Посадки для піару: Чому Зеленському потрібно стати "українським Лукашенком"

Після, м’яко кажучи, неоднозначної поїздки та спілкування з ветеранами у Золотому, президент взявся вирішувати другу, після миру на сході, за важливістю для свого електорату тему – посадки попередників

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Посадки для піару: Чому Зеленському потр…

Президент в анонсі зустрічі з незалежними антикорупційними органами заявив, що не тисне на Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), а хоче "зарядити їх енергією". Енергія ця знадобиться антикорупціонерам, щоб досягти поставленої главою держави дуже конкретної цілі. Її окреслює такий президентський меседж: "Ми дуже хочемо, щоб всі корупціонери, всі топ-корупціонери… заслужені вироки отримали, тому що нам суспільство це вже ніколи не пробачить (уникнення корупціонерами відповідальності – ред.)". Не менш важливим посилом стало прохання до борців з корупцією доводити порушені справи до суду. Тобто, ні про що, адже існує КПК, і згідно з ним треба діяти. Інакше це - політичні репресії.

Це вже друга зустріч у такому товаристві, про яку наразі відомо. Попередня відбулася 31 травня, і там Зеленський дав директору НАБУ Артему Ситнику і керівнику САП Назару Холодницькому три місяці на, щоб показати "відчутні результати" в покаранні корупціонерів. Цей термін уже минув, а з топ-злочинців досі ніхто не сів.

Наступна обіцянка прозвучала з вуст президента під час прес-марафону 10 жовтня. Тоді Зеленський повідомив, що показати результат розслідування гучних корупційних справ НАБУ з САП мають до 1 листопада.

Нагадати про необхідність посадок була покликана ця зустріч. Адже поки що у пересічного українця може скластися враження, що особи, на яких під час виборчих кампаній 2019 року вказували пальцем з телевізора як на головних корупціонерів країни, зможуть вийти сухими з води.

А тут ще й вал скандалів зі своїми. Нагадаємо, антикорупційна прокуратура зараз перевіряє інформацію про можливість отримання 11 депутатами з фракції "Слуга народу" – членами фінансового комітету Ради - хабара в 30 тисяч доларів кожному за провал ухвалення закону щодо ліквідації корупційних схем в оцінці нерухомості. Резонанс, що виник, частково звели до абсурду за допомогою поліграф-шоу за участю нардепів з числа "слуг" - депутата Олександра Дубінського і голови фракції Давида Арахамії.

Дуже "доречно" Державне бюро розслідувань, на додачу до понад десятка розслідувань, у яких фігурує п’ятий президент України, завело кримінальну справу проти скандального екснардепа з оточення Порошенка, начебто його неформального куратора по судах Олександра Грановського – щодо втручання в роботу Центрвиборчкому. Щоправда, іще у серпні, якщо вірити оприлюдненій у ЗМІ інформації, Грановський отримав імміграційну візу, яка дає йому право на отримання громадянства Ізраїлю. Сам екснардеп це спростовує, але якщо інформація таки підтвердиться, то іще один видний "колишній" має реальний шанс залишити українських антикорупціонерів "із носом".

То ж виникає логічне запитання: коли має настати умовне "1 листопада". Ймовірно, щоб наблизити цей день, у парламенті зареєстровано проєкт змін до Кримінального процесуального кодексу за №2164. Він спрощує роботу прокуратури і водночас обтяжує долю підозрюваних у кримінальних провадженнях.

Ключова його задача – посилити санкції щодо підозрюваного, який ухиляється від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду "за умови його належного повідомлення про такий виклик". Таких осіб можуть оголосити в розшук – навіть якщо людина насправді не ховається від слідства, а має поважні причини для неявки. Якщо підозрюваного знайдуть, його арештують без права застави і без обмеження строку тримання під вартою. Насправді це порушення законодавства і прав людини, вважають фахівці. Варто звернути увагу на позицію Головного науково-експертного управління Верховної Ради, яке рекомендує відправити проєкт на доопрацювання.

Та за політичної потреби "зелений принтер" спрацює в турборежимі. Бо насправді такі ініціативи готують ґрунт для посадок чиновників і депутатів із розряду "екс". Справді, не всі з них як слід відвідують слідчого. Стосується це багатьох, починаючи з самого Порошенка, якого викликали на допити як свідка під час пленарних засідань Ради.

То ж, однією рукою даючи прочухана не дуже активним керівникам антикорупційної вертикалі, іншою влада спрощує процедури майбутніх посадок. Бо справді гучних арештів і вироків немає, а рейтинги ЗЕкоманди починають знижуватися. У тому числі й тому, що "прості люди" не бачать видовища, за яке голосували: політичної крові "бариг". Звідси випливає два питання. Перше - на що готова і на що зважиться влада, щоб виконати цей безумовний соціальний запит свого виборця. І друге: пан Зеленський точно прийшов до влади на один термін, як обіцяв, чи йому доведеться стати "українським Лукашенком", аби за тими правилами, які зараз встановлять, не посадили його самого та його кліку?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme