"План 300": Коли Зеленський розпустить Верховну Раду

Президент України Володимир Зеленський на першому засіданні нової Верховної Ради натякнув, що у випадку поганої роботи депутатів, за рік він цілком може їх розпустити. З того часу "зелений принтер" вже кілька разів ламався

"План 300": Коли Зеленський розпустить В…

Президентська партія "Слуга народу", яка першою в історії України сформувала монобільшість в парламенті, попри штампування і ухвалення важливих законопроектів у деяких випадках видавала збої. 

Вперше це трапилося, коли Рада відхилила законопроект №1075 "Про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України". Але то був неоднозначний документ, прийняття якого могло нашкодити державі. Також "слугам" не подобався законопроект №1038 про імперативний мандат і тепер його переписують. Минулого тижня, під час голосування за законопроект №1009 голова ВР Дмитро Разумков змушений був зупинив процес, бо зрозумів, що голосів не вистачає: "за" висловилися тільки 184 "слуги", 37 не голосували, 23 були відсутні і семеро утрималися. Зрештою документ відправили на повторне друге читання. Для цього враз набралося 242 голоси, причому 226 із них – саме "більшовики". Голова фракції "СН" Давід Арахамія пообіцяв з другої спроби все ж проголосувати за цей законопроект, який дозволяє прослуховувати та обшукувати депутатів. Щоправда, нардеп Олександр Дубінський натякав, що його допрацюють. 

Depo.ua детально писав, що за багатьма "слугами", котрі не підтримали законопроект, є тінь Коломойського. А після провального голосування на Банковій був навіть скандал: голова ОП Андрій Богдан вимагав всіх депутатів "розпустити", а заспокоїв всіх особисто президент Володимир Зеленський. Після цього спікер Дмитро Разумков поговорив із нардепами, попросивши більше його не підставляти із провальними голосуваннями. Бо краще обговорювати проблемні моменти всередині фракції, ніж виносити на публіку конфлікти. А згодом навіть похвалив "зелений принтер" за результативну роботу в парламенті у "Фейсбуці". 

Варто зауважити, що наразі про розпуск ВР говорити передчасно, бо це юридично можливо зробити через рік після старту роботи парламенту. 

Депутатам від "Слуги народу", особливо мажоритарникам, не дуже подобається бажання лідерів політсили робити з них "баранів", які мають натискати на потрібні кнопки. За даними ЗМІ, на закритій зустрічі із фракцією хтось викрикнув цей меседж, а голова ОП Андрій Богдан погрожував "слугам" скасувати мажоритарку. І це логічно – ще в травні Зеленський хотів дострокові вибори за пропорційною системою із закритими списками. Стара Рада його "прокотила". Наразі ВР відправила у КСУ законопроект Зеленського №1017, який передбачає скорочення кількості нардепів до 300 і вибори за пропорційною системою. Цей момент дуже важливий, але про нього згодом.

Як свідчать джерела Depo.ua, Офіс президента останнім часом особливо пильно придивляється до всіх "слуг" на предмет роботи з олігархами. Спецслужби доносять до президента Зеленського інформацію про групи впливу у фракції, які формують, окрім Ігоря Коломойського, й інші великі гравці. Зокрема, головними загрозами вважають Ахметова, бо в президента люблять говорити про демонополізацію, зниження тарифів, що автоматично означає конфліктну ситуацію з олігархом. А якщо є певний конфлікт, то Ахметова можуть підозрювати в бажанні сформувати власну групу всередині "Слуги народу".  Між іншим, "тертя" Ігоря Коломойського з Рінатом Ахметовим, яке раніше було помітне в нападках голови Запорізької ОДА Туринка і депутатки від "слуг" Яцик на пов'язаного з олігархом мера Енергодара Музику, вийшло в прямий ефір завдяки Савіку Шустеру, 20-го вересня . І цей окремий конфлікт так само буде достатньо цікавим, враховуючи вплив Коломойського на владу. 

Не забувають в ОП і про Порошенка, питанням якого найбільше опікається юрист Портнов, що отримав індульгенцію від Банкової засипати лідера "ЄС" позовами. Про бажання останнього "купити" депутатів "СН" почали писати Телеграм-канали, які дотичні до Офісу президента, зокрема "Шаурма Зеленського".  Наскільки це правда – можна хіба здогадуватися. Швидше за все, така інформація просто вигідна в інформаційній війні проти 5-го президента України. 

Але всі ці внутрішні ігри, які виливаються в публічні бунти у "Слузі народу", є прелюдією до хитрого плану верхівки держави. 

Наразі Офіс президента зайнятий кількома важливими питаннями. По-перше – дострокові місцеві вибори. І мова не тільки про Київ, де у випадку голосування за законопроект "Про столицю" вибори мають відбутися 8-го грудня. В Зеленського хочуть перезавантажити владу у всіх великих містах і розглядали на початках провести вибори мерів і міськрад в грудні, а вже весною взятися за ОТГ.  

По-друге, ми вже писали про скорочення кількості нардепів до 300 і вибори за пропорційною системою без мажоритарки (наразі 424 нардепи з необхідних 450). Якщо КСУ дасть свою позитивну оцінку, а Верховна Рада проголосує за цей законопроект і його підпише президент, вже наступне скликання народних обранців буде меншим за нинішнє і без "свободолюбивих мажоритарників". Ігри з місцевими виборами і планами по ВР насправді пов'язані. В Зеленського планують перемогти на місцевих виборах у максимальній кількості регіонів, отрмавши не тільки повноцінну центральну владу із силовиками, але й місцеву, що суттєво посилить владну вертикаль. Після цього можна буде думати про розпуск Верховної Ради і оголошення дострокових виборів. Причину віднайти можна – кинути народу меседж про те, що "Слуги народу" грають на стороні олігархів, заважають швидко реформовувати країну і таке інше. А народ у це легко повірить. Бо рейтинг Володимира Зеленського сьогодні – 77%. А спікера Дмитра Разумкова – 69%. У порівнянні з цим довіра українців до ВР є трохи більшою за 30%. Та і загалом, рейтинг "СН" тримається на популярності президента. Тим більше, що зараз депутатів підганяють якомога швидше ухвалити всі важливі законодавчі ініціативи для влади (зміни до Конституції, питання референдумів, імперативний мандат і таке інше). І зробити це потрібно до нового року, бо за досвідом минулого скликання, в ОП є розуміння, що потім фракцію можуть "розтягнути" різні сили. 

Навіщо розпускати Раду? Тут все просто. Зменшення кількості депутатів до 300 ще й без мажоритарки дасть владі більший контроль над власною фракцією. А ще, цілком можливо, дозволить провести в парламент власні сателіти, або ж навіть не пустити до ВР нинішню опозицію у вигляді "ЄС". Не просто ж так Порошенка закидає справами Портнов, котрий обіцяє посадити 5-го президента, їх активно розслідує ДБР, і навіть за Парубія вже взялися через події в Одесі у 2014-му. Удари наносять саме по головним лідерам цієї партії.

Паралельно з цим ми будемо бачити в Україні деолігархізацію, яку підтримують Західні партнери, намагання зменшити монополії і взагалі вплив великого бізнесу в державі. Бо великий бізнес – це конкурент влади, оскільки він може впливати на політику. І поки Коломойський воюватиме з Ахметовим на різних фронтах – від Києва до Запоріжжя, нова влада будуватиме власну модель з допомогою міжнародних партнерів, у якій обидва олігархи, як і їхні колеги по цеху, повинні посісти інше місце у структурі держави. Відповідно, якщо владі вдасться нав'язати власну гру старим олігархам, у майбутній Раді вплив останніх суттєво "просяде". Але це все є темою для окремої статті. Далі буде. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme