Примарна коаліція: Чому Кличко не збере у Київраді політичний "колгосп"

Судячи із заяви Віталія Кличка про бажання створити велику коаліцію, однозначної конфігурації новообраної міськради ще нема. Тобто, торги тривають

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Примарна коаліція: Чому Кличко не збере…
фото: КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

Нагадаємо: у Київраді засідає 120 народних обранців. Найбільше, 31 депутат, представляє "Європейську солідарність" Петра Порошенка, на один мандат менше в "УДАРу" Кличка, 15 мандатів у партії "Єдність" Олександра Омельченка, в "ОПЗЖ" і "Батьківщини" по 12 мандатів, 11 у "слуг" і 9 у "Голосу". Якби такі розклади були у парламенті, то "ЄС", як переможець виборів, могла б ініціювати формування коаліції. Але в місцевих радах інакше, тут коаліції носять формальний, часто ситуативний характер. Бувають промерські або антимерські союзи. Та не буває "широк", тобто коаліцій, куди б входили всі депутатські фракції. На те у нас і демократія, а не політичний колгосп.

Тому експертів здивувала заява втретє обраного столичного голови. "Нам потрібна велика коаліція з усіх фракцій, яку об’єднують захист інтересів усіх киян і подальший розвиток столиці", – сказав мер під час відкриття першого засідання Київської міської ради IX скликання. За його словами, нова Київрада повинна показати приклад роботи без політичних ультиматумів та боротьби за посади та інтереси окремих політиків, а в інтересах людей та міста.

За цими пишномовними заявами вимальовується аж п’ять  можливих конфігурацій у Київраді. Перша – до складу більшості увійдуть "Євросолідарність" та "УДАР", сукупно у них 61 голос. Також можливе долучення "Єдності", аби чисельність була не хиткою. Друга – більшість створять "УДАР", "слуги", "Єдність" і "Батьківщина", разом у них 68 мандатів. Але тоді "ЄС", "ОПЗЖ" і "Голос" будуть трьома опозиціями. Третя – до союзу з вище названими фракціями пристане "Голос", тобто, буде аж 77 мандатів. Проте можна припустити, що поведінка цієї політсили в Київраді буде подібною до поведінки в парламенті – вона одночасно і критикуватиме, і, якщо це політично вигідно, голосуватиме з більшовиками. Четверта конфігурація – стабільної більшості не буде, тобто, Київрада не контролюватиметься Кличком, за кожне питання йому доведеться окремо домовлятися. Остання конфігурація: про все вже домовилися, ролі розписали – хто буде владою, а хто опозицією – і тепер всі гравці ці ролі гратимуть. Принаймні, протягом найближчого "театрального сезону".

Учорашнє засідання носило церемоніальний характер – зібралися, заспівали гімн, привітали один одного з обранням, але складних кадрових питань (обрання секретаря та голів комісій) не чіпали. Фракція "ЄС" вустами лідерки своєї команди у міському депутатському корпусі Марини Порошенко озвучила заяву, з якої можна зрозуміти, що ця політична сила готова до конструктивної співпраці з Кличком. Тобто, може йтися про першу вищеназвану конфігурацію. При цьому Марина Порошенко зауважила: "… розуміємо, що на столі у новообраного міського голови є і інші пропозиції – не тільки від "Європейської солідарності". І від того, яку саме він сьогодні обере, буде залежати майбутнє Києва. Ми побачимо, чи справдяться очікування киян щодо об’єднання проєвропейських, продержавницьких сил в Київраді". Це можна витлумачити як прозорий натяк градоначальнику, що "ЄС" залишає для себе варіант переходу в опозицію. Дійсно, важко зараз уявити, щоб партія Порошенка була в коаліції зі "слугами" чи "ОПЗЖ".

Разом із тим є певні підозри, що з вище перелічених конфігурацій почала реалізовуватися п’ята, де у всіх вже розписані ролі. Перший цьому сигнал – засідання комісії з питань регламенту та депутатської етики, що відбулося 30 листопада. За день до першого засідання Київради. На ньому розглядалося питання про призначення заступника голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень. Кандидатів було троє: "ЄСівці" Володимир Прокопів і Костянтин Усов та Олексій Кулеба, директор Департаменту благоустрою КМДА. Згідно з протоколом засідання, який з’явився у вільному доступі лише вчора пізно ввечері, всі три кандидатури підтримано.  

Факт можливого призначення заступником Кличка Володимира Прокопіва, очільника столичного осередку "ЄС" і секретаря міськради минулого скликання, викликає низку питань. Перше: чи означає це, що "порошенківці" відмовилися від претензій на крісло секретаря Київради, на яке могли претендувати як переможці виборів? Коли так, то ця посада, скоріше за все, відійде "ударівцям". Чільним кандидатом на неї називають близького до Кличка Володимира Бондаренка. Друге питання: чи зможе "ЄС" в разі призначення своїх людей заступниками градоначальника вдаватися до критики дій КМДА та її керівника? Конфлікт інтересів очевидний.

І, третє питання. У трійці претендентів на заступника мера окрім представників "ЄС" ще й Олексій Кулеба (не плутати з іншими Кулебами, яких на різних посадах зараз багато). Цього міського чиновника вважають креатурою голови президентського Офісу Андрія Єрмака. Виходить, у Кличка вирішили роздати кожній свашці по ковбасці?

Нагадаємо: у нинішнього голови КМДА 8 заступників, двоє з яких – Марина Хонда та Олександр Харченко – з питань здійснення самоврядних повноважень. Якщо до нинішніх заступників додати ще трьох, буде 11! Прямо як футбольна команда з тренером Кличком на чолі. І п’ятеро – на одній позиції.

Та чи складеться в результаті великих політичних торгів велика коаліція? Ні, не складеться. Після того, як мер і групи впливу, що стоять за кожною політсилою у міськраді, утрясуть питання керівництва постійними комісіями й узгодять фігуру секретаря, кожна партія повернеться у свою електоральну нішу: хтось гратиме роль "команди мера всіх киян", хтось роль опозиції. Не останні ж бо вибори.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme