Новий закон про середню освіту: Що зміниться для дітей, батьків та вчителів

Сьогодні Рада ухвалила законопроект "Про повну загальну середню освіту" у другому читанні. "За" проголосували 347 нардепів 

Новий закон про середню освіту: Що зміни…

Depo.ua наводить основні зміни та норми, які привнесе новий закон.

Умови навчання

Отже, згідно з новим документом, кожна дитина має право на здобуття середньої освіти у найбільш географічно доступному закладі освіти. Себто, остаточно закріплюється правило, коли першачок записується у школу, найближчу до його дому.

Набирати учнів на здобуття базової середньої освіти (з п'ятого класу) навчальні заклади можуть на конкурсній основі, але лише за наявності вільних місць. При цьому випускники четвертого класу мають право продовжити навчання у своєму закладі. 

У першому класі урок триває не більше 35 хвилин, протягом наступних трьох років – до 40 хвилин, далі – до 45 хвилин. Деякі предмети є обов'язковими до вивчення, деякі ж учні обирають самі. 

Кількість учнів у класі – не менше 5. Максимальний ліміт становить 24 для початкової школи і 30 – для тих, хто здобуває базову чи профільну середню освіту. При цьому у початковій школі діти різного віку можуть навчатися у класі-комплекті. Але в такому форматі в одному класі може бути лише 5-12 учнів. 

В залежності від освітніх потреб, учень може вчитися за індивідуальною програмою. Такий план розробляють педагогічні працівники, спільно з самими учнями та їхніми батьками. За так званої мережевої форми навчання (яку мали впровадити ще минулої весни), учень, який наприклад, хоче взяти участь у турнірі з програмування, може розширити список відповідних предметів і деякі з них освоювати у компанії з кібербезпеки. Таку індивідуальну траєкторію мають обов'язково підписати батьки. 

 

Цікаво, що у закладі може бути власна система оцінювання. Але при цьому шкалу у "п'ять пончиків" і "десять слоненят" обов'язково потрібно привести у кореляцію із загальнодержавною. 

 

Учні, які не дотягують до середнього рівня, із вступом закону у силу матимуть право на додаткові консультації. Батькам же дозволять відвідувати уроки синів та дочок. Щоправда, це необхідно попередньо погодити з дирекцією школи. 

 

В законі прописана можливість здобувати середню освіту дітям, які перебувають на лікуванні у стаціонарі. Зокрема, передбачене навчання з використанням приміщень та обладнання закладу охорони здоров'я. 

 

Інклюзія

Визначені деякі норми щодо забезпечення прав дітей з особливими потребами. Зокрема, передбачена адаптація змісту предметів, якщо в цьому виникає необхідність. У разі звернення батьків, дирекція школи має створити інклюзивний клас. Для учнів з особливими потребами мають створювати ресурсні кімнати та медіатеки. Допомагати дітям під час навчання можуть асистенти. 

Мова навчання

Мовне питання нового закону виявилося найбільш зашкварним, і спровокувало тривале протистояння з Угорщиною. Нагадаємо, високопосадовці країни буквально закидали Україну заявами, мовляв, наш законопроект не відповідає міжнародним нормам. Менш, ніж рік назад, глава адміністрації прем'єра країни Гергей Гуйяш нарікав, що документ "топче права меншин" і взагалі є "напівфашистським". 

Україна все ж вирішила пом'якшити потенційний конфлікт, прописавши у законі три мовних моделі. Отже, корінні народи – себто, кримські татари – мають право навчатися своєю мовою протягом всього терміну, але паралельно опановувати на належному рівні українську. 

Національні меншини, мови явих належать до мов ЄС (власне, Угорщина) у початковій школі можуть опановувати науку своєю мовою, у п'ятому класі не менше 20% навчального матеріалу викладається українською. У дев'ятому класі мінімум зростає до 40%, а у старшій школі - до 60%. 

Для національних меншин не з ЄС (зокрема, росіян) теж передбачена можливість вчитися рідною мовою у початковій школі. Але вже з п'ятого класу частка української мови має складати від 80%. 

Безпека дитини

Окремо прописана норма, згідно з якою залучатися до освітнього процесу – наприклад, проводити семінари, – не мають право люди, які вчинили злочин проти статевої свободи чи статевої недоторканості дитини. 

Виконання цього пункту видається більш реалістичним, ніж раніше, адже з 15 січня в Україні створено реєстр педофілів, за яким дирекція може перевіряти прізвища потенційних працівників чи гостьових лекторів. 

Норми для освітян

Новий закон дозволяє викладати у школі людям без педагогічної освіти. А от ставка навчального навантаження у 18 годин на тиждень зберігається. Шлях у вчительській кар'єрі починається з педагогічної інтернатури, в рамках якої його консультуватиме наставник. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme