Тарифи, Вітренко і COVID-паспорти в Україні: Що розповів Шмигаль

Звітуючи про рік на посаді прем'єра України, Денис Шмигаль дав масштабну прес-конференцію

Тарифи, Вітренко і COVID-паспорти в Укра…

Depo.ua пропонує ключові меседжі прем'єр-міістра.

Про вакцинацію від коронавірусу

"Чи будуть вноситися зміни у етапність вакцинації? Можливо, бо є різні пропозиції. Наш розподіл за етапами відповідає загальноєвропейському. Але є ідеї підняти у етапах пріоритетності, можливо журналістів, також була на зустрічі із Всеукраїнської радою церков і релігійних організацій, ідея підняти вище і етапності священнослужителів, бо вони мають  високу контактність з людьми і можуть бути супер-розповсюджувачами, а також вони є під великим ризиком", - сказав Шмигаль.

Він також пояснив, що етапи вакцинації будуть по суті накладатися один на одного.

Наголовив, що наразі вже чимало українців виголосили готовність щепитися від коронавірусу. Втім, вакцинація в Україні є добровільною, і тут жодних обмежень немає. 

"На сьогодні соціологічні дослідження демонструють, що 43% українців готові вакцинуватися, решта населення ж потребує додаткових комунікацій, аргументів. Це важливо", – сказав Шмигаль.

Наголосив, що готовий публічно вакцинуватися, коли буде його черга, аби показати, що вакцинація - критична необхідність для безпеки нашої держави. 

Про ринок електроенергії

"Ринок електроенергії є збалансованим, але він молодий і потребує певних коректив. Це речі на межі з компромісами і можливими помилками, але формування ринку потребує великої роботи", – зазначив голова уряду. 

Щодо тарифів, підхід Кабміну зберігається з філософією президента. 

"За електроенергію мають платити багаті, якщо є дизбаланс. Ті, хто платити за енергоресурси не можуть ринковий тариф, мають отримати підтримку від держави", – сказав Шмигаль. 

Себто, він вважає оптимальни поєднання конкурентної ринкової ціни та монетизованих субсидій тим, хто цього потребує. 

"Ось це і є логіка та стратегія, до якої ми рухатиметемося. З 1 квітня люди змін не відчують, але це не означає, що цього не буде в майбутньому. Будь-який товар має бути оцінений за ринковою ціною. Як це буде відбуватися - питання до профільного міністерства", – акцентував голова уряду. 

Він уточнив, що скоріш за все ціна для населення лишиться 1,68 грн/кВт. 

Про ринок газу

"Ми рухаємося до адекватного ринку газу. Ринок формується і тому має перекоси, має ознаки монопольності. Монополізація має бути збалансована і подолана. Не має бути стресів для населення. Де в Європі люди аналізують, який поставщик дешевший, думають, чи вистачить зарплати? Для українців не має бути шоків, і МВФ погоджується з таким підходом", – сказав прем'єр. 

Нагадав, що Україна запроваджує річний контракт – постачальники газу бачитимуть, якою буде ціна по року. Відповідно, всі 12 місяців ціна буде однаковою, середньою, що дозволить згладжувати піки. Втім, збережеться можливість щомісячних договорів. 

Крім того, в рамках стратегії енергонезалежності відбуватиметься відкриття нових родовищ. А до 2024 чи 2025 країна може забезпечити свої потреби за рахунок власного видобутку газу. 

Про МВФ

"Онлайн-місія в Україні завершилася. Лишилося 5 ключових пунктів - зняття верхнього обмеження ціни на газ, узгодження макропоказників 2022-2023 років, судова реформа - закон про Вищу раду правосуддя, закон про посилення кримінальної відповідальності за неналежне заповнення декларацій і закон про НАБУ, призначення його керівника", – наголосив Шмигаль. 

За його словами, і Україна, і МВФ дивляться на подальше співробітництво з оптимізмом. Ключові моменти – кінець березня, коли буде кінець опалювального сезону, та червень – коли має відбутися підписання угоди. 

"На казначейському рахунку достатньо коштів для виконання зобов'язань і внутрішніх, і зовнішніх. Вересень буде складним, там багато зовнішніх погашень. Але робота ведеться. і уряд з оптимізмом дивиться у майбутнє", – сказав прем'єр. 

Про новий локдаун

"На жаль, почалася третя хвиля епідемії в Україні. Наш інструмент - адаптивний карантин. На підході може бути жорсткий локдаун, коли більшість областей буде у червоній зоні. Дуже б не хотілося цього робити… Тому хочеться звернутися до свідомих громадян. Процес вакцинації триватиме принаймні два роки - масковий режим та інші обмеження залишаються актуальними", – наголосив Шмигаль. 

Акцентував, що не треба тішитися ілюзіями, що вакцина зразу всіх врятує. 

"Ми знаходимо формат конструктивної співпраці з органами місцевого самоврядування, які вже ініціюють якісь обмеження, щоб врятувати життя своїх мешканців, своїх громад", – розповів голова уряду. 

За його словами, Кабмін намагатиметься максимально ефективно управляти адаптивним карантином, але якщо у лікарнях буде понад 65% зайнятих ліжок, можливо, доведеться вводити жорсткі заходи. Втім, ці речі не будуть робитися раптово.  

"Ми попереджаємо бізнес, ми маємо менше помилок. Сподіваємося, що ми відповідально пройдемо це", – сказав прем'єр. 

Про українську вакцину

"Кількість вакцин збільшується. Ми домовилися з шістьма компаніями, ведемо перемовини з сьомою. Кілька лабораторій розробляють назальні вакцини – що буде за кілька років спрогнозувати важко. Зараз за кожною людини зразу закріпляємо дві дози - одну поставили, інша лежить і чекає. Українці вчені брали активну участь у розробці вакцин інших країн. Моя особлива позиція - сьогодні є конкурентний ринок, яким треба користуватися. Українська вакцина потребуватиме додаткових досліджень, це займе десь дев'ять місяців", – наголосив Шмигаль. 

За його словами, Україна розглядає вакцини, що показали ефективність від 70%, є безпечними та зареєстровані у країні-виробнику і принаймні ще одній цивілізованій країн. 

"Можливо, треба буде вакцинуватися щороку, як від грипу, а можливо, деякі даватимуть ефект на все життя. Адже досі невідомо, чи є стійкий імунітет після двох заражень хворобою", – прокоментував голова виконавчої влади. 

Про COVID-паспорти

"Ми дуже далеко просунулися як держава в цифровізації - і додаток "Дія", і електронний паспорт, і електронні права. Ці речі навіть у європейців викликають зацікавленість. Тут ми є лідерами. Стосовно паспортів, найбільш надійна електронна варифікація вакцинованих. Будь-який папір можна підробляти. Коли є QR-код, доступ до реєстра даних,  - це найнадійніший спосіб", – сказав Шмигаль. 

Прем'єр припускає, що вакцинація може стати перепусткою в інші країни, але вважає, що українці вже влітку зможуть вакцинуватися власним коштом і, відповідно, дозволити собі туристичні мандрівки. 

"Залишки вакцин ми як уряд можемо передавати далі: віддавати комерційним клінікам. Але я впевнений, що вже влітку виробники будуть торгувати не лише з урядами, але й з приватними підприємствами, і лабораторії зможуть вакцинувати людей платно", – сказав гоолва уряду. 

Про паливний ринок

"Ціни зросли, шукаємо причини. Якщо це ринок - добре, якщо є змови, зловживання - є протокольне доручення за підсумками наради та інші документи щодо перевірок окремих мереж і станцій. Антимонопольний комітет робить свою роботи. Сподіваюся, найближчим часом ситуація буде стабілізована", – акцентував прем'єр.

Додав, що наразі є домовленості з мережами, що дозволять розібратися у тенденції. 

Про призначення Юрія Вітренка

"Очікую призначення Верховною Радою міністра енергетики… Щоб стабілізувати роботу міністерства та галузі, навести порядок і завершити ті кризові явища, які почалися ще минулого року в енергетичній галузі. Треба щоб якісно працювало міністерство. Була стабілізована робота координатора енергетичної системи", – зазначив урядовець.

За його словами, пан Вітренко є доволі сильним керівником. Шмигаль вважає, що його кандидатура є однією з найкращих на посаду міністра енергетики. 

Про податкову амністію

"Це одна з обіцянок президента і партії, яка має монобільшість, - податкова амністія або нульове декларування. У запропанованому законопроекті є три ставки - 5% для коштів в Україні, 9% - які були виведені з країни і 2,5% – якщо людина купує ОВДП", – сказав голова Кабміну. 

Він розраховує, що за рахунок амністії Україна отримає великі суми, співвідносні з позиками країни – можливо, мільярди гривень. 

Шмигаль нагадав, що під амністію не потрапляють кошти, отримані злочинним шляхом. Також за запропонованою схемою не зможуть легалізувати гроші чиновники. 

Про житло для переселенців

"Є програма іпотеки під 7%, ми працюємо над передачею житла в іпотеку під низький відсоток. Для внутрішньопереміщених осіб може бути окрема програма. Можливості для переселенців - пільгове кредитування або іпотека. Є державний бюджет, який виділяється для купівлі житла в регіонах. Звичайно, в невеликій кількості", – окреслив варіанти прем'єр. 

Про Максима Степанова

Шмигаль не вважає, що наразі голову МОЗ хтось рятує від відставки (як припустив журналіст у своєму питанні). 

"Максим Степанов робить свою роботу. Критика лунає на адресу багатьох урядовців, а на адресу міністрів охорони здоров'я - у багатьох країнах світу. Степанов проявляє себе як антикризовий менеджер, щодня приймає непрості рішення. Сьогодні ніхто не застрахований від помилок, і я при кожній нагоді дякую медикам, а до медиків відношу і співробітників МОЗ, які іноді працюють цілодобово", – акцетував прем'єр. 

Про співпрацю уряду та парламенту

"Парламент - колегіальний орган, що приймає рішення у дискусіях. В окремих випадках блокування є, є дискусійні моменти, що спричиняють затягування певних законів. Стосовно програми дії уряду - її прийняття або неприйняття було зумовлене певними причинами.

Сьогодні модель взаємодії уряду з парламентськими комітетами оцінюється як добра і задовільна – працюємо над законопроектами, знайшли точки синергії. Я вважаю, на цьому рівні робота є конструктивною. На рівні зали є дискусії, але так і має бути. Адже парламент - відображення нашого суспільства. Парламент має шукати точки компромісів, цей процес потребує часу на узгодження", – сказав Шмигаль. 

Про накопичувальну пенсію

"Це один зі стандартів цивілізованого світу, що пенсія має бути достойною. Але щоб збільшити пенсію вдвічі, фактично потрібен бюджет держави. Вихід - накопичувальна система. Частину забезпечує держава, інша частина - добровільне накопичення. Недержавні пенсійні фонди забезпечують приріст. Гроші множаться і збільшується", – прокоментував голова уряду. 

За його словами, впровадження такої системи потребує часу, і те, що пенсія не була запроваджена 15-20 років тому – це злочин. Наразі ж у пріорітеті забезпечити більшу пенсію майбутнім поколінням. 

Про трансформацію вугільних регіонів

"Ми пообіцяли, що шокового закриття шахт не буде. (Багато де)Просто так закрити підприємства, пов'язані з вугіллям, неможливо - від них залежить життя цілих міст. Ми почнемо пілотний проект з двох шахт, ресурс яких вичерпано. Частина людей продовжить там працювати, але частина має отримати альтернативну роботу. 10-15 років займає така трансформація в інших країнах", – сказав Шмигаль. 

Додав, що в Європі є проект "Критична сировина", і оскільки Україна має найбільші на континенті поклади літію, є плани налагодити видобуток, переробку та експорт цього металу. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme