Розмова з Путіним, винний Обама і підготовлена Тимошенко: Що насправді написав Болтон про Україну

Книжка колишнього радника президента США з національної безпеки Джона Болтона "Кабінет, в якому це сталося"  стала однією з найпотужніших інформаційних бомб останніх тижнів. Однією з ключових тем мемуарів стали події в Україні

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Розмова з Путіним, винний Обама і підгот…

Сьогодні книжка надійшла у продаж, хоча у Білому домі наголосили, що вона є "збіркою побрехеньок та вигадок", а сам Дональд Трамп пообіцяв, що Болтон дорого заплатить за публікацію мемуарів. 

У творі Болтон описує власний досвід роботи в адміністрації американського президента, оприлюднює приватні розмови і ділиться враженнями про характер нинішнього американського лідера.  Критики сверджують, що здебільшого наведений фактаж неможливо перевірити – адже пише Болтон про кулуарні розмови та неофіційні рішення. Втім інтерес у світі до книжки – величезний. 

Звісно, у "Кабінеті" фігурує і Україна, що останні роки не сходить з порядку денного провідних американських політиків. 

Depo пропонує познайомитися з першою частиною найрезонансніших одкровень колишнього чиновника Білого Дома про нашу країну. 

Україна в розмовах з росіянами і бажання Трампа зекономити

Так, майже на початку екс-радник президента США описує свій візит у Москву восени 2018-го і розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Згадує, що говорячи про Україну, Путін перейшов на конфліктний тон і зазначив, що рішення США продавати зброю Україні було незаконним, крім того – "не найкращим способом вирішити питання".

Тему Криму російський лідер взагалі відмовився обговорювати. Хоча зазначив, що у 2014-му президент США Барак Обама чітко сказав йому: якщо Росія зупиниться на анекцсії Криму, українське питання можна буде залагодити. Втім, потім Обама своє рішення змінив. 

В іншому фрагменті книжки автор пригадує, як Трамп зазначив, що Обама винен в тому, що дозволив Росії розгорнути агресію в Україні, і як би він у той час був президентом США, цього б не сталося. 

За словами Болтона, напередодні саміту НАТО у липні 2018-го Трамп почав дуже перейматися тим, що США забагато витрачають на фінансування альянсу, покриваючи до 80-90% витрат НАТО. Втім, сам Болтон іронічно акцентує, що джерело таких цифр наразі невідоме. Також американський лідер нібито акцентував, що не хоче виділяти кошти на Україну, додаючи, що це "дуже корумпована країна".

В іншій розмові голова Білого дому зазначав, що Україну та США розділяють тисячі миль, а, наприклад, Німеччина нашій країні не допомагає. Хоча при цьому Україна не допомагає США, адже служить для європейських країн кордоном з Росією. 

Далі Болтон згадує зустріч з секретарем Радбезу РФ Миколою Патрушевим у серпні 2018-го у Женеві. Зазначає, що розмова почалася у типовому стилі холодної війни – з теми контролю озброєння та непоширення ядерної зброї.  Тема України була останнім пунктом у програмі зустрічі, і до неї дійти не встигли, адже вже спізнювалися в аеропорт. Після цієї зустрічі Болтон вирушив до Києва, аби взяти участь у святкуванні Дня незалежності, поговорити з президентом Петром Порошенком, прем'єр-міністром та іншими високопосадовцями. 

Спілкування з українськими лідерами

24 серпня Болтон поснідав з Гройсманом – спілкувалися про українську економіку та посилення спроб Росії втрутитися у президентські вибори в Україні. 

"Гройсман стверджував, що Україна – межа для Путіна, і якщо б він зміг її успішно перетнути, досягнув би безкарності для своїх дій по всій Європі та у світі, що абсолютно логічно створило б проблеми для США", – пише колишній радник Трампа. 

Додає, що під час пораду Петро Порошенко кілька разів подякував йому за поставки зброї та обладнання і за те, що Національна гвардія штату Теннессі провела військові навчання для українців. Порошенко хотів купити більше американської зброї. Також п'ятий президент України і Болтон обговорили обопільне занепокоєння тим моментом, що українські компанії продають передові конструкції двигунів літаків у Китай. 

"Порошенко відвів мене до іншої кімнати, аби поговорити тет-а-тет і попросив США підтримати його під час передвиборчої кампанії (...) Хотів, щоб Америка наклала санкції на Ігоря Коломойського, українського олігарха, що стояв за Юлією Тимошенко, яка на той момент була головною суперницею Порошенка на виборах. Хоча у тій розмові про це не йшлося, Коломойський також підтримував Зеленського, який очолював опитування, але настільки серйозно не сприймався", – пише Болтон. 

Додає, що запропонував Порошенку, якщо той має докази проти Коломойського, надісати їх у Мін'юст США. 

Також Болтон зізнається, що у Держдепі не хотіли, щоб він проводив окрему зустріч з Юлією Тимошенко, оскільки вважали її близькою до Росії.  Втім, з лідеркою батьківщини тодішній радник Трампа поспілкувався на спільній зустрічі з парламентськими лідерами. "Вона нагадала, що прочитала мою книжку "Капітуляція – не вибір", завжди гарний спосіб заволодіти увагою автора", – пише Болтон, відзначаючи, що Тимошенко добре підготувалася до розмови. 

"Хто знав, що лише через рік Україна стане настільки центральною фігурою у політиці США?" – ставить риторичне питання автор.

Зазначає, що ніхто не міг подумати, що через нашу країну виникне загроза для американського президентства, але саме це сталося у 2019-му. Сам Болтон вже подав у відставку. 

Описуючи своєму читачу події у нашій країні, що стали передумовою до телефонного скандалу, екс-радник зазначає, що свого часу США не вдалося допомогти Україні приєднатися до НАТО, і "велику, критично важливу країну залишили вразливою перед спробами Путіна відновити російську гегемонію на території колишнього Радянського Союзу".  Коли ж Росія напала на Україну, Захід хоч і наклав санкції, але загарбницької політики країни-агресора не змінив, адже Росія "відчувала значну слабкість Обами, яку той транслював на весь світ".  

Захоплення моряків у полон

Наступного разу серйозно зайнятися українським питанням Болтону довелося наприкінці листопада 2018-го, коли Росія захопила українських моряків у полон. Трамп не збирався швидко реагувати на інцидент, і хоча Держдеп хотів оперативно випустити анти-російську заяву, Болтон заблокував це рішення через ставлення до події президента США. 

Втім, зрештою США таки випустили свою заяву із закликом до Росії звільнити українських людей.

Через події у Керченській протоці Трамп вирішив скасувати зустріч з Путіним, адже не хотів, щоб питання України стало на ній центральним. Спершу Болтон зв'язався з Патрушевим, спробувавши донести до того, що рішення Росії щодо звільнення моряків – обов'язкова передумова зустрічі.  Але росіяни відмовили – мовляв, українські моряки порушили російський кордон, і проти них вже почали карну справу. Тому зрештою розмову двох лідерів перенесли. 

Хоча насправді Трамп і Путін перекинулися кількома фразами на саміті у присутності лише Меланії Трамп та перекладача. "У наступній розмові з Меркель Трамп зазначив, що український президент, який симпатизував би Росії, міг би попередити третю світову. Росіянам це б сподобалося", – зазначає Болтон. 

Наступну частину одкровень Болтона читайте завтра на Depo.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme