Слабке місце влади: Що Банкова має робити з Семочком

Політичні опоненти глави держави вже намагаються використати скандал з російськими паспортами громадянської дружини і доньки першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України (СЗР) Сергія Семочка проти нього

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Слабке місце влади: Що Банкова має робит…

У себе на "Фейсбуці" Юлія Тимошенко взяла на приціл і активно педалює тему Семочка, звинувачуючи владу у "спотвореному патріотизмі". У соцмережах в цілому обурено відреагували на підтвердження СБУ наявності в громадянської дружини Семочка і її доньки російського громадянства.

Як відповідатимуть критикам на Банковій, і чи відповідатимуть взагалі, наразі незрозуміло.

Що за історія

10 грудня у Єдиному державному реєстрі судових рішеньз'явилася ухвала Шевченківського райсуду Києва від 28 листопада цього року. З неї суспільству стало відомо, що,за даними Департаменту контррозвідки Служби безпеки України, громадянська дружина Семочка та її донька таки мають громадянство Росії.

Цією ухвалою суд задовольнив клопотання слідчого, який для встановлення обставин можливого скоєння Семочком особисто і через родичів державної зради просив надати доступ до інформації про мобільний зв'язок Семочка та його родичів у період з 1 січня 2014 року по 23 листопада 2018 року.

Сергій Семочко - уродженець Ялти, кар'єрний СБУ-шник. 46-річний полковник до початку російсько-української війни 2014 року працював у Кримському управлінні СБУ. Потім керував економічною контррозвідкою спецслужби (2015-2017 рр.), де займався, серед іншого, питаннями імпорту ліків. Очолював управління СБУ у Києві й області у 2017-2018 роках. А 31 липня цього року був призначений першим заступником голови СЗР.

Тетяна Лисенко – дружина Семочка, яка начебто має російське громадянство. Як встановили журналісти, Федеральною податковою службою РФ їй нібито присвоєно індивідуальний податковий номер. Також ЗМІ повідомляли про російський паспорт доньки Лисенко Анастасії Котон та її чоловіка.

Скандал спалахнув після того, як 2 жовтня програма "Наші Гроші" оприлюднила результати журналістського розслідування, згідно з якими, Семочко володіє нерухомістю під Києвом на суму, що перевищує 200 млн грн, а у членів його родини буцімто є російські паспорти і бізнес в окупованому Криму. Крім того, розслідування показало, що під час роботи Семочка у контррозвідці з фармацевтичних компаній нібито вимагали хабарі.

За два тижні після виходу розслідування Семочко організував 15-хвилинний виступ на телеканалі ZIK, де намагався спростувати виявлені журналістами факти, але цей ефір отримав негативний суспільний розголос. Також він подав до суду на автора розслідування "Розвідкою по нирках" Лесі Іванової, ведучого програми "Наші Гроші" Дениса Бігуса і 24 канал, що транслює програму.

У свою чергу, СБУ за заявою Дениса Бігуса відкрило провадження за статтею "Державна зрада" ККУ і почало перевірку інформації, а Національне антикорупційне бюро зареєструвало провадження за статтею ККУ "Незаконне збагачення".

Поки що в адміністрації президента України це питання не коментують. Мовчать і про подальші кар'єрні перспективи Семочка. Тим часом не мовчать потенційні кандидати в президенти. Вони намагаються скористатися ситуацією і організувати інформаційну атаку на позиції глави держави.

Як ми вже писали, сьогодні на Фейсбук-сторінці Юлії Тимошенко з'явився пафосний пост про "позірний патріотизм влади" з порадою Петрові Порошенку "…зняти з рекламних бордів будь-які згадки про армію…".

Чому атакують Порошенка

Справа в тому, що на указі про призначення Семочка до СЗР за №225/2018 стоїть його підпис. За логікою опонентів, хто призначав – той уповноважений і звільняти з посади. Тим більше, що підстава справді дуже серйозна – одного з очільників структури, безпосередньо відповідальної за безпеку держави, звинувачують у державній зраді.

З огляду на публічний резонанс, який ще більше посилився після підтвердження контррозвідниками російського громадянства членів сім'ї Семочка, можна було б розглянути можливість якщо не звільнити з посади скандального полковника (тут все вирішать результати розслідування), то відсторонити від виконання службових обов'язків на час, поки слідчі працюватимуть по цій справі.

Якщо продовжити відбуватися мовчанкою, то важко буде уникнути репутаційних втрат. Опоненти Порошенка активно намагаються "прив'язати" його до цього скандалу зокрема і тому, що кадрові питання в СБУ належать до прямої компетенції президента.

Проблема в тому, що через відсутність публічної позиції президента українці чують виключно його опонентів і для глави держави дуже важливо пояснити мотивацію дій в цій ситуації.

Раніше Тимошенко з екранів ТБ звинувачувала президента в тому, що він може зірвати вибори, домовившись з бойовиками про активізацію військових дій. У соцмережах також були проплачені рекламні пости про те, що Порошенко нібито вигідний Путіну. Жодних доказів у критиків президента не було, тому вірили в такі історії хіба зрадофіли, які дуже сильно недолюблюють главу держави. Можна тільки уявити, як та сама Тимошенко використовуватиме фігуру Семочка в подальшому.

До того ж, на цей скандал наклалася інша ситуація, з рішенням суду про незаконність звільнення Романа Насірова з посади голови ДФС. З цього приводу висловилися навіть у посольстві США в Україні, яке на своїй сторінці у Фейсбук зауважило, що "Український народ заслуговує на урядовців, які не зловживають своїми посадами, а також на ефективну, справедливу судову систему, яка може притягати до відповідальності впливових осіб".

Ще один момент, який стосується вже безпеки держави. Через суспільний резонанс і нові дані СБУ Семочка важливо не просто позбавити права доступу до державної таємниці. А й невідкладно усунути навіть гіпотетичну можливістьпередачі якоїсь інформації, якою, природньо, володіє заступник керівника СЗР, Росії. Без огляду на те, має такі наміри полковник чи не має. Доведена його вина, чи ні. Якщо він виграє суд, його репутація буде очищена.

Прецеденти, коли Порошенко реагував, вже були. Варто згадати те, як він вчинив щодо колишнього слідчого Генпрокуратури Дмитра Суса, який "засвітився" у численних резонансних справах, що їх вела ГПУ. Після появи інформації про те, що його авто Audi Q7 записано на 85-річну бабусю, Суса звільнили 2017 року за те, що він не вніс у декларацію інформацію про житло та автомобіль.

Звільнили, між іншим, з формулюванням "За систематичне грубе порушення вимог Законів України "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", правил прокурорської етики, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його чесності та непідкупності органів прокуратури…"

Зараз справа Суса триває. Йдуть суди. Сам він періодично дає інтерв'ю. Але вже як приватна особа, а не високопосадовець, дії якого кидають тінь на репутацію всієї системи влади в Україні. Головне, що його звільнення допомогло зняти напругу і не роздмухати пов'язаний з корупцією скандал.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme