Порошенко після Коломойського. Три варіанти для країни

Рубікон перейдено. Можна тисячу разів говорити про різні причини того, що відбулося між Порошенком і Коломойським, але, судячи з усього, на певний період часу Ігор Валерійович буде змушений виїхати. Але від нинішньої ситуації залежить не просто життя одного олігарха, а варіант розвитку країни, можливо на роки вперед
Depo.Влада
25 березня 2015 07:49
ФОТО: depo.ua
Порошенко після Коломойського. Три варіанти для країни
Порошенко після Коломойського. Три варіанти для країни

Закон про "Укрнафту" підписано (підписання з великою вірогідністю буде оскаржено в суді). Попри це, сьогодні-завтра буде призначений новий голова цієї компанії. Паралельно СБУ та інші силовики почнуть на-гора видавати тонни матеріалів про всі структури і оточення Коломойського. Не факт, що в пресу, але папочки з компроматом, почнуть пухнути, як на дріжджах, а на допити будуть ходити сотні людей.

Головним фактором недоторканності для Коломойського сьогодні вважається Приватбанк. Але можна не сумніватися, що зараз "кращі уми держави" на чолі з Гонтарєвою розробляють різні сценарії, включно з націоналізацією. Тому введення тимчасового управління в цей банк - це ніяк не фантастичний сценарій.

Чи буде Коломойський відділяти Дніпропетровськ та почне дестабілізовувати ситуацію в суміжних областях, про що так багато говорять? Вірогідність поки не така вже й висока. Перш за все тому, що в нього не так багато сил. І в нього є конфлікт з Вілкулами та представниками інших регіональних еліт. І в Харкові теж не все однозначно. В цій грі у нього немає достатньо людських ресурсів та зовнішньої підтримки, щоб виграти і стати переможцем. Плюс, виникає логічне питання, що він на цьому заробить і скільки втратить? Хоча можна не сумніватися, що пропозиції від тих самих росіян будуть іти.
Існує три варіанти розвитку подій, які, по суті, стануть варіантами розвитку країни.

1. Буде прийнято проміжний примирливий варіант, який умовно, можна назвати "відкушування по частинах". Тобто сторони піднявши градус до максимуму, вирішать, що потрібно трохи охолодити ситуацію і приймуть рішення про паритетні варіанти - Коломойський виїжджає, але залишає за собою контроль над більшістю своїх активів. Паралельно - це не заважає йому продовжувати судовий позов проти України в міжнародних судах і, що найголовніше - він продовжує контролювати "1+1", який буде вести лояльну політку. По суті - це проміжний варіант, який дає можливість повернутися Коломойському і говорить всім, що правила гри трошки ускладнюються, але не стають критичними.

2. Коломойський перетворюється на Березовського (варіант Ходорковського - це крайня точка подібного сценарію). Тобто, Ігоря Валерійовича видавлюють з України. Він переїздить за кордон і починає пробувати створювати політичний проект в екзилі. У нього поступово відбирають всю власність, відкривають масу кримінальних справ і т.д. Цей варіант давно обкатаний в РФ і передбачає зміну поведінки всього олігархату, і, що більш важливо, - появу нового олігархату з найближчого оточення. Простіше кажучи - це спроба повного оновлення еліт з видозміненими правилами гри. Головне питання, які правила будуть вибрані - такі, як в Росії, чи такі, як в Грузії часів Саакашвілі. Судячи з усього, якщо такий варіант запрацює, буде обрано проміжний варіант. Чи почнеться в цьому випадку бунт олігархів? Все залежить від швидкості реакції АП і роботи спецслужб. Злагодженість бюрократії силовиків може дозволити успішно провести цю операцію, а шалапайство чи зрада - накриє всіх страшним цунамі. Тому цей сценарій залежить від рівня довіри Порошенка до силовиків і тих, хто контролює судову систему.

3. І нарешті останній варіант - це ескалація конфлікту, включно із держпреворотами і створенням якихось квазідержав. Вище вже говорилося, що поки цей варіант не є пріоритетним, але відкидати його не можна.