Небезпечна гра Єрмака: Як впорається очільник ОП з дипломатичним тиском Франції та Німеччини

Попри спростування Єрмака, ймовірність того, що на сьогоднішніх переговорах не тільки Козак, але й представники Берліну та Парижу тестуватимуть, до яких поступок готова Україна, є достатньо високою. І дуже хотілось би, щоб підписання документів з наступним відкликанням свого підпису, яке в подібних ситуаціях практикував очільник ОП, більше не повторилось

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Небезпечна гра Єрмака: Як впорається очі…

Оприлюднена німецькою агенцією dpa чутка про те, що сьогодні радники лідерів "нормандського формату" під час зустрічі в Парижі дискутуватимуть про можливість переговорів України з бойовиками про статус Донбасу, викликала в Україні цілком сподіване обурення.

Погасити яке негайно спробував учасник цієї зустрічі з українського боку, очільник Офісу президента Андрій Єрмак.

"Позиція України, яку багато разів висловлювали на різних рівнях, є незмінною, вона відповідає українським інтересам. Жодних прямих переговорів із сепаратистами не було і не буде. А подібні вигадки з’являються завдяки маніпуляторам, які вже багато разів намагалися зробити "зраду" на рівному місці... Нехай ті, хто сьогодні беруть участь у створенні цих фейків, ідуть і собі малюють на лобі червоні лінії, а в нас вони, як і українські інтереси, "прошиті на підкірці", - категорично заявив посадовець.

Можна, звичайно, поцікавитися, що саме відбувалося з "підкіркою" автора висловлювання, коли він у березні 2020 року підписував сумнозвісні "протоколи Єрмака", які передбачали участь сепаратистів у консультативній раді. Але припустимо, що бачення та звички очільника ОП істотно змінилися, і він справді не має жодного наміру обговорювати участь контрольованих Кремлем сепаратистів у визначенні долі окупованого Донбасу.

Втім, і повірити, що Deutsche Presse-Agentur GmbH, котре існує з 1949 року і славиться саме точністю інформації, опублікувало відвертий фейк, після чого і не подумало його спростовувати — як не спростувала його, до речі, і прес-служба Єлисейського палацу, якось теж так запросто не виходить.

Тому логічним здається припущення, що подібна розмова сьогодні таки відбудеться. Звичайно, Париж та Берлін не ставитимуть Україні при тому ультиматумів, як то робить Росія. Але готовність Києва до компромісу з бойовиками буде перевірена.

При тому жодним чином не йдеться про якусь "зраду Заходу". Просто під час рутинної дипломатичної роботи тестуються та перевіряються всі можливі опції розв'язання українсько-російського конфлікту. І з точки зору національних інтересів Франції та Німеччини, згода України на переговори з сепаратистами була би кроком, який би дозволив говорити про "деескалацію". Уникаючи при тому тверезих прогнозів стосовно ймовірних наслідків такої "деескалації". Довготермінове планування взагалі нечасто входить до списку чеснот сучасних європейських політиків.

Тому запитання на цю тему сьогодні неминуче пролунають. І все, що потрібно — це достатньо чітко й жорстко розповісти про неможливість подібного формату переговорів. Посилаючись не тільки на те, що "українські націоналісти цього не зрозуміють" — але й на неможливість вести переговори з несамостійними політичними гравцями, якими, безумовно, є підконтрольні й підзвітні Росії лідери сепаратистів.

Від того, як впорається із цим завданням Єрмак, залежить не тільки його особиста політична кар'єра — чи рейтинг його політичного патрона, якщо вже на те пішло. Від цього залежить і ступінь довіри та взаєморозуміння між Києвом, Берліном та Парижем. Натомість спроба мати дві різні політичні позиції - одну для переговорів в нормандському форматі, а іншу - для власних громадян буде з боку Банкової найпростішим, але при тому найгіршим політичним вибором. Який рано чи пізно призведе до радикалізації протестів та дестабілізації в Україні. Простіше кажучи - до перемоги Кремля.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme