Що запропонує Порошенко Байдену за голову Яценюка

"Байден прийде, порядок наведе" – приблизно з таким настроєм чекає результатів візиту віце-президента США Джо Байдена посполитий люд. Хоча уявлення про "порядок" у всіх дещо різне
Depo.Влада
7 грудня 2015 13:00
ФОТО: depo.ua
Що запропонує Порошенко Байдену за голову Яценюка
Що запропонує Порошенко Байдену за голову Яценюка

"Порохоботи" чекають на грандіозний пасаж стосовно "небачених успіхів" українського уряду на ниві реформування та дерегуляції економіки, особливостей кредитно-фінансової політики і загальної прозорості прийняття рішень у більшості сфер відповідальності уряду. З відповідними оргвисновками на додачу.

"Яценюківці" натомість сподіваються на показову екзекуцію очільників правоохоронної системи та оборонного відомства. Тінь якої впаде і на верховного головнокомандувача – як Збройними силами, так і, приміром, Генеральною прокуратурою.

Чимала частка населення хотіла би побачити творче поєднання цих підходів. Бажано з пропозицією прислати команду вашингтонських фахівців не тільки для навчання солдатів, але й для тимчасового виконання функцій як Генпрокуратури, так і Кабміну.

Втім, якщо повернутись від мрій до реальності, на Байдена насправді чекає вкрай складна робота. Бо у Вашингтоні – втім, як і в Києві, Львові чи Маріуполі – чітко бачать, що без якогось жорсткого зовнішнього імпульсу процес стабілізації і "закучмлення" української владної вертикалі рухається з загрозливою швидкістю. Полишаючи обивателя перед двома безрадісними альтернативами – повернення до України зразка ранніх 2000-них або третього Майдану. В процесі якого наш державний проект має реальні шанси попрощатися із цим світом.

Відставка уряду – разом з кардинальними кадровими змінами в правоохоронних органах, могли б стати таким імпульсом.

Проте тут існує як мінімум дві проблеми. Тактична проблема полягає в тому, що відправка Яценюка у відставку з великою ймовірністю означатиме розвал коаліції і дострокові парламентські вибори. Які не сильно-то потрібні зараз і президентові. А стратегічна – в тому, що знайти компромісну, і при тому достатньо віддалену від Порошенка фігуру на пост прем’єра знайти непросто.

При тому сам президент, за даними depo.ua, в принципі, згоден на заміну як генпрокурора, так і кого завгодно ще з силового блоку. Але тільки в обмін на відставку уряду. При тому відставку уряду повинен наполегливо запропонувати – чи принаймні голосно схвалити її саме "вашингтонський обком". За таких умов у президента, схоже, залишаються шанси зберегти коаліцію. Чи принаймні він на це сподівається.

Що запропонує Порошенко Байдену за голову Яценюка - фото 1

Перед візитом Байдена, на дискредитацію Яценюка спрацював Саакашвілі – своїми роздумами про уряд як осередок корупції. Спрацював і Боровик з мітингом під Радою. Немало цікавого можна буде почути і 11 грудня, під час звіту уряду у парламенті. При тому подібні атаки на Яценюка є вельми дієвими. Хоча б тому що корупційні схеми Ахметова, Коломойського та інших, про які говорить Саакашвілі, і справді виглядають, м’яко кажучи, правдоподібними.

І, з якоїсь точки зору, пропозиція обміняти голови корупціонерів з уряду на голови корупціонерів з генпрокуратури мала би видаватись нашим американським друзям вельми цікавою. Якби не той сумний факт, що після відставки Яценюка наступний прем’єр, з великою ймовірністю, буде куди як старанніше прислухатись до побажань Банкової. Незалежно від того, з якої політичної партії він прийде. І "одностайність" президента з прем’єром – хай і вимучена – навряд чи сприятиме подоланню корупції. Не кажучи про те, що такий варіант розвитку подій перетворить Вашингтон на інструмент однієї з українських партій у боротьбі за місце під сонцем. Що наддержаві якось ніби і не зовсім личить.

Тому, цілком ймовірно, Яценюк відбудеться прочуханкою – а Порошенка проситимуть не ганьбитись і прибрати Шокіна без будь-яких додаткових умов. Погрожуючи, в разі відсутності уваги до подібного прохання, переглянути програми допомоги – як матеріальної та фінансової, так і політичної. Наскільки це вдасться Байдену – покажуть найближчі дні.

Втім, саме Байден був, свого часу, відповідальним за переговори із Януковичем – іще задовго до Майдану. Він чесно, старанно і марно намагався переконати Віктора Федоровича "зупинити бульдозер". Результати, загалом, відомі всім. Втім, проблема, звичайно, не в тому, що Байден говорив тоді – чи говоритиме зараз – якісь неправильні речі. Навпаки. Проблема в тому, що тоді Банкова не захотіла його слухати. Чи послухає зараз?

Більше новин політики читайте на Depo.Влада