Можливий вплив на Держгеонадра: Хто такий Павло Фукс, і за що він потрапив під санкції

За результатами засідання Радбезу під санкціями окрім Дмитра Фірташа опинився Павло Фукс, бізнесмен і постать доволі легендарна

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Можливий вплив на Держгеонадра: Хто таки…

"Це помста Данілова (секретар РНБОУ – ред.) особиста, він ввів в оману президента та інших людей, які ухвалювали сьогодні таке рішення. Від себе хочу сказати, що я громадянин України, який платить податки, великі податки країні. За мої податки забезпечується армія, будуються лікарні, школи", – обурився підсанкційний Фукс та пообіцяв подати до суду і на це рішення, і на Данілова. Крім того, стверджує бізнесмен, він не має ніякого відношення до компанії "Голден Дерік".

От з цієї компанії і почнемо. Ще 20 березня Радбез ввів порцію санкцій проти 19 компаній, які проходять у справі "Голден Деррік" (перейменована на "Іст Юроуп Петролеум"). Її пов`язують з екс-міністром енергетики часів Януковича Едуардом Ставицьким. І вже тоді ЗМІ повідомили, що Фукс має стосунок до "Голден Деррік". Він все спростовував, казав, що компанію "Іст Юроуп Петролеум" ніколи не купував, але цікавився нею, вивчав її ліцензії.

У ЗМІ повідомлялося, що "Голден Деррік" отримала дозволи на розвідку та видобуток нафти й газу в 2012-2013 роках поза конкурсом, тому що третина її капіталу належала державній НАК "Надра України". НАК наприкінці 2018 року продала за 12 млн грн 33% у цих 19 родовищах загальною площею в 2 тис. кв. км без аукціону. Пояснювався ґешефт тим, що ця частка не надавала держкомпанії реальної можливості впливати на господарську діяльність товариства та на ухвалення управлінських рішень.

Держбюро розслідувань порушило кримінальне провадження про розтрату держмайна в період 2010-2019 років посадовими особами НАК "Надра України" за попередньою змовою з невстановленими особами в особливо великих розмірах, що полягала в незаконному відчуженні частки в "Іст Юроуп Петролеум" на користь ТОВ "Авант Трейд Лімітед". На початку жовтня 2019 року в Єдиний реєстр досудових розслідувань у цій справі були внесені відомості про те, що посадові особи Держгеонадр, "Надра України" та низки комерційних структур шляхом зловживання службовим становищем вчинили заволодіння державними активами у нафтовидобувній галузі. В травні 2020-го до реєстру додали відомості про те, що посадові особи Держгеонадр, "Надра України" та інші створили злочинну організацію та беруть участь у ній з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території України, які полягають у незаконному заволодінні державними активами у нафтовидобувній галузі шляхом безпідставного отримання підконтрольними юридичними особами спецдозволів на користування надрами. Однак спочатку Печерський районний суд Києва, а потім Київський апеляційний суд відмовив в арешті цих спецдозволів. І ось у березні РНБО ввела санкції проти цих 19 компаній, а сьогодні і проти Фукса. Котрий запевняє: він тут не при справах.

А от у 2018 році екс-депутатка Валерія Войціцька стверджувала протилежне. За її даними, Комісія з питань надрокористування Державної служби геології та надр погодила надання п'яти спецдозволів ТОВ "Іст Юроуп Петролеум". 33% компанії на той час володіла НАК "Надра України" (про кримінальну справу йшлося вище), решта 67% належать офшору Hartlog Limited з орбіти власника MosCityGroup Павла Фукса. До речі, історія про нього та "Іст Юроуп Петролеум" описана навіть у загальнодоступній Вікіпедії.

Відомий він не лише по цій історії. Харків’янин за місцем народження зробив бізнес-кар’єру на Росії, звідки повернувся додому багатієм. 2006 року заснував компанію MosCityGroup (MCG), що стала однією з найбільших девелоперських компаній. З 2009-го Фукс входив до ради директорів СК "Олімпійський", але в травні 2014-го продав свої 27,5 % акцій. У червні 2008 року вів переговори з Дональдом Трампом про будівництво Trump Tower в Москві. Але не домовився. Фукс неодноразово потрапляв до рейтингів російських та українських мільярдерів.

Окрім бізнесу його знають як члена наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" та як друга покійного мера Харкова Геннадія Кернеса. Не виключено, що санкції проти Фукса можуть бути пов’язані і з його грою на користь когось із потенційних кандидатів у мери цього міста. Інша версія – у такий спосіб бізнесмена відтісняють від впливу на державні структури. За даними джерел, він досі може зберігати вплив на Держгеонадра, які видають ліцензії на видобуток корисних копалин. І головна мета цих санкцій може бути - позбавити його такого впливу.

Утім, відразу виникає питання: якщо від державних структур відітруть таких, як Фукс, то чи не з’являться на їхньому місці нові ділки, які просто сядуть на потоки?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme