Новий контракт з "Газпромом": У нас з'явиться низка нових мільярдерів

Поки ми не маємо вхідних даних, але за певними маркерами вже можна робити початковий аналіз

Вадим Денисенко
політолог
Новий контракт з "Газпромом": У нас з'яв…
Фото: ЕРА

1. Контракт підписано чітко до кінця правління Зеленського. Звичайно, це може бути і збіг, але…

2. Транзит в 40 млрд – це практично нульова рентабельність ГТС. Ми не маємо поки тарифів, але, в цілому, це абсолютний мінімум, який дозволить трансгазу балансувати в межах нуля. За декілька років нам запропонують продати газосховища (хоча, можливо, й раніше).

3. Росія погодилася повернути $З млрд. Ми ще не розуміємо, як будуть віддаватися ці гроші (газом, грішми, за скільки років), але ми маємо пам'ятати – це гроші "Нафтогазу". Після всіх відрахувань, НАК може теоретично отримати $2,6 млрд. І в Держбюджет, як максимум, може потрапити 90% від цієї суми. Ми, по суті, погодилися на прокачку меншої кількості газу в обмін на те, що ми і так вже виграли і могли забирати в "Газпрома".

4. Ми взаємно відмовляємося від позовів (втрачаємо потенційних $12 млрд). Але поки не зрозуміло, чи РФ відмовилася від позову щодо $3 млрд Януковича. Якщо цей спір виведений за дужки – значить ми самі себе "намахали".

5. Нас запевняють, що прямих поставок з РФ не буде. Точніше "Нафтогаз" не робитиме цих поставок. Натомість, з великою долею ймовірності, ми можемо говорити, що ринок буде поділено між кількома "Росукренерго-2". Або, якщо говорити простіше: у нас з‘явиться декілька нових мільярдерів.

6. Тепер цікаво подивитися, як Зеленський знизить тарифи вдвічі (це його пряма обіцянка і тут, як із зарплатою вчителям "спетляти" не вдасться).

7. І найголовніше. Ми нічого не чуємо про власний видобуток. Він не вигідний росіянам, і ми його, на жаль, втрачаємо. Міністр енергетики, керівництво НАКу, президент про це не говорять. Це не в пріорітеті.

Ми вже проходили кілька разів подібні моменти. Наступним кроком після таких контрактів завжди йде "відкат" в атомній енергетиці, коли ми "схлопуємо" програму з американцями і переходимо до російського ТВЕЛа. Я з нетерпінням чекаю, коли нам за кілька місяців розкажуть про відновлення роботи російсько-казахсько-українського підприємства з виробництва ядерного палива. Це така національна забава – робити однотипні дурниці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme