П’ять висновків після призначення спікером Руслана Стефанчука

У парламенту новий "пастух" – юрист, лібертаріанець, який буде чуйним до побажань своєї "зеленої" команди. Та чи стане після цього наша Рада запоребриковою Думою? Де, як відомо, немає місця для дискусій

Політичний оглядач
П’ять висновків після призначення спікер…
Фото: Сторінка Стефанчука на фейсбуці

261 голос "за" і Стефанчук пересів у крісло Разумкова завдяки підтримці своєї фракції, а також сателітів "слуг" з "Довіри" і "За майбутнє". Інші фракції його не підтримали. Тобто, новий спікер фактично є ставлеником не всього парламенту, а тієї неформальної коаліції, яка в ньому склалася, і яка дає президентському Офісу можливість далі суттєво впливати на законодавчий орган. А з приходом Стефанчука цей вплив однозначно посилиться. І це перший висновок.

Стефанчуку доведеться розриватися між політичною доцільністю і регламентом

Якщо він діятиме за принципом "чего ізволітє", то парламент швидко перетвориться на філію Банкової. Але це аж ніяк не сприятиме спокійному законотворчому процесу. Тому можна очікувати, що опозиція, яка поблажливо ставилася до Разумкова, бо той, особливо останнім часом, намагався дотримуватися процедури і регламенту, зовсім інакше поводитиметься за спікерства Стефанчука. Особливо, якщо опозицію відсторонюватимуть від можливості якось впливати на роботу Верховної Ради.

Закон про олігархів Стефанчук підпише у варіанті, вигідному ОП

Закон про олігархів, який Разумков не підписував, адже вбачав порушення при його прийнятті, Стефанчук підпише у варіанті, вигідному президентському Офісу. Подальша доля цього закону вже залежатиме від того, чи президент підпише документ, який приймався з певними порушеннями.

Ніякої самостійності спікера

Четвертий висновок: новий спікер має призначити керівника Апарату, відсутність такої посадової особи протягом тривалого часу ставили у провину його попереднику. "Слуги" пропонували на цю посаду кількох осіб, найцікавішою з яких можна вважати В’ячеслава Штучного. Той, нагадаємо, очолював Апарат при Разумкові, але був звільнений після скандалу, - спікер дізнався, що Штучний орієнтується на президентський Офіс. Тепер питання – чи призначить Стефанчук Штучного, чи кандидатура від "слуг" буде іншою. Керівник Апарату ВР є важливою фігурою, оскільки цей орган готує та узгоджує законопроекти, що виносяться на голосування. З такою фігурою має бути комфортно голові Верховної Ради. Тому цікаво, чи Стефанчук просуватиме свою людину в Апарат, чи погодиться на пропозицію з ОП поставити над собою "око Єрмака".

А з огляду на те, що його першим заступником стане Олександр Корнієнко (голосування за це питання перенесли, але нова посада для голови партії "Слуга народу"  - лише питання часу), який чітко орієнтується на президентський Офіс, Стефанчука додатково обмежать у самостійності. Щоб бува десь не пішов проти лінії партії.

Після голосування по Разумкову на неслухняних "слуг" знайшли вплив

П’ятий висновок стосується Стефанчука радше як особи, від якої значною мірою залежить формування порядку денного парламенту та доля окремих законопроектів. У монобільшості триває тиха фронда. За відставку Разумкова не голосували 18 "слуг", за призначення Стефанчука лише один – Артем Дмитрук. Він був серед тих 18-ти. А взагалі червону кнопку натиснули тільки троє. Ще "батьківщинець" Сергій Власенко та вигнанець зі "слуг" Євгеній Шевченко. На який мозоль їм наступив Стефанчук, сказати важко, але вони у своєму негативному ставленні до нього були категоричними. Втім, повернемося до пропрезидентської фракції. Вчора її голова Давид Арахамія пообіцяв розібратися з тими, хто не підтримав усунення Разумкова. Очевидно, якось таки вплинули, бо крім Дмитрука інші фрондери просто не голосували або були відсутні в залі. Яким буде покарання для них і чи буде взагалі?

Тут є заковика: якщо їх виключать з лав фракції, то, ймовірно, вони складуть кістяк депутатської групи, яку може сформувати Дмитро Разумков. Тобто, вийде, що "слуги" самі віддадуть йому ініціативу, а це політично невигідно. Тому, скоріше за все, оберуть інший варіант: фрондерів залишать у фракції, але обмежать у можливостях. Наприклад, заборонять давати коментарі ЗМІ і ходити на телеефіри, а пропоновані ними законопроекти з виховною метою відкладатимуть у довгий ящик. І триватиме це доти, доки в ОП не вирішать, що робити із самим Разумковим, відбирати в нього депутатство чи не звертати увагу на проблему. Може сама розсмокчеться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme