Битва за 179 округ: Чому Зеленський віддає Харківщину ОПЗЖ

Висуванка пропрезидентської партії Вікторія Алєксєйчук, швидше за все, зійде з дистанції у забігу за мандатом в окрузі 179, що на Харківщині. Тим самим, "слуги" ще більше загострили питання: а чи є їм з чим іти до людей на місцевих виборах?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Битва за 179 округ: Чому Зеленський відд…

Менш ніж за два тижні, 15 березня, має відбутися голосування на проміжних виборах по одномандатному 179-му округу (центр у м. Краснограді, Харківщина, у межі округу входять місто Лозова, Лозівський, Зачепилівський, Кегичівський, Красноградський і Сахновщинський райони). За даними Центрвиборчкому, проголосувати на окрузі зможуть майже 147 тисяч виборців, які прийдуть на 189 виборчих дільниць. Або не прийдуть, якщо голосування буде зірвано. Чому, ким і для чого?

У липні минулого року, підтвердивши тогочасну загальноукраїнську тенденцію, з великою перевагою (50.61% проти 17.25% у найближчого суперника – голови Харківської облради Сергія Чернова і 11.26% у промисловця Анатолія Гіршфельда) тут переміг кандидат від партії "Слуга народу" Олексій Кучер. У листопаді 2019 року він був призначений головою Харківської облдержадміністрації і склав депутатські повноваження.

Довибори на Харківщині можуть стати останніми мажоритарними в історії України: новий Виборчий кодекс передбачає організацію наступних кампаній за пропорційною системою з відкритими списками. До сьогоднішнього дня за депутатський мандат на 179 окрузі змагалися майже 40 кандидатів. Від провідної політичної сили країни, "Слуги народу", участь у виборах брала 43-річна Вікторія Алєксєйчук, відома хіба що провалом на дочасних виборах у Раду 2019 року, коли вона єдиною з харківських мажоритарників-"слуг" програла на 174-му окрузі кандидату не із ЗЕ!команди Олександру Фельдману. Відсьогодні висуванців від "СН" у 179-му окрузі може не бути - Алєксєйчук готується знятися з перегонів. У порядку денному засідання ЦВК є питання зняття кандидата. За кількома джерелами, мова саме про неї,

Нагадаємо: невдоволення щодо її висунення виникло у самому середовищі "зелених". З'їзд партії, на якому випускницю Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого делегували на 179-ий округ, був скликаний в умовах секретності, у ньому брали участь близько 30 делегатів, більшість із яких взагалі не знала, що відбувається. Анонімний Телеграм-канал "Темний лицар", який пов'язують з групою впливу Коломойського у середовищі "слуг", писав, що насправді з'їзду не було і що партія "пробила чергове дно".

При цьому владна партія знехтувала значно більш сильною кандидатурою 44-річного Олексія Кайдаша, колишнього знаного легкоатлета, екскерівника виборчого штабу Кучера, який влітку провів успішну кампанію і добре знає проблеми округу. Кайдаш написав у Фейсбук: "Відчуваю, що з моєю рішучою позицією я не буду кандидатурою від партії "Слуга народу". Там дуже кволі хлопці" та пішов із ЗЕ!команди. Балотується як самовисуванець.

Ця ситуація засвідчила як невисокі лобістські можливості нинішнього глави облдержадміністрації, так і відсутність нормальної кадрової роботи у "слуг", які досі не зуміли розбудувати на Харківщині регіональну структуру своєї партії. Це перетворює їхні чудові стартові можливості на потенційний пшик, який може чекати на партію влади за наслідками довиборів.

Основні конкуренти Кучера, Чернов і Гіршфельд, від участі в довиборах відмовилися. Не включився у кампанію, попри очікування, і колишній заступник глави президентської адміністрації Януковича Андрій Портнов – про такий варіант, який міг сплутати карти всім іншим учасникам перегонів писали ЗМІ.

За фактом на окрузі конкурують кілька колишніх нардепів: 37-річна кандидат від "Європейської солідарності", депутатка 8 скликання від "Самопомочі" Вікторія Пташник і 44-річний голова Харківської облорганізації партії "Свобода" Ігор Швайка, що був депутатом парламенту 7 скликання від "Свободи" і міністром аграрної політики в першому уряді Арсенія Яценюка.

І все ж головною претенденткою на перемогу експерти і соціологи вважають 35-річну Юлію Світличну, колишню заступницю голови, а у 2016-2019 рр. – голову Харківської обласної державної адміністрації, депутатку обласної ради. Між іншим, Світлична була наймолодшою головою ОДА в українській історії і першою жінкою на цій посаді на Харківщині. Її наступником в облдержадміністрації якраз став Кучер. Після звільнення Світлична претендувала на посаду заступника секретаря Радбезу і навіть подала відповідну декларацію, та згодом повідомила про намір балотуватися до Ради. Деякі ЗМІ називають Світличну креатурою колишнього глави адміністрації президента Порошенка Ігоря Райніна, який наразі займається посиленням впливу на Харківщині "Опозиційної платформи – За життя" в статусі голови обласної організації партії Віктора Медведчука – Юрія Бойка. 

Поруч із такими кандидатами постать "слуги" Алєксєйчук мала доволі непереконливий вигляд. За даними опитування, проведеного на 179-му окрузі соціологічною групою "Рейтинг", Світличну готові підтримати 62,3% тих, хто вже визначився і має намір взяти участь у голосуванні. 12,5% мають намір віддати перевагу Алєксєйчук, 8,5% підтримують представника "ОПЗЖ" Олександра Діденка. Рейтинг інших кандидатів менший за 2%.

З огляду на загалом сумну картину для висуванки "слуг", Харківщиною поповзли чутки, що влада буцім-то шукає варіанти, як протягнути свою кандидатку. Або ж узагалі зірвати вибори. Про такий ризик попереджали у Комітеті виборців України, де зробили відповідну заяву. КВУ відзначає "можливі зловживання в роботі окружної виборчої комісії через суттєві заміни в її складі". Неочікувано, без пояснення причин і мотивів, постановою Центрвиборчкому №57 від 24 лютого було замінено половину членів окружної виборчої комісії (ОВК). Достроково припинили повноваження голови і члена комісії від партії "Слуга народу" та синхронно замінили чотирьох членів комісії, включених до ОВК за поданням голови ЦВК.

Комітет виборців привертав увагу до синхронності заміни членів комісії і від партії, і від ЦВК. Це загрожує "вчиненням незаконних дій під час голосування та встановлення результатів виборів". Прецеденти використання технології зриву виборів в Україні вже використовувалися за часів всевладдя регіоналів: 2012 року Центрвиборчком ухвалив рішення про неможливість встановити результати голосування на 5 виборчих округах.

Джерела Depo.ua повідомляли, що нових членів ОВК "прислали" з Києва. Вони стверджували: якщо справи для партії Зеленського йтимуть кепсько, то з різних причин ці люди можуть просто не прибути на округ в день голосування. Тоді вибори на 179 окрузі будуть зірвані.

Були й інші натяки на "гарячий" розвиток подій на окрузі. За два тижні до виборів президент зненацька змінив голів районних адміністрацій на 179 окрузі, призначивши Максима Карплюка у Сахновщинську, Андрія Засеєва у Лозівську, Олександра Кайдаша – у Красноградську, Джамала Стаценка – у Кегичівську і Олену Петренко – головою Зачепилівської РДА.

Однак сьогоднішнє рішення Центрвиборчкому щодо Алєксєйчук означає, що "слуги" таки вирішили за мандат у цьому окрузі не боротися. Причина відмови лежить на поверхні - низький рейтинг як "зеленої" кандидатки, так і падіння рейтингу влади в цілому. Простіше кажучи, аби не зганьбитися, вирішили просто не брати участі. Дехто назве цей крок раціональним, проте, вважають експерти, проміжні вибори в 179-му окрузі мали стати для "слуг" тим випробуванням, з якого минулорічні фаворити всіх виборчих перегонів повинні були вийти переможцями. Тепер же виборець побачить, що влада - слабка. Адже страх програшу - це ознака слабкості. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme