Навіщо Тбілісі перетворює Саакашвілі на Януковича

Позбавлення українського громадянства екс-президента Грузії загострило інтерес до кримінальних справ, порушених стосовно нього на Батьківщині. Виявляється, вдома йому світить 11 років. І не за вінок на похорон Гавела

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Навіщо Тбілісі перетворює Саакашвілі на…

У ЗМІ потрапили документи прокуратури Грузії щодо кримінальних справ стосовно екс-президента Міхеїла Саакашвілі. Зокрема, йдеться про справи щодо розтрат в особливо великих розмірах з використанням службового становища і про історію з побиттям депутата парламенту Валерія Гелашвілі, який написав критичну статтю про екс-президента. А прокурор Головної прокуратури Грузії Натія Сонгулашвілі повідомила: Саакашвілі загрожує 11 років тюрми. "У даний час Головна прокуратура Грузії веде щодо Міхеїла Саакашвілі чотири кримінальні справи, за якими завершено слідство та йде судовий розгляд. Всі ці справи зараз розглядаються Тбіліським міським судом", – уточнила вона.

Окрім вище названих, екс-президенту інкримінуються звинувачення у справі про вбивство Сандро Гіргвіліані і про захоплення та відібрання телекомпанії "Імеді", що в критичній формі висвітлювала діяльність режиму Саакашвілі, а також іншого бізнесу, у бізнесмена Бадрі Патаркацишвілі і його сім'ї, що призвело до масових протестів в Грузії.

Звинувачення серйозні, але навряд чи грузинська влада у даному випадку сподівається лише на екстрадицію екс-президента. Радше йдеться про створення навколо його фігури вкрай негативного і навіть токсичного ореолу, що має відлякувати іноземних можновладців. Фактично це те ж саме, якби якась адекватна країна (Росія до таких не відноситься) прийняла у себе Віктора Януковича, якому в Україні інкримінують цілу низку злочинів, включаючи державну зраду.

Простіше кажучи, політиків, які зустрічалися з Саакашвілі під час його поїздки до Польщі, тепер можна звинуватити у свідомому попранні норм міжнародного права, адже вони фактично виправдовували особу, підозрювану у себе на Батьківщині в тяжких проступках. І ці політики можуть не сумніватися: в Польщі їм зустрічі з Саакашвілі ще пригадають. Те ж стосується й політиків в інших країнах, куди екс-глава Одещини збирається приїхати. Вже зараз очевидно, що вищі посадові особи з ним зустрічатися не будуть, а після того, як грузинська сторона зажадала від Польщі пояснень щодо перебування там Саакашвілі, в інших державах добре подумають, чи варто фігурувати в якості держави, що покриває людину, якій інкримінують злочинну діяльність.

Це зараз Міхо нахваляється, що його пускають по анульованому українському паспорту (а він недійсний за фактом втрати громадянства), але після того, як країни, де він планує гостювати, отримають від Тбілісі інформацію про суть кримінальних проваджень, у Саакашвілі виникнуть проблеми з перетином кордонів. І не тому, що комусь хочеться, аби так було, просто нікому не потрібні прецеденти. Учора до Польщі за недійсними документами приїхав Саакашвілі, завтра приїдуть сотні біженців, і в разі перепон Варшаву звинуватять у подвійних стандартах – чому йому можна, а іншим – зась.

Для офіційного Тбілісі, вочевидь, важливим виглядає й ще один момент. Саакашвілі постійно говорить про політичні переслідування, що плямою лягає на нинішню грузинську владу. Не лише в Україні, але й на Заході йому вдалося створити навколо команди Іванішвілі-Маргвелашвілі проросійський ореол, хоча це далеко не так. Тепер же Тбілісі прагне ефективно скористатися ситуацією, яка виникла навколо Саакашвілі, і одночасно вбити двох зайців – тиснути щодо екстрадиції й нівелювати на Заході міфи про сьогоднішню владу Грузії, які прижилися там завдяки медіа-активності екс-очільника цієї закавказької держави.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme