Мовний омбудсмен звернувся до КСУ щодо закону про мову

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав Конституційний Суд проявити державницьку позицію під час розгляду питання щодо закону про державну мову
 

Про це він написав у своєму Facebook, повідомляє Depo.ua.

Омбудсмен зазначив, що закон про державну мову повністю відповідає Конституції. Зокрема, документ регулює виключно питання застосування державної мови у публічних сферах, чітко визначених у ньому, та спрямований, передусім, на захист права громадян на використання, отримання послуг, взаємодію з державою/органами місцевого самоврядування державною мовою.

"Звертаюся до суддів Конституційного Суду України – проявити державницьку позицію та ухвалити рішення на користь національних інтересів України. Питання мови є фундаментальним для нашої держави: для зміцнення незалежності, утвердження ідентичності, єдності та перемоги України", – написав Кремінь.

Також Кремінь наголосив, що сьогодні провідне місце української мови як державної визнає понад 95% українців.

"Це підтверджує, що питання єдиної державної мови об’єднує українців, а не роз’єднує їх, як це намагаються нав'язати нам ззовні. Проте, в умовах гібридної війни, в тому числі на інформаційному та мовному фронтах, ми досі бачимо ініціативи окремих політиків, які дбають про власні рейтинги, а не про країну", – зауважив він.

Він додав, що значна частина норм закону фактично дублюють або уточнюють законодавчі норми, які вже тривалий час діють і застосовуються в Україні. Зокрема, це стосується звернень громадян, захисту прав споживачів, демонстрації фільмів, вимоги щодо володіння державною мовою для зайняття посад державної служби, діловодства, документообігу, сайтів органів влади тощо.

"Тобто, значною мірою закон не запроваджує нових вимог та порядків, а лише фіксує статус-кво", – зауважив мовний омбудсмен.

Кремінь також нагадав, що деякі з таких норм, які дублюють норми інших законів, вже фактично оцінювалися КСУ.

"Насамперед, це стосувалося "освітньої" статті, на якій авторами подання зроблено особливий акцент. Ця стаття Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" фактично дублює норми Закону "Про освіту", який раніше КСУ визнав конституційним. У своєму рішенні КСУ дійшов висновку, що "освітні" норми спрямовані на "створення для всіх громадян України умов, необхідних для оволодіння державною мовою, з метою забезпечення у подальшому можливості здійснювати професійну діяльність в обраній галузі із застосуванням державної мови". Тож тут створено кращі умови для повноцінної інтеграції національних меншин і корінних народів у суспільство", – заявив він.

Нагадаємо, у вівторок, 3 листопада, відбудуться пленарні засідання Великої палати КСУ в межах яких судді розглянуть низку важливих питань, зокрема закон про мову.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme