Ситуативний Зеленський: Чим президент розрахується з ОПЗЖ

Голосування опозиції за зміни до регламенту виявили здатність Володимира Зеленського до дуже "глибоких" компромісів

Економічний і політичний оглядач
Ситуативний Зеленський: Чим президент ро…

За вчорашнім знаковим голосуванням щодо регламенту криється цікава політична інтрига, в рамках якої між Офісом президента та частиною ОПЗЖ, що орієнтується на Сергія Льовочкіна, проявилися неоголошені широкому загалу домовленості. Чи я така "благодійна" акція Льовочкіна разовою, чи ми матимемо змогу побачити продовження партнерства - розбирається Depo.ua

Нагадаємо, 16 квітня відбулося позачергове засідання Верховної Ради, на якому центральним питанням розглядалися зміни до регламенту задля якомога швидшого розгляду та ухвалення банківського закону. Цей закон є умовою Міжнародного валютного фонду перед видачею кількамільярдного траншу кредиту Україні, і Офіс президента робить все можливе, аби виконати умову МВФ.

Натомість цей закон б'є по інтересам Ігоря Коломойського, оскільки в результаті його ухвалення він втратить можливість повернути собі Приватбанк. Аби заблокувати ухвалення цього закону група депутатів, що орієнтуються на олігарха, подала кілька тисяч поправок до цього закону. І їх почерговий розгляд ризикує заблокувати як сам проект, так і всю роботу Ради на довгий строк.

Аби уникнути цієї перепони, у владі вигадали внести певні зміни в закон про регламент ВР з тим, аби мати можливість запобігати "поправочному спаму" і таким чином обійти Коломойського. В той же час це позбавляє фракцію привілеїв монобільшості, адже кілька десятків депутатів відмовляються голосувати проти свого патрона і Зеленському доводиться вступати у ситуативні союзи - як це було у випадку з ЄС та Голосом під час протягування питання землі та цього ж таки банківського закону у першому читанні. 

Офіс президента - За життя

Математичний розклад вчорашнього голосування засвідчив, що монокоаліції не було такої аж крайної потреби залучати у справу ОПЗЖ. Адже сума голосів "Слуги народу" (без групи Коломойського) та сателітів партії влади в "Довірі" та серед позафракційних дала результат у 227 голосів. Це на межі, але цілком достатньо. Несподівано до позитивного голосування підключилися і 15 нардепів від ОПЗЖ, які орієнтуються всередині фракції на Сергія Льовочкіна та Юрія Бойка. 

При тому, що під час обговорення проекту ці депутати висловлювалися активно проти регламентних утисків. Але під час голосування несподівано, схоже, для самих себе натисли зелені кнопки.

Звісно, що такий реверанс від Льовочкіна, який до цього не був помічений у безкорисливості і політичному альтруїзмі, дав життя підозрам про домовленість між ним та президентом.

Згодом окремі депутати від ОПЗЖ, що тисли "за", навіть прямо почали підтверджувати наявність коннекту. Так, член фракції Микола Скорик написав у своєму Facebook, що політичні домовленості дійсно були. Він зауважив, що стосувалися вони політичних питань в частині прав опозиції і ряду інших.

Дехто зі спостерігачів припустив, що в основі компромісу лежать швидше бізнесові, аніж суто політичні умови. І стосуються вони певних преференцій з боку влади для бізнесу як лідерів партії, так і їхнього давнього партнера Дмитра Фірташа, чиї активи останнім часом помітно пошарпало.

Також є версія, що ніяких домовленостей взагалі досягнуто не було, а голосування частини ОПЗЖ - лише своєрідна авантюра опозиції з метою компрометації Зеленського. Адже після такого у інших "партнерів" президента по ситуативних голосуваннях в особі ЄС та "Голосу" очевидно мають виникнути запитання до президента в розрізі його послідовності.

Руйнування і без того хиткої конструкції "СН - ЄС - Голос" буде на руку ОПЗЖ, оскільки підніме вартість їхніх акцій і дозволить більш вдало торгуватись під час тих чи інших голосувань. В той же час така версія розбивається об вже згадувану особливість характеру Сергія Льовочкіна, який не демонструє схильності до багатоходовок, що потребують пожертв без очевидних зисків. В той же час така спецоперація була б цілком у стилі керівника іншого крила ОПЗЖ Віктора Медведчука...

Порошенко - проти

Ще одним дивним аспектом вчорашнього парламентського дня стало неголосування за зміну регламенту депутатами Європейської солідарності та Голосу, оскільки вони прямо зацікавлені у якомога швидшому ухваленні банківського закону. Формально вони пояснили свою неучасть тим, що спікер Разумков відмовився додати у проект норму про обмеженість у часі дії спецрежиму розгляду законопроектів. А представник Голосу Сергій Рахманін з цього приводу навіть записав виправдовувальне відео, на якому дав розлоге пояснення з метафоричним порівнянням спецрежиму регламенту з медичною маскою.

Але схоже, що лідерам ЄС та Голосу просто не вдалося виторгувати у Зеленського якісь преференції - чи то у вигляді імунітету від кримінальних переслідувань (що є актуальним для екс-президента), чи то у вигляді посад у виконавчій владі (чого давно прагне партія Вакарчука).

Скидається на те, що коли Зеленський вивчав пропозиції, які надійшли з одного боку від ЄС та Голосу і з іншого - від ОПЗЖ, він акцептував ту з них, яка видалася йому менш затратною. Ну а іншим контрагентам довелося зафіксувати поразку по причині банальної неспівмірності своїх забаганок з надаваними послугами.

Та вирішальним аспектом стане все ж голосування за "антиколомойський" закон, який обидві політсили мають підтримати.

Читайте також: Нестратегічне партнерство. Чому Зеленський може залишитися без союзників у боротьбі з Коломойським

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme