"Ширка-2021", Тимошенко і люди Коломойського: Чому "слуги" заговорили про широку коаліцію

Учора перший віце-спікер Руслан Стефанчук заявив, що заради змін до Конституції "слуги" будуть змушені піти на широку коаліцію у ВР. Юлія Тимошенко тут же відреагувала заявою про те, що коаліція можлива, але є кілька умов. Партійний лідер "СН" Олександр Корнієнко додав до сказаного, що у правлячої партії і "Батьківщини" є суттєві відмінності у поглядах

Політичний оглядач
"Ширка-2021", Тимошенко і люди Коломойсь…

Розмови про коаліцію у Верховній Раді замість формально існуючої монобільшості, яка вже давно не є монолітною командою і переважно приймає рішення завдяки сателітам з "Довіри" і "За майбутнє" та окремим позафракційним депутатам (найчастіше серед них - фігури, які пов’язують з Ринатом Ахметовим), точаться не перший місяць. Але далі розмов справи не йдуть. Ось і цього разу Стефанчук, говорячи про широку коаліцію, вжив словосполучення "це моє передбачення".

Дійсно, без конституційної більшості в Раді внести зміни до Основного Закону неможливо. У той же час потенційні коаліціанти - "Батьківщина" і "Голос" - створюють для влади більше проблем, аніж користі. У "Голосі" раз-по-раз вибухають внутрішні чвари, і ця фракція, здається, тримається купи тільки тому що її учасники розуміють, що по одинці взагалі нікому не будуть цікавими. А от амбітна Юлія Тимошенко, схоже, вичікує слушного моменту, коли від "слуг" відпаде хтось із сателітів і їм лишатиметься йти або на домовленості з"Батьківщиною", або на дочасні вибори парламенту.

Чому "Батьківщина" і "слуги" все ніяк не можуть домовитися

Власне, торги про умови дружби партій Тимошенко та Зеленського розпочалися ще до позачергових парламентських виборів 2019 року. Точніше, "біло-сердешні" робили натяк за натяком, та "слуги", взявши на виборах неймовірну кількість мандатів, у будь-яких друзях потреби не мали. Залишившись не почутою, Тимошенко в листопаді 2019-го оголосила про перехід в опозицію до "слуг". Офіційно – через закон про ринок землі. Але була і інша версія, мовляв представника "Батьківщини" не поставили на чолі Державної продовольчо-зернової компанії.

Протягом майже всього минулого року Юлія Володимирівна та її соратники критикували уряд, діставалося від них і президентові. Але 5 листопада "Батьківщина" неочікувано для багатьох підтримала проект держбюджету. З цього часу і варто вести відлік новому етапу торгів за коаліцію. Серед претендентів на участь у ній з’являлися то "За майбутнє", то "Батьківщина", то "Голос". У той же час ще у січні спікер Верховної Ради Дмитро Разумков казав, що не бачить сенсу у новій коаліції, а ситуативні союзи в парламенті і так є. А наприкінці січня президент Володимир Зеленський заявив, що депутати фракції "Батьківщина" у своєму "перевзуванні" перевершують за швидкістю гепарда. Та незважаючи на взаємні кпини вже у лютому знову почалися розмови про коаліцію "слуг" і "Батьківщини". Більш того, у партії Тимошенко запропонували затвердити спільну програму.

листування єрмака і юлії тимошенко

На цьому тлі увагу ЗМІ привернуло листування Тимошенко з главою президентського офісу Андрієм Єрмаком, з якого стало очевидним, що Юлія Володимирівна підтримує тісні зв’язки з Банковою. Єрмак сказав, що не виключає союзу з партією Тимошенко. Але зрештою коаліція з "гепардом" тоді так і не склалася.

Читайте також -  Нова коаліція: Чому в Тимошенко зі "слугами" все може закінчитися як з "Партією регіонів"

У березні час від часу з’являлися повідомлення про якісь переговори на тему широкої коаліції в парламенті. У той же час Олександр Корнієнко заявляв: офіційних пропозицій від жодної фракції про коаліційні перемовини не надходило. І додавав: партія "Слуга народу" затвердила доктрину, потенційні учасники коаліції можуть з нею ознайомитися, і якщо є спільні точки дотику, можуть виходити з пропозиціями про переговори. Пройшло менше місяця, і політичні сили знову почали товкти воду в ступі. Інакше всі ці розмови про "ширку" на сьогоднішній день назвати не можна.

Як можуть вплинути на коаліцію вибори на Прикарпатті

Та чи можлива велика коаліція в найближчому майбутньому? Подібне об’єднання зобов’яже "слуг" ділитися посадами у парламентських комітетах і задовольняти побажання союзників. Особливо, коли йдеться про "Батьківщину", апетити якої точно не обмежаться кріслами керівників держпідприємств, а включатимуть і міністерські портфелі. Як каже Тимошенко, коли країна у стані війни, пандемії, падіння економіки, потрібно формувати "найсильніший Кабмін". Чи не себе вона бачить на чолі такого уряду?

З іншого боку, після скандальних виборів на Прикарпатті буде цікаво спостерігати за поведінкою групи "За майбутнє". Голосуватимуть разом зі "слугами" - значить або проковтнули образу за поразку свого Олександра Шевченка, або ніякої образи і не було, а перед нами розіграли спектакль, як влада не допустила до парламенту чергового депутата з орбіти Коломойського. Не виключено, що потенційні учасники коаліції також очікують на реакцію очільників "За майбутнє". Аби в разі чого підставити "слугам" своє плече. Спочатку ситуативно, а далі вже як вийде.

А от стійке об’єднання політичних однодумців у ВР навколо змін до Конституції, тобто "ширка" у 300 голосів, не уявляється. Багатьох скоріше влаштують дочасні вибори парламенту, ніж існування в ролі бідних родичів "слуг". З огляду на це куди ймовірнішою метою коаліціянтів видається об'єднання зі "слугами" щоби посилити в Раді турбулентність і в слушний момент голосно грюкнути дверима. Закликавши до чергового перевантаження влади. Таке в нашій історії було неодноразово, то чому б його не повторити...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme