Президент втомився: Що за проблеми в команді Зеленського та "Слузі народу"

Нещодавно товариш і колишній партнер Зеленського по "Кварталу-95" Євген Кошовий заявив, що президент "трішки стомився". Схоже, "Лисий" мав рацію

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Президент втомився: Що за проблеми в ком…
Колаж: Depo.ua

Президент підписав указ про дотримання 17 цілей сталого розвитку України на період до 2030 року. В ЗМІ запідозрили, що цей документ – плагіат з ООНівського порядку денного в області сталого розвитку на період до 2030 року. Може, відразу подібності і не помітили б, якби не другий пункт указу: "подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства". Ця нова форма "зубожіння" відразу різонула око і слух. Однак у преамбулі указу є посилання на резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 25 вересня 2015 року № 70/1 глобальні цілі сталого розвитку до 2030 року та на результати їх адаптації з урахуванням специфіки розвитку України, викладені у Національній доповіді "Цілі сталого розвитку: Україна". Тобто, плагіату немає, але є інше – для кожної країни існують свої особливості, які мали б знайти відображення в указі, раз вже президент взявся за сталий розвиток України.

У такому випадку текст документу міг би звучати приблизно так: на підставі такої то резолюції ГА ООН і з урахуванням її адаптації до України пропонується… І далі – перелік пунктів, які дійсно стосуються нашої держави. Приміром, в указі жодного слова про припинення військового конфлікту на сході, про повернення Криму, про реінтеграцію Донбасу і так далі. Погодьтесь, "сприяння побудові миролюбного и відкритого суспільства в інтересах сталого розвитку" - це неконкретне завдання у нинішніх реаліях.

Здається, після епопеї з оприлюдненням стенограми розмов Зеленського з Трампом в українській владній машині щось зламалося. Дивна історія з відвідинами інкогніто меморіалу в Бабиному Яру, яка викликала пересуди серед представників єврейських організацій, далекі від європейських цінностей атаки на журналістів з боку президентського прес-секретаря Юлії Мендель, перші відставки – секретар РНБО Олександр Данилюк вже пішов з посади, на черзі, за даними ЗМІ, очільник Київщини Михайло Бно-Айріян, який пропрацював лише два з половиною місяці. Хоча в уряді переконують, що переговори з МВФ тривають, та відсутність конкретики у цих переговорах посилює розмови про небажання міжнародних кредиторів давати позики доти, доки вони не переконаються в незмінності економічного і політичного курсу України. А тут ще й внутрішні проблеми у парламентській фракції "Слуги народу". Спікер ВР Дмитро Разумков ці проблеми заперечує, каже, що це нормальна партійна дискусія. Утім, схоже, проблеми таки є.

Як заявив заступник голови "зеленої" фракції Олександр Корнієнко, наприкінці жовтня збереться з’їзд "Слуги народу". Серед основних його питань – розгляд заяви Разумкова про складання повноважень голови партії. У цьому ніякої зради нема, нормальний партійний процес, тим більше, що, скоріш за все, замість Разумкова головою оберуть саме Корнієнка, однак існує ризик, що на з’їзді буде не все так гладко. І причин цьому кілька. Перша – депутати-мажоритарники вже кілька разів "брикалися", даючи зрозуміти вищому керівництву, що не хочуть бути просто "зеленими кнопочками". Нині триває бюджетний процес і за подальшу лояльність вони хочуть отримати якісь преференції на свої округи.

Друга причина – з лав "Слуги народу" вже звучить критика уряду та його голови Олексія Гончарука. І це підриває образ монолітності "слуг". А після оприлюднення урядової програми, в якій, як багато хто помітив, спробували об’єднати популізм з втіленням проектів попередників – можна очікувати посилення критики Кабмін всередині фракції "Слуга народу". Особливо з боку мажоритарників, яким треба пояснювати виборцям в округах, чому ті дороговкази, які вони давали ще кандидатам-"слугам", не знайшли відображення в урядових планах. Простіше кажучи, єлею радості на з’їзді не буде.

Хтось скаже: закономірний процес, адже отримавши всю повноту влади, Зеленський і його команда отримали й всю повноту відповідальності. А "шапка Мономаха", як відомо ще з давніх часів, важка. Особливо, коли кожен норовить тебе по цій "шапці" вдарити. На початку ми згадали слова Євгена Кошового про "втому" Зеленського. Схоже, давній партнер Зеленського по "Кварталу" влучно підмітив стан, в якому нині може перебувати президент, який зіткнувся з реаліями всієї повноти влади.

Найкращі ліки від втоми – відпустка. Проблеми за цей час не розсмокчуться, але на них принаймні можна подивитися збоку. Може бути й інший варіант - кіношний Голобородько ходив у народ, Зеленський після поїздок Україною "під вибори" з живим спілкуванням з народом трохи пригальмував. Поїздки регіонами для представлення нових голів облдержадміністрацій – це трохи не те. Тож, може, Зеленському варто знову зіграти в Голобородька. Дивись, народ підкаже, якого сталого розвитку він хоче.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme