Привид "Шатуна": Навіщо у Зеленського повернулися до "методичок" попередників

Восени 2016 року Україна дізналася про існування російського плану "Шатун" з дестабілізації ситуації в Україні. Важко сказати, чи повірив у це Іван Баканов, тоді далекий від політики і спецслужб, але зараз і в його заявах, і загалом у риториці влади є меседжі, які нагадують тодішні

Політичний оглядач
Привид "Шатуна": Навіщо у Зеленського по…
Фото: УНІАН

Учора голова СБУ, під час виступу в парламенті, наголосив: замовниками "тарифних майданів" були куратори з Росії. Що ж до подій 20 березня на вулиці Банковій, то, за словами Івана Баканова, стверджувати про причетність до них російських спецслужб не можна, однак Росія намагається скористатися будь-яким медійним приводом, аби використати цю ситуацію на свою користь.

"При цьому, як правило, патріоти й небайдужі громадяни можуть навіть не здогадуватися, що їхні активні дії використовуються в інформаційній війні спецслужбами (РФ)", - заявив голова Служби безпеки.

Про те, що спецслужби країни-агресора підбурюють протести або ж через своїх агентів впливу спрямовують їх у потрібне для себе русло, добре відомо було ще до приходу "слуг". Однак, і це особливо було помітно під час передвиборчих кампаній 2019 року, над заявами попередників, дуже схожими до заяв сьогоднішньої влади, глузували. А окремі з них, приміром, "а то Путін нападе", перетворилися на мем.

З початком російської агресії ми пережили десятки "майданів", більш чи менш багатолюдних, учасники яких не лише кричали традиційне "Геть!" і "Ганьба!", але й вчиняли куди гірші проступки, аніж "художники", які 20 березня обмалювали будівлю Офісу президента і дії яких постановою Верховної Ради учора засудили навіть не всі депутати монобільшості ("за" проголосували 214 "слуг" із 245 членів фракції, 30 на момент голосування були відсутні). Згадаємо лише кілька історій з недалекого минулого.

31 серпня 2015 року, під час акції протесту під Верховною Радою у бік нацгвардійців кинули гранату, внаслідок чого четверо силовиків загинули, і ще 141 людина зазнала ушкоджень різного ступеню тяжкості. 17 грудня 2017 року прибічники Міхеїла Саакашвілі спробували захопити Жовтневий палац у Києві, щоб організувати там штаб "маршу за імпічмент" Петра Порошенка. В результаті сутичок з поліцією постраждали більше 70 правоохоронців, були постраждалі і серед протестувальників. 5 березня 2018 року силовики штурмом взяли наметове містечко "Міхомайдану" та зачистили його від прихильників Саакашвілі. Під час цього також були постраждалі. Значною і дуже резонансною була акція проти "торгівлі на крові" - блокада транспортних шляхів на Донбасі – яка тривала в лютому-березні 2017 року. До речі, частина її організаторів та учасників проходить тепер у справі "ПВК Семенченка-Шевченка".

У цьому переліку особливе місце посідає так званий "план "Шатун", який реалізувався з середини листопада 2016-го по березень 2017-го у вигляді антитарифних протестів, акцій ошуканих вкладників банків та ще низки політичних заходів. Про цей план стало відомо від хакерів угрупування CyberHunta, які зламали особисту пошту тодішнього помічника Путіна Владислава Суркова. У той же час опозиційні політики та пов’язані з ними експерти ставили під сумнів достовірність оприлюдненого плану з дискредитації органів влади і проведення дострокових парламентських і президентських виборів. Утім, саме у цей період країною прокотилися протести, найчисельніші – "тарифні майдани" - що для прихильників влади стало доказом достовірності "Шатуна".

Зараз очільник СБУ стверджує, що за антитарифними протестами, які відбулися в січні цього року, стояли російські спецслужби, і цьому є докази. Не будемо заперечувати, однак що і в 2016-17 роках, і в цьому році політичний зиск із цих акцій отримували конкретні українські сили та конкретні політики. Як, власне, і з інших протестів. Тому у цьому питанні не повинно бути напівправди. Якшо ви задекларували нову якість політики, тоді не потрібно працювати за старими "методичками".

В СБУ звітують: за 2020 рік ліквідували 2,5 тисячі спільнот у соцмережах з мільйонною аудиторією та понад 20 ботоферм з потужністю понад 60 тисяч акаунтів, які координувалися з Росії. Лише у березні цього року спецслужба припинила діяльність ботоферм, які фінансувалися з Росії і просували ідеї терористичних "Л-ДНР", а також дискредитували вакцинацію від коронавірусу.

На тлі цих безумовно позитивних новин бачимо й інші. 28 березня митрополит УПЦ МП Онуфрій провів нічне богослужіння, в якому взяли участь "тисячі вірян" і завершилося воно молитвою проти коронавірусу. На оприлюднених фото видно, що і попи, і паства – без масок. Що це, як не дискредитація дій влади, спрямованих на протидію пандемії? Але щось не чути, щоби співробітники МВС тієї ночі припинили це правопорущення, або  співробітники СБУ хоча б провели бесіду з Онуфрієм і компанією про неприпустимість масового порушення карантину.

І, останнє. Організаторам акції 20 березня під ОП світить реальне тюремне ув’язнення. Але історія вчить, що влада, яка своїми руками творить "мучеників" і політичних в’язнів, від цього лише слабшає. Тут згадалися інші події, двадцятирічної давнини. 9 березня 2001 року учасники акції "Україна без Кучми" прийшли на Банкову, де сталася сутичка між "унсовцями" та "Беркутом". Найактивніші протестувальники по так званій "справі 9 березня" були засуджені на різні терміни "за організацію масових заворушень". Після цього протестна активність помітно знизилася, щоб вибухнути з новою силою та у куди більших масштабах у 2004 році під час Помаранчевої революції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme