Пристайко розповів, як узгоджуватиметься новий закон "про статус Донбасу"

Основний майданчик для узгодження "закону про статус Донбасу" – мінські домовленості
 

Про це заявив голова Міністерства закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв'ю "РБК-Україна", передає Depo.ua.

 

"Можна почати з того, що приймати цей закон буде парламент. Є зацікавлені у цьому питанні депутати, і вони повинні принести якісь свої ідеї. Ми кілька разів вже спілкувалися з депутатами, і вони правильно кажуть: ми готові працювати, давайте сядемо з професіоналами з урядів, переговорних команд і зрозуміємо, де межі, де ми можемо очікувати прогрес, щоб ми не написали закон, який не буде сприйнятий ніким", – зазначив міністр.

 

Однак, Пристайко наголосив, що тристоронні контактна група узгодить проект закону з представниками ОРДЛО.

 

"Більш того, у мінських домовленостях є пункт про те, що всі модальності повинні бути узгоджені з тією стороною, ОРДЛО. Єдиний шлях узгодження з тією стороною – тристороння контактна група. Тобто важлива взаємодія між парламентом, який буде приймати закон, і переговорною групою, яка повинна розуміти, що саме готові депутати, зрештою, проголосувати, адже без їх слів, без їх голосування, без їх участі нічого не вийде", – сказав він.

 

"Але і депутати повинні розуміти, що основні модальності закону повинні бути узгоджені переговорною групою. Створюється пілотна група, яка напрацьовує якісь речі, потім з нею ширше і ширше знайомиться громада, депутати, експерти, у результаті виходить проект закону, який голосують народні обранці", – додав Пристайко.

 

Міністр також не виключив можливості, що на "нормандській зустрічі" будуть озвучені якісь базові параметри закону про "особливий статус".

 

"Це можливий шлях, але він буде дуже схожий на переписування мінських угод. Лідери можуть прийняти таке рішення теж. Ніхто не може заборонити лідерам визнати, що за п'ять років мінські угоди не продемонстрували своєї живучості, не принесли мир в Україну, тому їх треба адаптувати", – зазначив Пристайко.

 

За словами міністра мінські угоди необхідно "адаптувати до реальності".

 

"Там є речі, які треба адаптувати хоча б тому, що всі хронологічні терміни вже пропущені. І лідери повинні сказати: давайте спокійно, без істерики подивимося, ніхто нічого не змінює, ні від чого не відмовляється, але ці пункти повинні бути змінені, адаптовані до реальності", – сказав Пристайко.

 

Однак, за його словами, альтернативу "Мінську" наразі не готують.

 

"На сьогоднішній момент альтернативи мінським угодам не готуються. Але якщо лідери прийдуть і скажуть – і ми до цього готові - що цей пункт, очевидно, застарів, цей – нежиттєздатний, давайте його переформулюємо, так лідери іноді роблять", – сказав Пристайко.

 

Міністр наголосив, що в умовах гібридної війни Україні слід вдаватися до гібридної дипломатії.

 

"Якщо б ми з вами перебували в ідеальному світі ідеальної дипломатії, то там угоди готуються довго, кожне слово узгоджується і зважується, всі коми перевіряються. Але ця ситуація не є ординарною. Напад на нас був гібридним, до цього часу Росія не визнає себе окупантом, не підписує мирну угоду, ніхто не погоджує формули компенсації і т.д.

 

Нова форма ведення війни, не тільки в Україні, але і взагалі у світі, змушує нас застосовувати якісь гібридні речі, такі як мінські угоди. Вони не були підписані лідерами, не були ратифіковані парламентами, і з часом парламент почав говорити: так вони ж нікчемні з точки зору права", – сказав Пристайко.

 

"Справді, вони не є міжнародним договором у розумінні міжнародних договорів. Але це та домовленість, яку лідери досягли між собою. Немає місця, з якого треба починати: з нового тексту, з існуючого тексту, тут взагалі немає готового шляху. Ми створюємо цей шлях самі", – додав він.

 

Пристайко також вважає, що було б добре, якби на "нормандській зустрічі" був представлений проект закону про "особливий статус", однак Рада його не підготувала ще.

 

"За великим рахунком, було б добре, щоб ці тексти були напрацьовані за станом на зараз, щоб ми приїхали з готовими документами. Але я не бачу, щоб була створена група в парламенті, яка б взяла на себе цю ініціативу, сказала, що 31 грудня не за горами, давайте піднімемо існуючий документ і подумаємо, що ми можемо переписати. Точно так само не обговорюється закон про амністію, яка теж вказана у мінських угодах", – сказав голова МЗС.

 

Нагадаємо, зустріч лідерів чотирьох країн (України, Франції, Німеччини та Росїі) у "норманському форматі" відбудеться у Парижі 9 грудня

12 листопада лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що в жодного з суб'єктів законодавчої ініціативи зараз немає будь-якої концепції законопроекту про особливий статус Донбасу.

15 листопада спікер Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що Верховна Рада почне готувати законопроект про "особливий статус Донбасу" після зустрічі у "нормандському форматі".

Бойовики так званої "Донецької Народної Республіки" хочуть, щоб Верховна Рада подовжила чинний закон про особливий статус Донбасу, термін якого завершується 31 грудня 2019 року.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme