Прецедент Лещенка, або чому НАБУ не викрило нову схему "відмиву" коштів

Забувши розповісти про роль матері в купівлі квартири, Сергій Лещенко пішов второваним шляхом Шуфричів, а також започаткував нову схему для корупціонерів

Прецедент Лещенка, або чому НАБУ не викр…

Жарт про те, що "Рафик ни в чем не виноват" гуляв соцмережами ще задовго до сьогоднішнього брифінгу голови НАБУ Артема Ситника щодо купівлі скандальної квартири народного депутата Сергія Лещенка. Власне, той факт, що НАБУ не відкрило кримінальну справу за добу після відповідної заяви, як цього вимагає законодавство, викликало обурення у багатьох представників громадськості.

Хоча, якщо говорити з політичної точки зору, то тут все цілком логічно: в НАБУ не могли обійтися з Лещенком "по всей строгости", адже він своїми антикорупційними викриттями багато в чому допоміг бюро. Водночас потрібно було дотриматися видимості об’єктивності. Тому й вийшло: порушення з боку депутата визнали, втім, - без криміналу.

За словами Ситника, порушення полягає у взятті безвідсоткової позики в керівника УП Олени Притули. "Ця сума надається взагалі без відсотків, тому в цьому порушення. Не в самій сумі", – зазначив Ситник. Ще одним порушенням Лещенка Ситник назвав той факт, що депутат не вніс у декларацію свою матір Тетяну Яківну, яка прописана за однією адресою з ним, і яка дала своєму сину 77 тисяч доларів, що еквівалентно майже двом мільйонам гривень. Втім, за словами Ситника, адмінпорушення є компетенцією не НАБУ, а НАЗК, яка займається деклараціями.

Тож Лещенкові тепер загрожує лише штраф, тоді як НАБУ умило руки у всій цій історії. Відомство Ситника можна зобов’язати порушити кримінальну справу у судовому порядку, але тоді там отримають нагоду публічно заявити про політичну складову у цій справі, і все рівно "з’їхати".

Поява грошей матері нардепа Лещенка, про які він до останнього мовчав, одразу викликала в пам’яті схеми з майном інших політиків і чиновників, які використовували своїх родичів для прикриття себе. Так, можна згадати, як нинішній нардеп Шуфрич у 2012 році отримав спадщину у розмірі 75 мільйонів гривень. Є ще чудова історія з 85-річною бабусею начальника департаменту Генпрокуратури з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Дмитра Суса, у власності якої опинився дорогий автомобіль Audi Q7. Цю історію, до речі, розкручували саме соратники Лещенка по боротьбі з корупцією. 

Сам об'єкт перевірки НАБУ своїми заявами, що взяв гроші у борг в Олени Притули на 10 років, протоптав стежку й іншим держслужбовцям. Так, програма "Схеми" у своєму свіжому розслідуванні розповіла, що мати в.о. голови Державної служби геології та надр України Миколи Бояркіна на початку 2016 року придбала квартиру на майже 110 кв м і два паркомісця в престижному ЖК "Кристал-Парк" на проспекті Перемоги в Києві. У телефонному коментарі журналістам Ніла Бояркіна пояснила, що "позичила гроші на 10 років".

От і виходить, що Лещенко, який використав ту ж схему, яку використовували до нього, дещо модернізував її, ставши першовідкривачем фішки "борг на 10 років".

Власне, своїм половинчастим рішення НАБУ створило небезпечний прецедент. Якщо піймають якогось чиновника, він завжди може сказати: чим я гірший за Лещенка. А якщо всім іншим теж так можна, то виникає закономірне питання, кому потрібне НАБУ зі своїми адмінштрафами? Виходить, як в пародії на стару радянську пісню: "Ах, где мне взять такую тещу, чтоб мне купила "Жигули", и чтоб никто не догадался что эти деньги все мои"…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme