Пустеля на горизонті: Чому забезпечити Крим водою не захоче навіть ООН

Ситуація з водою в Криму, схоже, буде і далі погіршуватися. Оскільки окупаційна влада прямо визнала, що не збирається ані витрачати на вирішення проблеми істотні ресурси, ані обмежувати промислових чи військових споживачів води. Все буде обмежуватися політичними демаршами

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Пустеля на горизонті: Чому забезпечити К…

В Росії так вже заведено, що всі добрі новини населенню повідомляє президент країни, а погані вісті приносять безіменні посадовці з організацій зі складними для запам'ятовування назвами.

Так сталося і з водою для окупованого Криму. Вирішити питання з якою неодноразово обіцяв Володимир Путін. Востаннє – на відкритті ділянки траси "Таврида" в Керчі 27 серпня.

А через п'ять днів представники Росводоресурсів, що скромно побажали залишитися анонімними, заявили, що перекидання води на Кримський півострів з Росії – Краснодарського краю або Ростовської області – надто вже дорогий проект. Крім того, в цих російських регіонах спостерігається "маловоддя".

І щоб за один раз розібратися з усіма фантастичними прожектами "обводнення" Криму, які з'являлися у російських ЗМІ з 2014 року, ті самі посадовці повідомили, що проект опріснення чорноморської води також ніхто не буде реалізувати – через дороговизну й супутні екологічні небезпеки. Не полетять над Кримом і літаки "для виклику дощів", оскільки це також дорого і вимагає, як мінімум, наявності хмар. А підземні води, які з помпою та резонансом намагалися почати використовувати одразу після приєднання Криму, також вимагають очистки та демінералізації, тому їх використання "треба розглядати в кожному конкретному випадку".

І це, насправді, була доволі м'яка форма констатації того факту, що безсистемне і хижацьке використання води з підземних джерел після початку анексії призвело до їх забруднення і засолення. І якщо в 2014 році свердловини ударними темпами бурилися, то вже з минулого року почався масовий ліквідаційний тампонаж, себто перманентне закриття цих свердловин.

Єдине, чим бюрократи з Росводоресурсів змогли допомогти мешканцям півострова – це порадою. Стосовно того, що потрібно скорочувати споживання води та її втрату у неякісних водогінних мережах.

Тому тепер мешканцям окупованого півострова, здається, залишається уважно стежити за складними графіками подачі води та надіятися на Поклонську, яка на початку червня надіслала Верховному комісару ООН з прав людини лист із закликом засудити дії Києва, що перекрив подачу води до Криму. "Стурбовані нації" зреагували в своїй звичній манері, і в кінці серпня навіть порекомендували Поклонській уточнити, що саме вона має на увазі під "порушенням прав людини" шляхом обмеження доступу до води в Криму.

Втім, довести, що Україна провокує якусь "гуманітарну катастрофу" на півострові Поклонській не вдасться. Як не вдасться це і Леоніду Макаровичу Кравчуку, який, забувши про гіркий досвід Шмигаля, і собі заявив, що Україна може відновити водопостачання в окупований Крим "якщо там трапиться гуманітарна катастрофа".

Бо перед тим, як отримувати якесь право говорити про "гуманітарну катастрофу", Росії слід забрати з півострова 40 з гаком тисяч "зайвих" споживачів – російських військовослужбовців, разом із технікою, інфраструктурою та офіцерськими дружинами. Дії цих "споживачів", власне, і спровокували  справжню катастрофу.

А якщо і це не допоможе – то скоротити витрату води на промислові об'єкти, зокрема, на "Кримський содовий завод" і "Титанові Інвестиції" з групи олігарха Дмитра Фірташа. Які і зараз споживають приблизно стільки ж води, скільки йде на пиття та побутові потреби всіх мешканців півострова.

Навіть цих простих дій досить для того, щоб у всі без винятку кримські міста повернути воду без графіку. Не кажучи вже про те, що досить повернути вкрадений півострів Україні – як у наступному сезоні можна буде відновлювати навіть вбите окупантами сільське господарство.

Якось дивно, що цього простого вирішення "гуманітарної катастрофи в Криму" вперто не помічає не тільки Поклонська, але й Кравчук зі Шмигалем. Будемо сподіватися, що фахівці з ООН виявляться в цьому питанні більш прозірливими.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme