Вихід росії з зернової угоди: Що далі

Москва оголосила про вихід із зернової угоди нібито через "напад на кораблі чорноморського флоту". Насправді ж росіяни давно планували зірвати угоду і лише відтягували час для того, аби зробити свій шантаж більш відчутним

Політичний оглядач
Вихід росії з зернової угоди: Що далі…
росія вирішила вийти із зернової угоди

Як росія шукала причини зриву угоди про експорт українського зерна

Ще на початку вересня путін погрожував обмежити експорт зерна з України, звинувативши Захід у тому, що майже все зерно нібито вивезли не в ті країни, які його потребували. Ці звинувачення спростовані як українським МЗС, так і країнами-партнерами. Дмитро Кулеба роз’яснив: загалом дві третини відправлених кораблів спрямовано до Азії, Африки, Близького Сходу. Своєю чергою у Британії чітко заявили: росія проводить цілеспрямовану стратегію дезінформації, намагаючись зняти з себе відповідальність за проблеми продовольчої безпеки, дискредитувати Україну та мінімізувати протидію своєму вторгненню. А шлях зерновозів, які виходили з українських портів, прослідкувати елементарно просто — на відміну від російських, які нелегально везли збіжжя, вкрадене росіянами на окупованих територіях. Згідно із зерновою угодою у Стамбулі було створено Об’єднаний координаційний центр під егідою ООН, який реєструє і надалі відстежує рух комерційних суден через супутник та інші можливості зв’язку.

Коли зірвати угоду під озвученим путіним фейковим приводом не вдалося, Москва продовжила шукати інші варіанти. 13 жовтня росія направила в ООН перелік вимог, у разі невиконання яких погрожувала вийти з домовленостей. Ці погрози пов’язували з вибухом на Кримському мосту, в чому росія звинуватила Україну. Нагадаємо, дія угоди завершується в листопаді. То ж варто було очікувати, що з наближенням кінця дії угоди Москва посилить шантаж. Що ж стосується нинішнього приводу — атаку на військові кораблі в окупованому росією Севастополі — то якби його не було, росіяни знайшли б інший. Зокрема, як повідомив речник Одеської ОВА Сергій Братчук, понад 170 суден, які експортували зерно з України, застрягли в протоці Босфор. Причина — інспекція з рф. Тобто у москві заздалегідь готувалися зірвати угоду.   

Хто і як відреагував на шантаж путіна

Президент Володимир Зеленський закликав світ жорстко відреагувати на російський шантаж. "Зараз потрібна жорстка міжнародна реакція. Як на рівні ООН, так і на інших рівнях. Зокрема й на рівні "Великої двадцятки". Як росія може бути серед інших у G20, якщо вона свідомо працює на голод на кількох континентах? Це нонсенс", — сказав Зеленський. Глава держави також наголосив: "росія робить усе, аби мільйони африканців, мешканців Близького Сходу й Південної Азії опинилися в умовах штучного голоду чи щонайменше жорсткої цінової кризи". Нагадаємо, Depo.ua аналізував, як вигнати країну-агресорку з "Великої двадцятки" і від кого залежить таке рішення.

Засудили вибрик Москви і в цивілізованому світі. Президент США Джо Байден назвав його "абсолютно обурливим". Держсекретар США Ентоні Блінкен наголосив: "росія знову використовує продовольство як зброю у війні, яку вона розпочала, безпосередньо впливаючи на країни з низьким і середнім рівнем доходу та світові ціни на продовольство, а також посилюючи і без того жахливу гуманітарну кризу та відсутність продовольчої безпеки". Своєю чергою головний дипломат ЄС Жозеп Борель зазначив: "Рішення росії призупинити участь у Чорноморській угоді ставить під загрозу основний шлях експорту зерна та добрив, які вкрай необхідні для вирішення глобальної продовольчої кризи, спричиненої її війною проти України".

В той самий час ООН устами речника генсека організації Стефана Дюжарріка прокоментувала шантаж росії беззубо: "життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу". Дюжаррік запевнив, що переговори з рф щодо цього питання тривають. З огляду на заяву міністра сільського господарства рф Дмитра Патрушева, сина військового злочинця Миколи Патрушева, що росія готова замінити українське зерно на світовому ринку своїм, переговори представників ООН із росіянами варто тримати під пильним контролем. Навряд чи Антоніу Гутьєрріш чи його представники вестимуть таємні перемовини з кремлівцями, а от роль "корисних ідіотів" для російської пропаганди виконати вони, на жаль, можуть.

Як розвиватимуться події

Після заяви росії зерновози з українських портів, скоріше за все, не виходитимуть через ризик атак з боку російських військових кораблів. Хоча угода діє до 19 листопада, наразі небезпека суттєво зросла. То ж, на жаль, ніхто не захоче страхувати ці судна. Але слід розуміти, що так само ніхто не страхуватиме і російські зерновози. Тобто заява Патрушева-молодшого має радше пропагандистську мету.

По-перше, у росії немає ні такої кількості зерна, щоб закрити всі потреби, ні стільки власних зерновозів. А іноземні плавзасоби без страховки зерно не перевозитимуть. Власники зерновозів не погодяться співпрацювати з росіянами з двох причин: перша — високі шанси втрати суден; друга — репутаційні збитки. Так можна й під санкції потрапити.

По-друге, гарантами вивезення зерна мають виступити ООН і Туреччина, без дозволу якої ніхто не може пройти через Босфор. Організація об’єднаних націй нині нездатна будь-що гарантувати, тільки бути посередником. Що ж стосується Ердогана, то він підтримував експорт російського зерна, проте це було сказано у контексті чинної зернової угоди. Тепер путін нівелював старання президента Туреччини бути серйозним геополітичним гравцем, завдяки ініціативності якого й було укладено цю угоду. Ще тиждень тому Ердоган стверджував: не існує перепон, аби продовжити домовленості про перевезення зерна. І ось такий поворот. Переважно у росЗМІ пишуть про начебто перемовини між Москвою та Анкарою стосовно зернової угоди. Про допомогу турків каже і Патрушев-молодший. Але скільки тут брехні, і як насправді реагуватиме Ердоган на зрив дуже важливих для нього домовленостей — покажуть найближчі дні.

Другий сценарій розвитку подій — росію з її спробами підняти ставки дружно ігнорують і в кремлі придумують якусь історію, чому повертаються в зернову угоду. Проте прямо зараз, за кілька днів чи навіть тижнів, вони цього не зроблять. Спочатку залучать пропагандистську машину. Тому буде багато відвертих фейків, звідусіль повилазять агенти впливу, котрі лякатимуть світ голодом, якщо не погодяться з путінськими претензіями. Тактика путіна — "дрібні перемоги". Переляк через вихід росії з зернової угоди він вважає такою "перемогою". То ж тут є широке поле для нашої дипломатії, для наших медіа, аби не допустити, щоб путінські маніпуляції про провину України у зриві домовленостей подіяли.  

Маємо також розуміти: у кремлі прагнуть виграти час, аби зірвати наступ ЗСУ і нав’язати переговори. Тому, традиційно для себе, намагатимуться підіймати ставки. Згадайте, як лякали європейців холодом — не подіяло. Зовсім нещодавно були "брудна бомба" та "бойові комарі". Зараз лякають голодом, навмисно блокуючи наші порти. Після того, коли і ця ставка провалиться, придумають іще щось. Але нам своє робити — деокупація українських територій першочергова у порядку денному. Що ж до експорту українського зерна морем, то якщо ООН насправді зацікавлена у недопущенні голоду, а не у збереженні посад керівництва, тоді має запропонувати варіанти, які влаштовують Україну. Вони можуть бути різними — від звернення до окремих країн з проханням забезпечити супровід зерновозів військовими кораблями, до більш радикальних. Наприклад, вигнання росії з Радбезу ООН, якщо та не припинить тероризувати світ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme