Просто подружитися з Huawei: Чим загрожує Україні партнерство з компанією, яку ненавидить Трамп

Китайський телекомунікаційний гігант, з яким українські спецслужби вирішили "подружитися"у справі боротьби за кібербезпеку — це компанія, відома вразливістю свого обладнання, ймовірними тісними стосунками з китайським розвідувальним співтовариством та вкрай проблемними – із США, де різко критикують не тільки Huawei, а і всіх, хто користується їхніми послугами

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Просто подружитися з Huawei: Чим загрожу…
Фото: depositphotos.com

Історія з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, яка підписала меморандум з Хуавей Україна "з метою покращення державно-приватної взаємодії, співпраці у сферах кібербезпеки, кіберзахисту та телекомунікацій", – чудова у всіх відношеннях.

Першим і найбільш очевидним моментом є той факт, що дана компанія впродовж останніх трьох років ставала предметом чисельних розслідувань, пов'язаних саме зі звинуваченнями у наявності критичних вразливостей у обладнанні. Ці вразливості дозволяють отримувати інформацію з мереж, що використовують інфраструктуру Huawei. У спецслужб багатьох країн світу є обґрунтовані підозри, що обладнання корпорації використовується для масованих акцій стеження і промислового шпіонажу керівництвом Китаю.

Для розуміння масштабу звинувачень можна навести пряму мову держсекретаря США Майка Помпео, який, розширюючи санкції проти Huawei заявив: "Адміністрація Трампа розглядає Huawei такою, яка вона є - це орган державного стеження Комуністичної партії Китаю". Помпео тоді зазначив, що США "не потерпить спроб китайської корпорації підірвати конфіденційність громадян, інтелектуальну власність бізнесу, цілісність мереж п'ятого покоління по всьому світу".

Наразі наявні санкцій забороняють Huawei співпрацювати з американськими компаніями або пов'язаними з ними організаціями через третіх осіб. Китайській корпорації заборонено будь-яке використання американського ПО або виробничого обладнання. Самае тому на смартфонах корпорації відсутнє ПЗ від Google, на кшталт Google Play Store.

Про наявність вразливостей — ймовірно, зроблених навмисне, — повідомляють і спецслужби інших держав, наприклад, Британії.

Саме заручившись підтримкою подібної компанії, українські спеціальні служби збираються боротися за "кібербезпеку та кіберзахист".

По-друге, "тісна співпраця" Huawei з українським відомством неминуче погіршить українсько-американські взаємини. Просто тому, що у Вашингтоні розглядають компанію не просто як глобального конкурента, а як структуру, що може дати керівництву Китаю колосальну перевагу у вигляді глобальної розвідувальної мережі. Тому в США нервово реагують на будь-які нові ринки та можливості розвитку для китайського гіганта.

Натомість представники Huawei, підписавши подібну угоду з українськими спецслужбами, неминуче будуть використовувати її як рекламний елемент на інших ринках Східної Європи. Що про це подумають в Білому домі — причому незалежно від того, хто стане його новим господарем — передбачити нескладно.

Про причини, з яких українське відомство пішло на вкрай ризиковану співпрацю з китайською компанією, можна, звичайно, тільки здогадуватися. Прихильники системного підходу в політиці можуть припустити, що йдеться про спроби "багатовекторності" з боку українського уряду, який хоче налагодити співпрацю з Пекіном за посередництва комерційних структур, формально приватних, але в реальності близьких до китайської держави. Любителі конспірології можуть вирішити, що йдеться про якісь майбутні видатні бізнес-проекти Huawei в Україні.

Але істина, скоріше за все, набагато банальніша. Йдеться про те, що нікому в державному відомстві, покликаному боротися за кібербезпеку, все це просто не спало на думку. Або ж небідні піарники китайської компанії ще й мережевого обладнання подарували трохи. Хоча і це — не факт. Натомість в державі цілком відсутній механізм, який би оцінював подібні ініціативи з точки зору національних інтересів. Будь-який клерк в МЗС поясив би бравим посадовцям політичні наслідки подібних ініціатив. Якщо вже бренд Huawei у їх свідомості цілком добре співіснує з поняттям "кібербезпека".

І наостанок — маленька "вишенька на тортику". Так виглядає зараз сайт Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації. З дизайном в стилі ранніх 90-х років минулого століття, який ще й "розпадається" в більшості браузерів, та з іконкою "ваше з'єднання не захищене" біля рядка з адресою. Все це, здається, доволі точно демонструє ситуацію із кібербезпекою в Україні.

P.S. За три години після виходу матеріалу сайт ДССЗІ став недоступним для відвідувачів. Редакція Depo.ua сподівається, що буде оновлено сертифікат безпеки, і виправлено проблеми з відображенням )).

Фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme