Обмін кадрами: Чи вдасться голові Нацбанку і омбудсмену врятувати коаліцію

Сьогоднішні кадрові голосування у Верховній Раді продемонстрували, що чутки про смерть коаліції виявилися дещо перебільшеними

Обмін кадрами: Чи вдасться голові Нацбан…

Навколо кадрових призначень омбудсмена, голів Рахункової палати й Нацбанку точилася кулуарна боротьба протягом останніх півтора року. Але сьогодншнє голосування продемонструвало: БПП і "Народний Фронт", попри певні протиріччя та недовіру, все ж можуть домовлятися. Можливо, це було справді непросто, але результат говорить сам за себе.

За великим рахунком, єдиними, для кого це стало неприємно новиною, виявились ті, хто протягом останніх місяців усіляко педалює дочасні вибори парламенту. Але варто розуміти: якщо коаліція здатна домовитися по кадрових питаннях, то, вочевидь, зможе і по інших.

Пройдемося по самих призначеннях. Авжеж, позитивним є довгоочікуване звільнення з посади голови Нацбанку Валерії Гонтаревої, яка написала заяву ще весною минулого року після низки гучних скандалів. Варто згадати, з 180 банків, які працювали на початок 2014 року, залишився 91 банк. Серйозно вдарив по репутації Гонтаревої і скандал з "плівками Катерини Рижкової", заступниці голови НБУ, яка начебто намагалася завдяки займаній посаді лобіювати інтереси окремих фінустанов.

Водночас новопризначений голова НБУ Яків Смолій хоч і вважається продовжувачем політики Гонтаревої, але все ж має свій погляд на діяльність банкової системи України. Показово і те, що за майже рік, поки він був в.о. голови НБУ, ніяких скандалів за його участю не було. А, судячи з того, як він входить на посаду - з піару на металічних гривнях - можна очікувати, що Смолій приділятиме значну увагу відбілюванню іміджу НБУ від наслідків діяльності Гонтаревої. Є й зворотна сторона медалі: ця історія нагадує діяльність скандально відомого голови НБУ часів Януковича Сергія Арбузова, який заради того, щоб на купюрах був його підпис, у 2011 році оголосив про редизайн валюти. До того ж ноу-хау Смолія окрім піару, як вважають деякі експерти, цілком може призвести до зростання інфіляції.

Якщо говорити про призначення головою Рахункової палати Валерія Пацкана, то ця історія тягнеться понад півтора року. Після корупційного скандалу у 2016 році з тодішнім керівником палати Романом Магутою, якого спіймали на схемах з нерухомістю, боротьба за вакантне крісло тривала без будь-яких позитивних зрушень. Враховуючи близькість Пацкана до мера Києва Віталія Кличка (саме новий голова Рахункової палати регулярно організовував збори "ударівців" на Закарпатті), можна впевнено говорити про те, що його призначення – це своєрідна "данина" Кличку та його оточенню. І це – підтвердження того, що "ударівське" крило і далі залишається у складі БПП, без усіляких інтриг. Крім того, Кличко виторговує собі можливість створення столичної агломерації під його керівництвом, в яку мають ввійти усі міста-спутники. Можливо, з призначенням Пацкана і в цьому напрямку відбудеться прорив.

Найбільш цікавим стало голосування за омбудсмена. "Вічна" Валерія Лутковська, чия п'ятирічна каденція на посаді уповноваженого Верховної Ради з прав людини завершилася ще у квітні минулого року, явно сподівалася затриматися на посаді в.о. ще надовго. Але мало не останнього представника часів Януковича (окрім голови ЦВК Михайла Охендовського), яка завжди орієнтувалася на групу тодішнього голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, все ж попросили на вихід. На її місце Верховною Радою було призначено Людмилу Денисову. Це означає, що "Народний фронт", нарешті, отримав те, чого так давно хотів. Можна прогнозувати, що Денисова першим ділом займеться очищенням підпорядкованої їй інституції від людей Лутковської: хоча б тому, що конфлікт по лінії омбудсмен-НФ був очевидним.

Загалом, на Денисову зараз очікує дуже багато роботи і дуже багато критики. По-перше, це буде навкололутковська "тусовка" правозахисників, яка за 7 років звикла до пані Валерії. По-друге, реноме Денисової, колишнього міністра соцполітики, у суспільній свідомості не зовсім в'яжеться з діяльністю, яку має виконувати омбудсмен. Тому її позиції на старті залежать від того, чи є у неї реальні стратегічні плани. Якщо є (а за рік, поки всі обговорювали можливість призначення Денисової, вони мали б викристалізуватися), то у політичній перспективі дана посада може дати "Народному Фронту" чимало. Недарма ж дана фракція так довго за неї торгувалася.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook