, що коштів вистачить на все. Мовляв, нема чого хвилюватися, все під контролем. Аж тут Рахункова палата повідомила, що із сотні апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ), які планували закупити за гроші з фонду для боротьби з COVID-19, не придбано жодного. Зате 54,1% коштів цього фонду відправили на ремонти і будівництво доріг.

На тлі щоденного зростання захворюваності на коронавірус і, як наслідок, переповненості лікарень інфікованими, тема витрат з антиковідного фонду загострилася. А "Європейська солідарність" навіть звернулася до НАБУ з вимогою провести розслідування витрат державних коштів на боротьбу з коронавірусом. Депутати "ЄС" також планують звернутись до адміністративного суду щодо законності дій уряду із перерозподілу цих коштів. Зараз, заявила депутатка Вікторія Сюмар, грошей критично не вистачає для розгортання лікарень третьої хвилі, закупівлі кисневих концентраторів і мотивування медичних працівників працювати в цих лікарнях третьої хвилі.

Опозиція на те і опозиція, щоб критикувати владу. А що ж влада? Міністр охорони здоров’я Максим Степанов анонсував підготовку до відкриття тимчасових госпіталів. Правда, не уточнив, де і яким коштом. Не відстає від міністра і головний санлікар Віктор Ляшко. За його словами, в Україні в даний час готують потенційних 50 тисяч ліжок для заражених коронавірусом. Із них - 12 440 ліжок мають підведений централізований кисень. У той же час Ляшко додав, що в планах Кабміну забезпечення киснем 80% ліжок. Плани чудові, але складається враження, що вчорашня медіа-активність відповідальних за медицину в країні була покликана збити хвилю звинувачень на адресу влади в неефективності розподілу коштів з антиковідного фонду. Тому і почали відкривати "потьомкінські госпіталі".

У свою чергу голова парламенту Дмитро Разумков повідомив: проект бюджету на 2021 рік не передбачає створення та фінансування в державі окремого фонду для боротьби з COVID-19. "Згідно з поданням, яке було зроблено в проекті бюджету від Кабінету міністрів України, окремого ковідного фонду як такого не передбачається. Є окремі статті на вакцинування (2,6 млрд грн, якщо я не помиляюсь), один мільярд – на підтримку шкіл у рамках боротьби з коронавірусом, а все інше закладено в бюджет МОЗу… 158,7 млрд грн, якщо я не помиляюсь, на Міністерство охорони здоров’я поки що передбачається на наступний рік", – зазначив спікер. І пояснив: "Цього року ми створювали саме ковідний фонд, у березні, тому що ми розуміли, що коштів, які передбачені для Міністерства охорони здоров’я, просто не вистачить, тому із 65 мільярдів був сформований такий саме фонд, Верховна Рада за нього голосувала".

Нагадаємо: коли формувався цей фонд, депутати погодилися скоротити видатки по дуже багатьох статтях. Але за умови, що гроші підуть виключно на боротьбу з пандемією. Натомість,як виявилося, кошти пішли не зовсім туди. І тепер"слуги", шукаючи вихід із ситуації, оголошують, що наступного року взагалі ніякого фонду не буде. Тобто, якщо не буде, то й нема підстав перевіряти витрати з цьогорічного?

Насправді це найгірше з пояснень. Куди краще запустити на повну коронавірусний фонд, звітуватися про витрати з нього кожної копійки і демонструвати суспільству, що ці трати дають результат. Але, мабуть, є проблема: якщо розмах епідемії зростатиме, урядовцям доведеться знову звертатися до депутатів з проханням збільшити фінансування фонду, а ті обов’язково запитають, на що витратили попередні 65 (чи 66) мільярдів.

І ще одне. Науковці зараз не беруться прогнозувати, коли закінчиться епідемія, адже немає навіть стовідсотково визнаної всіма вакцини від страшної хвороби. Та й чудо-ліків проти неї також. Але "зелені" урядовці, схоже, думають, що після Нового року ковід зникне…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme