ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Народний депутат Нестеренко: Скальковане рейдерство

Мажоритарника від БПП звинувачують у рейдерських привласненнях земельних ділянок і врожаю в Дніпропетровській області

Depo.Влада
20 вересня 2017 09:00
ФОТО: depo.ua

Народного депутата України, члена фракції Блок Петра Порошенка, члена аграрного комітету парламенту Вадима Нестеренка звинувачують у масштабних рейдерських привласненнях в Дніпропетровській області. Прізвище парламентарія вже не перший рік фігурує в аналогічних скандалах. Однак тепер, схоже, Мін'юсту вдасться покласти край зловживанням нардепа, підконтрольних йому або афільованих з ним компаній, пише "Ділова столиця".

Про підозру в причетності Нестеренка до рейдерських захоплень землі і врожаю на прикладі агрофірми "Дар" заявив нещодавно голова Асоціації фермерів і землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський.

На спільному засіданні аграрного комітету парламенту з участю бізнесу, голови Мін'юсту Павла Петренка і представників МінАПК, він прямо висловив свої підозри щодо Нестеренка. Мова йшла про нехитру схему, коли реєстратор з іншої області переписав компанію на бомжа, а той - "перепродав" її ТОВ "Агроволодар", яка, як вважають, є підконтрольною Нестеренку. В агрофірмі "Дар" передумовою для привласнення стала смерть засновника підприємства.

Ще одна популярна сьогодні схема аграрного рейдерства - "подвійна реєстрація". Суть її в тому, що договір оренди земельного паю, який ще не закінчився, офіційно або фіктивно розривається та переукладається на іншого орендаря. При цьому реєстратор не запитує даних з земкадастру і тому нібито "не бачить", що земельна ділянка орендується іншою компанією. В результаті і пайовики, і сторони змушені йти в суди, щоб з'ясувати, на чиєму боці правда.

Третя схема - фізичне привласнення полів, техніки, урожаю на етапі його збирання. Документами для проведення таких привласнень, як правило, також є фільчині грамоти: підроблені судові рішення, рішення зборів акціонерів, фальшиві заяви пайовиків і т. п.

У багатьох інших випадках, озвучених Анатолієм Гайворонським, а також тих, про які регулярно говорять на мітингах перед обласною адміністрацією в Дніпрі і перед держустановами в Києві селяни - ніхто не чекає таких "сприятливих" обставин, як смерть господаря.

Наприклад, в ТОВ "Агро-Віта 2000" та ТОВ "Олімпікс-Агро", які працюють в Новомосковському і Магдалинівському районах Дніпропетровщини, схему "подвійного реєстру" було ніби під кальку здійснено на кількох сотнях ділянок загальною площею близько 3,7 тис. га. Вже згадане вище ТОВ "Агроволодар" незаконно заволоділо наділами в період з березня по червень 2016-2017 рр. шляхом незаконної повторної реєстрації прав оренди. Варто зазначити, що реєстрація-2 проводилася на підставі неіснуючих документів про розірвання договорів оренди (сфальсифікованих, оскільки підписувати їх директор не мав права, а реєстратор повинен був це перевірити).

Компанії "Агро-Віта 2000" і "Олімпікс-Агро" оскаржили дії реєстраторів в Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України. Відомство знайшло порушення і стало "пачками" скасовувати рішення нотаріусів Євгена Рудкевича і Юлії Руденюк, яким на три місяці заблокували доступ до реєстру майнових прав. Про скасування рішень Мін'юстом було видано цілу низку наказів: № 2219/5, 2221/5 від 12.07.2017; № 2295/5 від 19.07.2017; № 2316/5 від 20.07.2017; 2326/5 від 21.07.2017, № 2467/5 від 02.08.2017; 2609/5 від 15.08.2017; 2615/5, 2617/5 від 16.08.2017, 2632/5 від 17.08.2017; 2698/5, 2699/5 від 21.08.2017.

Таким чином, Мін'юст фактично встановив факт зловживання правами з боку реєстраторів. Фактично, було винесено понад 100 рішень. Але, не зважаючи на те, що кримінальне покарання за такі дії - від 8 до 12 років в'язниці, - його поки що до реєстраторів не застосували, і навряд чи застосують в найближчому майбутньому.

Одна з причин, яку називають у кулуарах парламенту - високий рівень впливу, який депутат Вадим Нестеренко має на своєму окрузі в Дніпропетровській області. Його земельний банк оцінюють у кілька десятків тисяч гектарів орендованої землі. Мережа його компаній покриває свій Новомосковський та сусідні райони настільки щільно, що навряд чи хтось в поліції або судах наважиться виступити проти нього. На думку Анатолія Гайворонського, саме впливом народного депутата можна пояснити повну бездіяльність правоохоронних органів щодо розслідування рейдерського привласнення "Дару" та виконання рішень Мін'юсту щодо інших компаній.

До речі, левова частка депутатських запитів Нестеренка стосується саме прямого тиску на суддів по певних справах: народний депутат, наприклад, просив інстанції насилати перевірки на тих суддів, рішення котрих йому були не до вподоби.

Окрім того, в місцевих ЗМІ є маса матеріалів про кар'єрний шлях Вадима Нестеренка, який чи не повністю витканий саме з недружніх "злиттів і поглинань". У декларації депутата - кілька офшорних компаній, на рахунках - мільйони гривень і іноземної валюти в готівці.

Вирішити проблему рейдерства з агрокомпаніями можна було б через внесення змін у законодавство. Наприклад, заборонити реєстраторам проводити будь-які дії з ділянками без наявності підтвердження з земельного кадастру. Окрім того, вже прийнято закон, що передбачає введення послуги смс-інформування про ділянки та дії, які з ними відбуваються в реєстрі, щоб реальний власник мав можливість оперативно реагувати на ситуацію.

Однак і цього недостатньо, допоки правоохоронні органи закривають на проблему очі і фактично спускають її на гальмах. Допоки не буде введено і впроваджено реальну відповідальність всіх учасників процесів, у тому числі й реєстраторів - ситуація буде повторюватися.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада