Саджати за крупну контрабанаду: Чому закон блокується

Верховна Рада має цієї осені ухвалити закон про криміналізацію злочинів, пов'язаних із контрабандою. І зараз, дуже тихо, дуже кулуарно, але відбувається глобальний спротив цьому рішенню

Вадим Денисенко
політолог
Саджати за крупну контрабанаду: Чому зак…
Фото: Уніан

Попри публічні декларації про необхідність посадок, головні лобісти цього закону (а серед них є і представництво ЄС, до прикладу) в Раді натикаються на "непереборні обставини", які зводяться до однієї фрази: "Давайте ще трошки почекаємо".

Украінський інститут майбутнього останні два роки робить величезне дослідження контрабанди в країні.

Ми виділили 12 головних схем і запропонували по кожній із цих схем реальні методи боротьби (єдиного методу просто не існує, а в деяких регіонах протидія певним схемам призведе до локальних бунтів). Але, як би там не було, для боротьби з усіма крупними схемами, одним із ключових елементів боротьби є криміналізація так званої товарної контрабанди. 

Чому цю саму криміналізацію свого часу викинули з кримінального кодексу? Бо при написанні цього самого кодексу у період Януковича було ухвалене рішення про декриміналізацію контрабанди спеціально для певних конкретних гравців цього ринку. Тоді говорилося: от є ця стаття, а саджають мало. І зараз, між іншим, це – один із головних аргументів чому ця ідея натикається на спротив. 

Але ми маємо чітко зрозуміти: без цього боротьба з контрабандою неможлива. Тільки по цигаркам і алкоголю, згідно з дослідженням ТNS, цифри об’єму товарної контрабанди і контрафакту сягають мільярда євро. 

Кілька років тому на одному із закритих засідань у приміщенні Кабміну один з учасників сказав, звертаючись до урядовців: "От ви всі зараз витягли десяті айфони, а офіційно жоден такий апарат не зайшов у країну. А вийшовши з цього приміщення ви опиняєтеся в світі контрабанди". Що змінилося? Зараз на столах будуть тринадцяті айфони. 

Окрім аргументу "не на часі" є ще один: бізнес просить не вводити нові правила гри, бо це призведе до погіршення. В той же час весь центр Києва і головні траси України обклеєні бордами з проханням підтримати цей закон. І, очевидно, за ці борди хтось заплатив.

Я пам‘ятаю, як на тій самій нараді де говорилося про телефони, представник однієї з найбільших фірм електротехніки розповів, що в одній з крупних мереж електротехніки не продається жодного(!) найменування товарів його фірми, які ввезені легально.

Є бізнес, який виступає за криміналізацію товарної контрабанди і є, звичайно, частина компаній-імпортерів, які кістьми ляжуть, щоб нічого не змінилося.

Схватка у Раді йде за контрабандний ринок приблизно в 100 млрд. І криміналізація цієї самої товарної контрабанди не є чарівною таблеткою, яка все вирішить. Але явно може ускладнити життя контрабандистам, при появі політичної волі. І тому це голосування дуже важливе, як мінімум, щоб зрозуміти: є ця саме політична воля боротися з контрабандою, чи є лише декларації.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme