На радість Портнову: Навіщо Венедіктова хоче відкрити шлях до арештів майданівців

Т.в.о. глави Держбюро розслідувань Ірина Венедіктова висловилася за скасування закону про амністію активістів Майдану. Її заява збіглася з аналогічною ініціативою Андрія Портнова. Що ж, зондування суспільних настроїв активізується

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
На радість Портнову: Навіщо Венедіктова…

Призначена президентом Зеленським перед новим 2020 роком тимчасово очолювати Державне бюро розслідувань Ірина Венедіктова в інтерв’ю "Лівому берегу" озвучила тезу про доцільність відміни закону "Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України".

Це один з перших законів, які Верховна Рада ухвалила по гарячих слідах Революції Гідності. Сталося це рівно шість  років тому, 21 лютого 2014 року. Тож заяву очільниці Держбюро можна вважати дуже своєрідним сюрпризом до шостої річниці закінчення Майдану. Документ, нагадаєм, звільнив від кримінальної та адміністративної відповідальності учасників масових акцій протесту, що почалися 21 листопада 2013 року, – за умови, що допущені цим людьми порушення норм Кримінального кодексу були пов’язані з акціями протесту.

Унікальним можна вважати останній пункт перехідних положень документу. Там поіменно згадані двоє осіб, щодо яких мають бути припинені кримінальні провадження. Це адвокат організації "Дорожній контроль" Віктор Смалій (його затримали 9 грудня 2013 року за звинуваченням у замаху на життя судді Шевченківського райсуду столиці під час розгляду справи журналіста "Дорожнього контролю" Андрія Дзиндзі), і Юрій Луценко, звільнений від відповідальності за статтею 110 Кримінального кодексу України – "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України".

Заява Венедіктової викликала роздратування тим, що представниця нинішньої влади прямо висловилася за поновлення кримінального й адміністративного переслідування учасників подій на Майдані 2013-2014 років. Чому і для чого вона це зробила?

Майже одночасно з призначенням в.о. глави ДБР виник скандал, який теж був пов’язаний із розслідуванням справ Майдану. Йшлося про конкурс на посади її заступників. Одним із них став Олександр Бабіков, адвокат, що раніше представляв у суді інтереси президента-втікача Віктора Януковича. Родини Героїв Небесної сотні вийшли із заявою проти призначення Бабікова. Однак на рішення "зеленої" т.в.о. директора ДБР це не вплинуло.

Повернемося до її заяви. Свою позицію вона аргументує необхідністю встановити об’єктивні обставини масових убивств людей в центрі Києва 2014 року: "Суспільство має знати правду. …якщо ми говоримо про справедливість, то у нас 78 загиблих від мітингувальників і 13 – від правоохоронців. І закон 2014 року, який забороняє нам діяти щодо цих осіб… Якщо у нас є 13 убивств правоохоронців, ми не можемо сказати, що це не наші громадяни, і вони не виконували наказ... У нас є цей закон 2014 року, який суперечить КПК, основам кримінально-процесуального законодавства взагалі. І ми з вами дружно робимо вигляд, що цього закону не існує".

Показово, що схожими аргументами оперує колишній заступник глави президентської адміністрації Віктора Януковича Андрій Портнов. У своєму Телеграм-каналі він пише, що разом з міністром юстиції часів Януковича Оленою Лукаш запропонував депутатам Ради скасувати амністію учасникам Євромайдану, а саме зареєструвати у ВР відповідний законопроект їхнього авторства.

Що ж буде, якщо припустити неймовірний розвиток подій, за якого парламент раптом скасовує амністію євромайданівцям? Силовики тут же поновлюють розслідування якщо не проти всіх, то проти "обраних" осіб, особливо знакових і помітних. Цих людей тягають на допити і вони постають перед судами. Навіть якщо Феміда їх виправдає, то ситуація загрожує новими протестами патріотичної частини громадян, які пам’ятають, за що виходили на Майдан.

Додаткової пікантності заяві в.о. керівниці ДБР надає згадка про Луценка у цьому законі. За фантастичного сценарію скасування документу знов відкриється шлях для кримінального переслідування колишнього генерального прокурора, який наразі відійшов від справ не лише правоохоронних, але й політичних.

Тут ще Ілля Кива, депутат парламенту від "Опозиційної платформи – За життя", відзначився ініціативою схожого спрямування. Скандальний нардеп зареєстрував проект закону про соціальний захист колишніх "беркутівців". Словом, щось багато стало подібних ініціатив останнім часом. Схоже на промацування ґрунту на предмет сприятливого часу для реваншу.

І все ж на сьогодні ідеї, що висловлюють Венедіктова, Портнов, Лукаш, Кива та подібні до них діячі, – не більше ніж ідея фікс, яку вони дуже хотіли б реалізувати, але поки не можуть. Після подій із короновірусом Банкова не піде на подальше загострення ситуації в країні. Який сенс Зеленському грати в чужі ігри із заздалегідь відомим результатом?

Чим повіяло від цієї ситуації, то це "собакою Брагаря". Практичного сенсу для влади – жодного, зате є чергова "дірка" в парадному "зеленому піджаку". Важливо, що всі ці скандали продовжують акумулювати негатив довкола Володимира Зеленського. Який учора зустрівся з родинами загиблих на Майдані героїв Небесної сотні. Тобто, виходить якась політична шизофренія: публічно глава держави демонструє повагу до Майдану, а призначена ним керівниця ДБР провокативними заяви про скасування закону про амністію учасників Революції підігрує реваншистам.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme