Телеміст з Росією і "громадянська війна" Симоненка: Скандали із вимкненими "каналами Медведчука"

Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, заблокувавши на п'ять років канали "112 Україна", NewsOne та ZIK, яку пов'язують з Віктором Медведчуком. Для багатьох указ голови держави став несподіванкою, хоча можливість закриття медіа обговорювали вже давно – адже з ними пов'язаний далеко не один скандал

Телеміст з Росією і "громадянська війна"…

Depo.ua згадує зашквари із наразі вже вимкненими ЗМІ. 

Союзник Медведчука Тарас Козав придбав NewsOne та "112 Україна" восени 2018-го, а влітку наступного року його медіапортфель поповнився телеканалом ZIK. Усі три канали входять до медіаходингу "Новини".  

NewsOne потрапляв у скандали і до нинішнього власника. Так, звинувачення у транслюванні тез російської пропаганди лунали на адресу каналу, і коли він належав Євгенію Мураєву. Зокрема, напередодні четвертої річниці Революції Гідності власник медіа і тодішній нардеп назвав події на Майдані "держпереворотом" – кілька присутніх політиків залишили студію телеканалу, а у мережі активізувалися заклики його бойкотувати. 

Втім і за нового керівництва каналу є що пригадати. Зокрема, влітку 2019-го на NewsOne анонсували телеміст з російським каналом "Росія 24". Проект назвали "Треба поговорити" та позиціонували як спробу діалогу простих українців та росіян. Начебто програма мала спонукати політиків з двох країн шукати миру. 

Ініціатива викликала потужну хвилю протестів. Під офісом телеканалу  зібралися численні пікетувальники. "Анонсований телеміст – це просто дешевий, але небезпечний піар-хід перед виборами, мета якого – знову поділити нас, українців, на два табори", – зазначив тоді Володимир Зеленський. При цьому у ГПУ відкрили провадження за звинуваченням у замаху на держзраду і почали викликати фігурантів на допит. В підсумку, телеміст скасували. 

Восени 2019-го Нацрада з питань телебачення і радіомовлення ухвалила звернення до суду з вимогою анулювати ліцензію NewsOne. Протягом місяця експерти аналізували контент медіа і знайшли чимало цитат, що транслюють тези російської пропаганди. 

21 травня минулого року Нацрада призначила позапланову перевірку за підозрою у розпалюванні мови ненависті та ворожнечі. Так, гість програми "Протистояння" Вадим Карасьов розповів про "єврейські дивізії СС". У Нацраді наголосили, що таке формулювання, а також озвучена теза про значну кількість євреїв на службі у нацистів можуть трактуватися як спроби заперечення та викривлення Голокосту. 

Зрештою, про ще одну перевірку оголосили вже в середині січня 2021-го.  Нацрада звернула увагу на програму "Епіцентр української політики" з В'ячеславом Піховшеком. У висловлюваннях журналіста знайшли тези, що, на думку регулятора, порушують низку українських законів. Зокрема, у повідомленнях наводиться приклади агресивного протиставлення: "переконувати наших ідеологічних ворогів, це вже не супротивники, це вороги", а "російськомовне суспільство" подається як супротивник інших мовних та соціальних груп. 

Телеканал "112 Україна" теж неодноразово ставав об'єктом зацікавленості Нацради.  

Минулого року телеканалу призначали позапланові перевірки, наприклад, через показ російського мультика "Незвичайна подоріж Серафіми", в роботі над яким брав участь актор Олександр Михайлов. Його включено до Переліку осіб, що загрожують нацбезпеці. 

Влітку скандал розгорівся через коментар Віктора Медведчука, який транслювали п'ять разів. Нардеп схвально висловлювався щодо статті свого кума і президента країни-агресора Володимира Путіна в американському журналі The National Interest, де російських лідер ділився своїм трактуванням причин Другої світової. Згодом публікацію через спотворення історичних фактів розкритикували у Великій Британії, Польщі, Латвії та Естонії. Як заявили Нацраді, спікер телеканалу відстоює лише позицію офіційної Москви, натомість інші думки канал ігнорує. 

Також нашумів скандал із лідером забороненої в Україні Комуністичної партії Петром Симоненком. У програмі "Прайм" він зазначиив, що в Україні триває "громадянська війна", що "потрібно повернути всіх у казарми за місцем дислокації основних частин", і тоді війна закінчиться. Начебто "з донецького боку ніхто не буде проявляти агресію, вони сьогодні обороняються". 

28 січня Нацрада оштрафувала медіа за поширення висловлювань, що містять мову ворожнечі (саму ж перевірку призначили ще рік тому). У Нацраді заявили, що такі тези озвучували запрошені гості – Вадим Рабінович, Олена Лукаш, Дмитро Співак, Євген Червоненко, Наталія Королевська, Андрій Пальчевський, Михайло Погребинський, Віктор Медведчука, Олег Волошин. Зокрема, пояснили, що порівняння деяких осіб та їхніх вчинків з діями та методами Геббельса є "опосередкованим звинуваченням їх у нацизмі, злочинах проти миру і людяності, що є свідомим поширенням необ’єктивної інформації, метою якої є розпалювання ворожнечі".

Що ж до каналу ZIK, сам перехід медіа в руки нового власника виявився доволі гучним та скандальним. Через зміну бенефеціара зі ЗМІ звільнилося чимало журналістів. 

З нещодавніх скандалів навколо ЗМІ пригадується висловлювання Ганни Герман у ток-шоу "Ми всі – українці", на яке член Нацради Максим Онопрієнко закликав звернути увагу СБУ. Представник регулятора обурився тим, що політикиня "заперечила факт наявності збройної агресії проти України" і "закликала ЗСУ боротися проти справжнього ворога – внутрішнього тероризму".  Онопрієнко вважає, що слова можуть бути розцінені як заклик до національного збройного протистояння. 

У грудні 2020-го Незалежна медійна рада оприлюднила висновки щодо телемарафону "Реванш соросятні", який проходив на телеканалі у листопаді. НМР знайшла ознаки мови ворожнечі та антисемітизму. Крім того, звернула увагу на те, що у програмі до "спільників Джорджа Сороса" зараховано чимало українських політиків, при цьому немає коментарів жодного з них. 

Довідка: 2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони, яке на 5 років заборонило діяльність телеканалів, пов'язаних із Віктором Медведчуком – "112 Україна", Newsone та ZIK.

Крім телеканалів, під санкції потрапив нардеп Тарас Козак, який є їхнім формальним кінцевим бенефіціаром. 

З 19 членів РНБО 17 проголосували за, один утримався, один перебуває у відрядженні. За інформацією ЗМІ, утримався від голосування голова Верховної Ради Дмитро Разумков. 

Телеканали уже почали відключати в українських телемережах.

Нардеп Козак відреагував на санкції, заявивши, що Зеленський перевищив свої повноваження.

За інформацією нардепа Гончаренка, санкції ударили і по компанії, на яку оформлені семеро бортів, зокрема, і літак самого Тараса Козака. Тепер вони не можуть вилетіти за межі України.

Екс-нардеп Лещенко упевнений, що вся ця "спецоперація" готувалася якраз під засудження на Росії опозиціонера Олексія Навального, щоб у кума Медведчука, Володимира Путіна, не було можливостей відповісти українській владі.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко підтримав рішення РНБО щодо заборони діяльності телеканалів Медведчука.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme