Патріот, волонтер і богослов: Чим відомий предстоятель помісної церкви Епіфаній

Представники УКП КП, УАПЦ та УПЦ МП ухвалили рішення про створення Єдиної помісної автокефальної церкви та обради її предстоятеля. Ним став 39-річний митрополит Єпіфаній

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Патріот, волонтер і богослов: Чим відоми…

Сьогодні у Софії Київській відбувся Об'єднавчий Собор помісної Української церкви. Попри шалений спротив Росії, яка закидала в інформаційний простір десятки фейків, попри спротив попів УПЦ МП, яким вже не митрополит Онуфрій заборонив приходити до Софії, історична подія відбулася. В ній, окрім кліриків УПЦ КП й УАПЦ, взяли участь 16 представників УПЦ МП: 15 єпископів цієї церкви підписали вірчі грамоти митрополиту Вінницькому і Барському Симеону, якими уповноважили його голосувати від свого імені. І з цими грамотами митрополит Симеон прийшов на Собор.

В Онуфрія вже погрожують "клятвопорушникам" серйозними покараннями. Проте, скоріше за все, в Москві покарають самого Онуфрія. Бо не зміг до кінця вислужитися перед Гундяєвим. Але це все буде потім, і зараз ми не про філію РПЦ в Україні, а про помісну церкву. У якої з'явився предстоятель. Це митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Єпіфаній.

Його вважають одним із найбільш близьких до Філарета кліриків. На соборі Київського патріархату в липні 2013 року він офіційно обраний намісником патріарха. Тобто в разі смерті останнього мав стати місцеблюстителем патріаршого престолу (фактично першою особою в церкві).

Доктору богослов'я, професору, митрополиту Епіфанію (в миру Сергію Петровичу Думенку) 39 років. Народився 3 лютого 1979 р. на Одещині, але дитинство і шкільні роки провів у селі Стара Жадова Сторожинецького району Чернівецької області. Тобто його можна назвати земляком митрополита Київського і всієї України (як повідомили у Вселенському патріархаті, цього статусу він позбудеться після Об'єднавчого собору), предстоятеля Московської церкви в Україні Онуфрія, який також народився і виріс на Буковині, у сусідньому Вижницькому районі.

Епіфаній закінчив Київські духовні семінарію і академію. Стажувався на філософському факультеті Афінського національного університету. Володіє грецькою, що є перевагою для потенційного очільника української церкви, яка буде тісно пов'язана зі Вселенським патріархатом.

Джерела Depo.ua в церковних колах нагадують, що в 2003-2005 рр. Епіфаній був особистим секретарем ще одного вихідця з Буковини, нині покійного митрополита Рівненського і Острозького Даниїла (Чокалюка) – першого намісника відродженого столичного Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря. Даниїл неодноразово зустрічався з патріархом Константинопольським Варфоломієм і був серед головних учасників переговорного процесу з визнання УПЦ КП світовою православною спільнотою. Вочевидь спілкування з таким патріотично налаштованим єпископом вплинуло на формування світогляду майбутнього намісника патріарха.

Після завершення рівненського періоду кар'єри Епіфаній викладав у Київській духовній академії. 2007 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі пострижений у чернецтво. 2008 року став секретарем патріарха Філарета і намісником київського Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря. Оглядачі відзначають внесок Епіфанія у відродження Видубицького монастиря, де під його керівництвом були проведені значні роботи з реставрації і відновлення святині українського православ'я.

У травні 2008-го став керуючим справами УПЦ КП, а 2010-го – ректором Київської православної богословської академії і керуючим Переяслав-Хмельницькою єпархією. 2012-го возведений у сан архієпископа, а за рік – у сан митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського та призначений патріаршим намісником. Має церковні і державні нагороди.

Загалом Епіфаній – особа не надто публічна. Разом із тим, відома чітка патріотична позиція цього митрополита. Під час проповідей нерідко виголошує заяви на підтримку морального духу українського війська і захист цілісності держави. Брав участь у зборі речей для воїнів АТО, особисто бував у зоні бойових дій. Публічно засуджує російську агресію, зокрема в публікаціях на сайті УПЦ КП. Неодноразово вручав церковні нагороди військовим.

Волонтерсько-капеланська служба Переяславської єпархії УПЦ Київського Патріархату з благословення Митрополита Епіфанія, за його сприяння і особистої участі підтримує родини загиблих українських воїнів. Клірик підтримує військових священиків УПЦ КП, які перебувають у військових підрозділах України. Брав участь у Всеукраїнському з'їзді капеланів УПЦ Київського Патріархату в березні цього року в Дніпрі. У виступі зазначив, що великою радістю для церкви є те, що багато пастирів у час гібридної війни готові пожертвувати найдорогоціннішим – своїм життям. За дорученням Філарета митрополит Епіфаній відзначив достойників серед військових капеланів церковними нагородами.

2017 р. з благословення Патріарха Філарета митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський брав участь в святкуванні 110-ої річниці від дня народження командувача УПА Романа Шухевича у столичному Будинку вчителя. Отже, Помісна українська православна церква отримала сучасного, освіченого і патріотичного очільника.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme