Понад 35 тис. випадків коронавіруса у США, а масок немає: Як "страх" Трампа може врятувати Україну

Американські медики б'ють на сполох: кількість хворих на коронавірус стрімко більшає, а у лікарів банально не вистачає засобів захисту. Так, подекуди одноразові респіратори доводиться використовувати п'ять днів поспіль. Втім, попри панічні звернення громадян до президента країни, сам Дональд Трамп, схоже, не надто переймається ситуацією

Журналіст відділу "Життя"
Понад 35 тис. випадків коронавіруса у СШ…

США увійшли у ТОП-3 країн за кількістю випадків коронавіруса – всього хворобу діагностували у понад 35 тис. людей. З них – близько 17 тис. – у штаті Нью-Йорк. За словами губернатора штату Ендрю Куомо, лише за одну добу кількість хворих збільшилася на 4627.

При цьому губернатор закликає центральну владу втрутитися у ситуацію з поставками засобів індивідуального захисту для медиків – адже наразі їх катастрофічно бракує, а виробники та продавці лише роздувають ціни, зазначає Financial Times.  Зокрема, маски, що раніше коштували 85 центів, наразі здорожчали до $7. Рішення – централізовано замовити маски та апарати для вентиляції легень на державних підприємствах. Інакше, за словами Куомо, "ситуація може вийти з-під контролю". 

Поки що ж у країні актуальна рекомендація для медиків щодо використання одноразових респіраторів по кілька разів, що зводить захисні функції масок до мінімуму. 21 березня найбільші медичні асоціації країни звернулися до Дональда Трампа з відкритим листом.

"Навіть при використанні запасів зі стратегічних сховищ та інших федеральних ресурсів, медичних товарів, в тому числі, вентиляторів, не вистачатиме, аби відповісти на спалах COVID-19", – йдеться у документі. 

При цьому минулого тижня Трамп підписав наказ, який дозволяє державі управляти виробництвом та розповсюдженням захисного одягу, апаратів для вентиляції ленгень та іншого необхідного обладнання у разі загострення ситуації. Але сам Трамп стверджує, що задіє опцію лише в разі найгіршого варіанту перебігу подій, якого, він сподівається, не буде. 

Не так давно США замовили 500 млн респіраторів з фільтром N95 у Китаї – новину сприйняли з оптимізмом, але потім з'ясувалося, що на виробництво партії може затягнутися аж на півтора роки, зазначає Bloomberg

Самого Трампа трохи хитає у підходах. То він називає себе "президентом в часи війни", а то звертається до звичного підходу, продовжучи піар-стратегію пошуку ворогів і бравади у соцмережі. Зокрема, повідомляючи про те, що хворобу виявлено у сенатора Ренда Пола, лідер країни називає Covid-2019 "китайським вірусом", а в іншому пості натякає, що загальний карантин для США – питання спірне і ще не визначене остаточно.

"Ми не можемо допустити, щоб лікування виявилося гіршим, ніж сама проблема. У кінці 15-денного періоду ми приймемо рішення, яким шляхом рухатися", – зазначає президент країни у Twitter. 

Зрештою, це та сама стратегія применшення проблеми, в якій опоненти дорікали Трампові від самого початку епідемії в країні і через яку, наразі, на думку багатьох, населення країни опинилося під ударом. 

При цьому медики вбачають вихід із медичної кризи у зверненні держави до акту про Оборонне виробництво, виданого у 1950-му під час Корейської війни, згідно з яким президент має право примушувати підприємства виробляти товари стратегічного значення. Сам Трамп від застосування акту поки що відкараскується – зрештою, це документ йде у розріз із азами республіканської доктрини, – втім, вже зазначає, що використовуватиме його наявність як аргумент при переговорах з виробниками. Логічно, що американський лідер боїться сваритися з бізнесом, інтереси якого так полум'яно відстоював на словах, та ще й під час передвиборчої кампанії. 

У країні, в тому числі, скаржаться на брак тестів.  В той час як Південна Корея свого часу провела 270 тис. аналізів (перевіривши 0,53% населення), у США станом на 20 березня протестували на коронавірус 82 тис. громадян (перевірили 0,02% населення). В останні ж дні кількість тестувань підвищилася, що експерти називають однією з причин стрибка у статистиці хворих. Але тут, власне, варто замислитися, а як у нас… В Україну наразі прибула друга партія тест-систем, і у МОЗ запевняють, що аналізів вистачить на всіх, а наразі вже налагодили співробітництво, в тому числі, з приватними лабораторіями. Експрес-тести працівники швидкої або спеціальних бригад зможуть робити, приїжджаючи на виклик. Втім, поки це обіцянки, а станом на п'ятницю в Україні була найменша кількість проведених тестів серед всіх країн, які борються з пандемією…

Маски як обіцянка

Що ж до засобів індивідуального захисту,  президент країни Володимир Зеленський запевнив, що дефіцит з масками та респіраторами скоро ліквідують. Втім, у ці вихідні розгорівся скандал стосовно того, що 2 і 6 березня відбувся експорт українських масок та респіраторів в Іспанію. За словами головного митника Макса Нефьодова, після введення заборони прикордонники зупинили вивезення 260 тис. масок та респіраторів за кордон.  Втім, заборону прийняли аж 11 березня. І це при тому, що перший випадок інфекції у нас зафіксували 3 березня – себто, частину засобів вивезли вже після того, як на додаток до логічних з'явилося вже фактичне підтвердження, що пандемія нас не омине.  

31 січня і 8 лютого секретар РНБО Олексій Данилов направив тодішньому прем'єр-міністру Олексію Гончаруку листа щодо обмеження експорту таких товарів, але на практиці це не подіяло. І хоча наразі САП відкрило справу щодо можливої недбалості колишнього очільника уряду, вивезені респіратори вже не повернеш. 

І, наприклад, у Києві ще 18 березня було лише 20 тис. масок. За словами столичного голови Віталія Кличка, за останні дня Київ отримав 70 тисяч медичних масок, ще 100 тис. масок місту передав бізнес. Втім, підсумкова кількість все одно видається надзвичайно малою для міста, де проживає 3,7 млн людей. Особливо, якщо пам'ятати, що маски треба міняти кожні дві години. І, звісно ж, столична ситуація для України не унікальна.  Наприклад, в Одесі акцентують, що в разі поширення епідемії, буде відчутний дефіцит із засобами захисту для медиків. 

При тому, що Київ замовив засоби захисту в українських та закордонних компаній, їх поставки можуть, як і в прикладі із замовленням США у Китаю, розтягтися на рік або більше. 

Себто, наразі маємо ситуацію, коли гріє переважно надія: мовляв, Україна пішла на карантин набагато раніше, ніж інші країни, тому ми можемо сподіватися на менші масштаби епідемії. Але якщо не покладатися на "раптом пронесе", виходом міг би стати такий собі акт про Оборонне виробництво на український лад, коли б держава в умовах глобальної загрози централізовано керувала виробництвом масок. Втім, це буде жорсткий і непопулярний крок, який передбачатиме певний тиск на бізнес. Навіть при тому, що Україна вже шостий рік перебуває у стані фактичної війни, влада навряд чи на нього наважиться. 

Поки що ситуація вже перетворюється на черговий виклик для волонтерів. Наразі, наприклад, працівники Луцького національного технічного університету взялися шити маски власноруч і вже зробили 40 таких пов'язок, хоча зрозуміло, що це локальні історії і глобальної проблеми не вирішать. 

Що ж до держзамовлення на поставки апаратів штучної вентиляції легень, як з'ясували "Схеми", на складах компаній-виробників вони відсутні, а на найближчі надходження деякі з них прогнозують на середину квітня, інші – на початок травня. І то, "в кращому випадку".  При цьому певний рух відбувається і зокрема, Львів закупив дев'ять апаратів для штучної вентиляції легень. Хоча цифра видається мізерною, у місті акцентують, що апарати банально ніде купити. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme