Попкорн з присмаком тютюну

Напевне, я б не помітив вчорашнє чергове засідання парламентської тимчасової слідчої комісії щодо незаконного обігу тютюнових виробів, якби не один "творчий момент"

Вадим Денисенко
політолог
Попкорн з присмаком тютюну…
Ілюстративне фото

На цьому засіданні депутати передали правоохоронцям документ на тридцять сторінок формату А-4, де вказані адреси та координати GPS сотень точок продажу контрафактних цигарок. А також список конкретних підприємств, які виробляють цигарки, до яких у комісії чимало питань щодо сплати ними податків. І тепер у правоохоронців є три тижні, щоб відзвітувати про "пророблену роботу".

Це, звичайно, щось абсолютно нове в роботі парламенту, або, як казав один колишній президент: "До цього цього не було". Тепер можна запастися попкорном і чекати відповіді правоохоронців, хоча вже зараз, з великою долею імовірності, можна передбачити наступне: за три тижні на комісію прийде хтось у пагонах і зачитає суху статистику: було проведено тисячу перевірок, складено тисячу протоколів, закрито 1 ятку, 999 інших перемістилися на 2 метри ліворуч. Звичайно, дуже б хотілося помилятися, але…

Але другий пункт порядку денного– схема продажу цигарок через duty free і пропозиції із її вирішення - вказують на те, що саме так і може бути. Для того, хто не в курсі: схему була вигадано пару років тому, коли переважно в аеропортах і кількох "прибитих" переходах туристи купували аномально багато цигарок. В кулуарах настирливо говорилося, що за схемою стоїть один відомий нардеп, але тема завжди заминалася як тільки хтось щось писав про це. Згідно з офіційними даними, у 2021 році через цю схему продали 27 млн пачок. В минулому – 20 млн пачок. На певних пропускних пунктах (читай "прибитих пунктах") продається 35-37 пачок на один чек, тоді як на "не прибитих" - 5-6. Митниця, яку пообіцяли оновити і зробити чесною ще три місяці тому, пояснити цю аномалію не змогла. Тому нардепи хочуть просто заборонити виробництво та продаж цигарок за схемою duty free. Чи правильно це? Напевне, ні, але іншого виходу, здається, просто немає.

Нещодавно Український інститут майбутнього провів дослідження про міграціійні настрої українців. В країну, за найкращих обставин, має намір повернутися 50% тих, хто зараз за кордоном (приблизно 3,5 млн). Крім безпеки, одним з ключових чинників повернення чи неповернення додому є корупція. Схема для кількох десятків людей залишає за кордоном сотні тисяч тих, хто міг би відбудовувати країну після війни.

А я разом із експертами Українського інституту майбутнього обов’язково буду слідкувати за подальшим розвитком подій навколо боротьби із нелегальним ринком тютюну і намаганням парламенту змотивувати контролюючі органи нарешті взятися за справу.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme