Референдум на Донбасі: Чому Путін "злив" таємні переговори з Трампом

Той факт, що таємні переговори президентів Росії та США стосовно можливого проведення референдуму на Донбасі стали відомими громадськості, свідчить, що як мінімум одна сторона не ставиться до них всерйоз

Журналіст відділу «Світ»
Референдум на Донбасі: Чому Путін "злив"…

Президент Росії Володимир Путін на зустрічі в Гельсінкі запропонував своєму американському колезі Дональду Трампу провести референдум в "Л-ДНР". За допомогою якого можна взяти — і одномоментно закінчити конфлікт на Донбасі. Про це повідомило авторитетне видання Bloomberg.

Подробиць того, що саме збираються питати мешканців "республік" на такому референдумі наразі немає. Але підозрювати, що там буде щось про відновлення конституційного порядку чи територіального суверенітету України на окупованих територіях, мабуть, не варто.

Стосовно суті пропозиції про референдум на Донбасі — за умови перебування там російських військ та озброєних сепаратистів — то про неї від початку конфлікту було написано не одну тисячу матеріалів. Такий варіант розвитку подій є цілком неприйнятним як для України, котра отримає регіон, над яким фактично не буде суверенної влади — але який зможе впливати на політичне життя всієї країни. Такий варіант є неприйнятним і для Європи — принаймні, до тієї частини Європи, яка має спільні кордони з Росією, де подібний сценарій Путін може повторити.

На перший погляд ініціатива Володимира Путіна виглядає як тривіальна провокація. Банальна спроба "впарити", користуючись лексикою Володимира Володимировича, вигідну виключно для Кремля пропозицію Трампу, далекому від хитрощів геополітики і способів проведення російських "референдумів". Російський президент, здобувши маленьку дипломатичну перемогу самим фактом зустрічі з Дональдом Трампом, вирішив почати негайно кувати перемогу велику. Радянський вождь всіх часів і народів, Йосип Сталін, називав це "запамороченням від успіхів".

Але Дональд Трамп — не аж настільки наївний, щоб приймати подібні пропозиції сходу і без обговорення — бодай всередині власної команди. Йому ще до кінця свого першого терміну на президентській посаді хочеться якось досидіти. Тому все, що він пообіцяв російському колезі - це "подумати" над такою ідеєю. І попросив не розголошувати її до моменту завершення обдумування. На чому сторони і погодились.

Цю таємницю у США, скоріше за все, могли би витягти на білий світ хіба що конгресмени шляхом допиту перекладачки Трампа, присутньої на зустрічі тет-а-тет (що вони, власне кажучи, і збирались зробити).

Але потреба в тому зникла, як тільки Володимир Путін розказав про увесь цей епізод на "закритій" зустрічі із російськими послами. "Закритість" - це, звичайно, серйозний аргумент, але таємниця, сказана в присутності майже сотні людей, це вже якби не зовсім таємниця. Про що і свідчить сьогоднішній витік інформації у Bloomberg.

Таким чином, Путін свідомо "злив" домовленості з Трампом. Однозначно розуміючи при тому, що це поставить хрест на їх можливій реалізації. До тиску на Трампа підключиться американська та європейська дипломатія. Також в ситуацію втрутиться Конгрес. Єдина на планеті організація, здатна поставити крапку на хаотичному й безладному президентстві Дональда Трампа. І навіть ті члени Конгресу (головно з Демократичної партії), кому доля України, загалом, байдужа, виступлять проти цієї ініціативи, щоб насолити Трампу. Як виступлять проти неї і республіканці, які дбають про інтереси США в Європі, і не хочуть поступатися ними на користь путінської Росії.

Для чого російський президент затіяв всю цю історію — спочатку таємно запропонувавши Трампу ідею підтримати референдум на Донбасі, а потім зробивши цю інформацію про це загальновідомою? Пояснення можуть бути різними.

Можливо, Путін сподівався, що Трамп, ображений ненастанними сварками з європейськими союзниками, з ходу погодиться на подібну пропозицію (яка тим союзникам очевидно невигідна) і буде її захищати, стверджуючи, що спонтанний референдум "кращий", ніж досягнуті Ангелою Меркель Мінські домовленості. А коли стало зрозуміло, що Трамп спонтанної і негайної згоди не виказав, про ідею було вирішено повідомити широкій публіці, щоб продемонструвати дипломатичні можливості російського президента щодо впливу на США.

Можливо, Путін від початку розумів, що ідея "не пройде", але хотів поглибити розкол між президентом США та законодавчою владою, аби додатково дестабілізувати американську політичну систему.

В будь-якому разі, той факт, що Володимир Путін не дав команді американського президента можливості опрацювати свою пропозицію, і, по суті, зламав обіцянку, дану Трампу, свідчить про те, що на істотні негласні домовленості він у цій ситуації вже не сподівається.

Звичайно, Дональд Трамп збирається запросити Володимира Путіна до Вашингтону. Але, судячи із історії з "референдумом", ця зустріч буде черговим шоу для преси і виборців Трампа та Путіна, а не змовою двох маргінальних політиків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme