Правий поворот Зеленського не вплинув на виборця Порошенка

Росте не лише рейтинг президента, але й кількість тих, хто не вірить політикам

Вадим Денисенко
політолог
Правий поворот Зеленського не вплинув на…
Фото: Прес-служба президента

Український інститут майбутнього провів чергове соціологічне дослідження (face to face, 2400 респондентів по всій краіні). Ось головні висновки.

1. Відбулося часткове призупинення падіння рівня довіри до Зеленського (69% проти 74% за місяць до цього) і зростання президентського рейтингу (плюс 4%, 29% серед тих, хто визначився). Поки рано говорити чи це "переламний момент", чи всього лише тимчасове явище: бо має пройти ще певний час, щоб робити якісь точні висновки. Зараз ми можемо лише припустити, що такий результат досягнуто сукупністю кількох факторів, серед яких треба виділити такі: закриття каналів Медведчука, які були чи не головним джерелом розповсюдження негативної інформації про ситуацію в країні; так званий консенсус олігархів, які на своїх каналах показують "позитивні новини"; початок активної роботи РНБО, яке демонструє, що шось в країні відбувається і робиться (головний запит виборця – щось робіть, а не говоріть тільки). Окремо слід наголосити на тому, що половина виборців Зеленського це молодь, яка частіше за все не доходить до виборчих дільниць.

2. Щодо того, звідки взялися ці 4%, то тут можна припустити, що головним джерелом перетікання стали проекти другого ешелону, які мають доволі слабкий ядерний електорат, і від них іде певне перетікання.

3. В той же час, всі попередні активності влади практично не вплинули на рейтинги ключових гравців (Петро Порошенко (14% серед тих, хто визначився), Юрій Бойко (14% серед тих, хто визначився) та Юлія Тимошенко (11% серед тих, хто визначився). Ми можемо констатувати, що активність влади не стільки б’є по противниках, скільки збільшує число тих, хто не визначився. Гра на знищення противника призводить, з одного боку, до мобілізації ядерного електорату головних гравців, а з іншого – до збільшення тих, хто розчаровується в чинних політиках (34% проти 29% минулого місяця).

4. Головні проблеми, з якими стикається українець – це низька зарплата та пенсія (37%), корупція (34%), високі тарифи (33%), війна (31%) і зростання цін (25%), безробіття (24%). Дії влади (активність РНБО) протягом останнього місяця ніяк не відповідали на ці питання. Особливо треба звернути увагу на те, що війна на 3% стала хвилювати більше українців, а зростання цін на 5%.

5. Варто зазначити різкий ріст недовіри до прем‘єра Дениса Шмигаля (баланс недовіри -57%). Він замикає трійку політиків з найгіршим балансом недовіри (Петро Порошенко -61% та Юлія Тимошенко -58%). По суті, зараз саме Денис Шмигаль стає своєрідним громовідводом для Володимира Зеленського.

6. 36% українців взагалі нічого не чули про санкції проти Віктора Медведчука. 39% щось чули і лише 25% добре обізнані з цією темою. По суті, ми можемо говорити про те, що більше третини населення просто абстрагується від політичних перепитій в державі і перебуває у такій собі внутрішній антиполітичній імміграції. Важливо зазначити, що 41% підтримує санкції проти Медведчука, 24% не підтримує такі діі і 36% не визначилися. Оцінки мотивів введення санкцій проти Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко розділилися. Близько третини (29%) назвали це боротьбою з російською гібридною агресією і третина (30%) не можуть взагалі визначитися. Кожен п’ятий вважає їх боротьбою між олігархами і ще майже стільки ж (19%) – намаганням відвернути увагу громадян від невдач влади в економіці, зростання тарифів, вакцинації. Лише 16% називають введені санкції боротьбою влади з політичними опонентами.

7. Ми можемо констатувати різке зростання тих, хто не довіряє жодній вакцині і не планує вакцинуватися. Половина опитаних (51%) заявили, що відмовляться від вакцинації не задумуючись. Цифра категорично негативно налаштованих до вакцинації з часу першої хвилі дослідження зросла на 7%. При цьому найнижчий рівень довіри серед українців має єдина наявна вакцина CoviShield (3%). Порівняно частіше згадується американо-німецька Pfizer – 16% (при 18% у першій хвилі). На другому місці американська Moderna – 11% та з невеликою різницею російський "Спутник V" – 9% (при 12% у першій хвилі).

8. Існування зовнішнього впливу на внутрішню політику країни бачать вісім із десяти опитаних. Цей вплив громадяни вважають негативним, особливо виділяють Росію (63%) та МВФ (53%). У порівнянні з періодом президентства П. Порошенка, зовнішній вплив цих країн та організацій за Зеленського переважно залишився без змін, на думку опитаних, однак і не зменшився. Респонденти частіше (по 34%) згадували про збільшення впливу США, МВФ та ЄС (32%). Ще 24% говорить про зростання впливу росіян.

9. 14% українців думають про переїзд на постійне проживання за кордон. 20% думають поїхати на тимчасові заробітки. 64% взагалі про це не думають. Порівняно більше тих, хто волів би виїхати за кордон на Заході країни (39%), а менше на Донбасі – 24%. Серед тих, хто хотів би виїхати за кордон на беззаперечному першому місці – країни ЄС (65%), на другому США та Канада (відповідно 10 та 9 відсотків). Про Росію в якості країни для заробітків чи переїзду заявили лише 4%.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme