Поновлений без повноважень: Проти кого грає Насіров

Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним звільнення Романа Насірова з посади голови ДФС

"Поновлення" Романа Насірова на посаді голови ДФС вже наробило "зради" у "Фейсбуці". Блогери, іноземні оглядачі і навіть Уляна Супрун називають рішення Окружного адмінсуду Києва абсурдом. І часто запитують: а коли ж поновлять на посаді Януковича?

11-го грудня суд визнав звільнення Насірова протиправним. І наказав виплатити йому компенсацію у 184 000 гривень. Сам "герой" справи вже заявив, що він готовий повернутися до виконання обов'язків керівника ДФС. Але в Уряді заявили, що на рішення Окружного адмінсуду подаватиметься апеляція. І поки триватиме її розгляд, Насіров точно не повернеться до виконання своїх обов'язків. Більше того, за словами адвоката Насірова Олександра Лисака, навіть визнання звільнення клієнта незаконним не дасть йому право сісти в крісло голови ДФС.

"Річ в тому, що рішення суду дає тільки підстави для того, щоб Кабінет міністрів на підставі цього рішення виніс розпорядження про поновлення Романа Насірова на посаді глави ДФС. Тільки у зв'язку з видачею такого розпорядження Роман Насіров може повернутись до виконання своїх обов'язків. На підставі такого розпорядження і вносяться відомості до відповідних державних реєстрів", - заявив Лисак на "Громадському".

Розпорядження Кабміну наразі немає, значить і до обов'язків Насіров не приступить. Навіть у випадку теоретичної безуспішності апеляції.

Для тих хто забув, екс-керівника ДФС називали символом корупції в Україні. НАБУ розслідує проти нього справу про зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. Насірову інкримінують розтрату 2 мільярдів гривень державних коштів.

Ще 2 березня 2017 року НАБУ вручило Насірову підозру у скоєнні злочину, а 3 березня Кабмін відсторонив його від посади голови ДФС на час слідства. Вже 31 січня 2018 року його звільнили за подвійне громадянство - в нього нібито виявили британський паспорт, хоча сам Насіров все заперечував. Саме затримання Насірова стало скандальним. Він лежав у лікарні Феофанія, заявивши про важку хворобу. Детективи НАБУ довго не могли потрапити туди. Насірова арештували з правом застави у 100 мільйонів гривень попри те, що обвинувачення просило 2 мільярди. За дуже короткий час кошти були зібрані, застава внесена і Насіров опинився на свободі.

НАБУ потім продовжило педалювати тему британського паспорта, у ситуацію навіть втрутилося посольство Британії, в якому наполягали на тому, що Насіров справді має громадянство. Сам же підозрюваний встиг очолити Федерацію дзюдо України, а також заявити, що піде в президенти.

Кумедно, але в Окружному адмінсуді, який визнав звільнення Насірова з ДФС протиправним, стверджують, що їм про британський паспорт Насірова не сказали.

З цієї історії можна сьогодні зробити кілька висновків.

По-перше, Насіров, швидше за все, не буде знову керувати ДФС. Попри підозру від САП в.о голови ДФС Мирославу Продану, фіскалами керує сьогодні Олександр Власов. І жодних причин змінювати своє рішення - видавати розпорядження про поновлення Насірова - в Кабміну наразі нема. Особливо з огляду на майбутню апеляцію.

По-друге, ситуація з Насіровим насамперед б'є по іміджу влади. Романа Насірова в кулуарах вважали людиною Порошенка. Втім, після порушення корупційної справи логічно, що Порошенку невигідно було захищати Насірова і він цього справді не робив. Та рішення Окружного адмінсуду про незаконність звільнення голови ДФС є плямою на судовій реформі, яку пов'язують напряму з Порошенком. Президент подавав її у ВР, а про її завершення на початку 2019-го говорили в АП.

Екс-посол США Стівен Пайфер вже заявив у "Твіттері", що подібні рішення судової системи шкодять іміджу держави.

"Як хтось, кого звільнили з посади в уряді після звинувачень у привласненні 70 мільйонів доларів з бюджету, може бути поноволений на посаді? Незрозумілі судові рішення на зразок цього надзвичайно шкодять іміджу України", - написав Пайфер.

Перед президентськими виборами хвиля "зради" з Насіровим, доповнена російським паспортом у дружини скандального розвідника Семочка, про знаходження якого заявили в СБУ, створює негативний фон навколо Порошенка. З яким президенту доведеться щось робити і якось пояснювати ситуацію.

З однієї сторони, рішення суду по Насірову навряд чи узгоджувалося з президентом, що може свідчити про незалежність суду від глави держави, чого так довго всі добивалися. З іншої, воно доводить певну правоту різного роду критиків, які заявляють про безуспішність реформ, в тому числі антикорупційних, які відбувалися в Україні останні 5 років. ТОП-чиновник знову не сів - це провал. Винна в цьому система, яка не змінюється. І спробуй піти на спростувати цю тезу. В цьому випадку багато що залежатиме від апеляції, яку подасть Уряд. Якщо її вдасться задовольнити, то випадок в Окружному адмінсуді стане звичайним непорозумінням.

Насіров же, який судячи за все не є бідною людиною, схоже грає сам за себе і проти всіх. Втрачена посада в ДФС могла дуже зачепити його внутрішні почуття. І сьогодні він намагається максимально зашкодити тим, хто посів його місце і вчасно не захистив.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна