Секвестр бюджету. Як на цьому можна непогано заробити?

Я довго думав, писати мені щось про призупинення фінансування незахищених статей бюджету, чи ні

Вадим Денисенко
політолог
Секвестр бюджету. Як на цьому можна непо…

Річ у тім, що пару днів тому я вже писав про дірку в бюджеті в 50 млрд. Але, начитався усілякої лобуди від експертів, міністрів і депутатів і хотів би окреслити кілька питань, які чомусь не ставить ніхто, або майже ніхто.

1. Наскільки законне розпорядження прем’єра Гончарука про призупинення фінансування?

Дуже схоже на те, що це, як мінімум, на межі закону. При бажанні, ДБР чи НАБУ могли б відкрити кримінальне провадження. По суті – це секвестр бюджету, який може робити лише парламент. І тут явні перевищення повноважень.

2. Навіщо було прийняте рішення про те, щоб взяти гроші в борг 2020 року?

Ліміт боргу цього року вичерпано, а тому треба було прикритися якимось папірцем. Більша проблема в тому, що нові облігації на 10 млрд будуть розміщені під 12% річних на 4 роки. При інфляції в 5% і пониженні облікової ставки, держава будує фінансову піраміду. Цього року вже взято 100 млрд грн під космічні відсотки, які стануть тягарем для наступних бюджетів.

3. Як будемо віддавати ці гроші?

Розрахунок простий: міжнародні кредитори дадуть гроші під нижчі проценти і ми будемо перекредитовуватися, а обрані "інвестори" будуть жити на проценти від наших облігацій. Стабільність курсу гривні залежить від того, хто є тримачем цих облігацій.

4. Говорять про облігації, говорять про те, що інвестори вірять в Україну.

Спочатку такі випуски були вимушеним разовим явищем, для латання дірок. Зараз – це виключно спекулятивна історія. Можливо, найбільша спекулятивна історія в Європі. Це глибоко ризикований бізнес із надвисокою маржинальністю. В таку історію заходять ті, хто впливає на курс гривні, або фінансові гравці високого. Або і те, і інше.

5. Гончарук це зробив, бо він в долі чи темі?

Він не може бути в долі, бо він "ніхто". І в нього не вистачає сили волі говорити "ні" навіть там, де йому може загрожувати кримінальна відповідальність.

6. Хто найбільше постраждає від секвестра бюджету?

Перш за все, будівельні організації, які вже розпочали певні роботи по інфраструрних проектах, і більшість бюджетників, які перед новим роком не отримають премії.

7. Чи матиме це політичні наслідки для уряду?

Судячи з усього, навряд. Поки влада робить вигляд, що нічого особливого не відбувається і народ поки особливо не відчуває проблем. Але те, що ця ситуація буде погіршуватися в наступному році – можна не сумніватися. Простіше кажучи, як і планувалося раніше, ближче до весни почнуть качати уряд або певних міністрів. І тоді вже можна буде говорити про якісь зміни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme