Лобісти в США: Скільки Тимошенко, Тарута і Банкова витрачають на західні зв'язки

Американські лобісти в українському політикумі та бізнесі були популярними завжди. Не стають виключенням і останні роки

Лобісти в США: Скільки Тимошенко, Тарута…

Тема лобістів із США, послугами яких користуються політики, ДП і представники влади України, стала особливо актуальною після справи політтехнолога Пола Манафорта в США. Тоді спливли деталі того, як Манафорт, працюючи на Януковича, лобіював створення негативного іміджу Юлії Тимошенко, а також покращував позиції донецького президента в Білому домі.

Як стало відомо Depo.ua, сьогодні у Вашингтоні не менше 100 людей лобіюють українські інтереси. Це все співробітники лобістських компаній, які діють в США офіційно. Їхніми послугами користуються як окремі політики, так і державні підприємства калібру "Антонова" та Банкова. Мета та цілі різні. Комусь потрібен лише піар у ЗМІ, а іншим - прямий доступ до тіла впливових конгресменів і сенаторів.

Лобістами у США переважно є люди з власною історією у політиці і зв'язками. Вони знають людей у Конгресі, Білому домі, медіа і можуть вийти на них та досягти бажаного для свого клієнта, використовуючи власні зв'язки. Фактично - це так званий "блат" в межах закону. В США, на відміну від України, такі послуги є офіційними, вони фіксуються, як і гроші, котрі за них платяться. Всі угоди є на сайті Мін'юсту США.

У першій частині нашого матеріалу ми розкажемо про те, хто з українських політиків користується послугами лобістів і які гроші на них витрачає.

Тимошенко і дивні лобісти

Одним дуже стабільним поціновувачем американських лобістів є лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. За останні вісім років, користуючись послугами кількох компаній, Тимошенко витратила на них понад $4 млн. Тут нічого дивного немає, оскільки вона раніше мала зв'язок ще й з американськими політтехнологами калібру Аксельрода та Плуфа, про що писали ЗМІ.

Лише кілька прикладів з останньої активності політика з офіційного сайту Мін'юсту США.

Від 13-го березня 2017-го до 11-го травня 2018-го Тимошенко (через Two Paths) користалася послугами Avenue Strategies Global. Це дуже відома американська компанія, в команді якої є такі люди як Барі Бенетт - старший радник в команді Дональда Трампа під час президентської кампанії. Він також був менеджером і працював з соцмережами в кампанії іншого республіканця Бена Карсона в 2016-му, має 30-річний стаж роботи в політиці. Або ж взяти Джона Бірнбаума, який був начальником штабу ізраїльського прем'єра Беньяміна Нетаньягу, а також десятки років працює в політиці у США.

Завданням Avenue Strategies Global було надання консалтингових послуг, контакти з законодавчою та виконавчою владою і її представниками в США, дослідження міжурядових відносин і так далі. За все це, згідно з угодою, щомісяця Тимошенко мала сплачувати $65 тис (за 15 місяців - $975 тис.).

У вересні 2018-го сталася набагато цікавіша історія. Маловідома американська компанія Innovative Technology & Business Consulting на чолі з вихідцем з України, котрий жив і навчався в Дніпрі Сергієм Красницьким, взяла на роботу колишню журналістку, медіа-лобіста Наомі Дектер Мансон для піару українського політика. Як сказано у документах на сайті Мін'юсту США, їй платитимуть 15 тисяч доларів на місяць протягом року. За ці гонорари Дектер має забезпечити медіа-підтримку українських реформ у США в інтересах Юлії Тимошенко як кандидата в президенти. Також Дектер повинна організувати зустрічі Тимошенко з аналітичними центрами у Вашингтоні та інтерв'ю.

В Innovative Technology & Business Consulting немає сайту, а її офіс знаходиться у Балтиморі. За адресою компанії в балтиморському районі Пайксвіль значаться ще три контори, котрі надають послуги в інших сферах, не пов'язаних з лобізмом.

Угода терміном на рік була підписана 17-го вересня 2018-го року. Її загальна сума становить $180 тис.

Окремо варто звернутися до персони Сергія Красницького.

Як пише theБабель, 46-річний Красницький є веб-розробником, народився у Дніпрі, де з 1989-го по 1994-й навчався у місцевому державному технічному університеті. Згодом він емігрував у США.

Між іншим, на сайті Мін'юсту США можна знайти угоду від 6-го липня 2018-го. Красницький підписав її з The Livingstone Group, яка також мала консультувати замовника стосовно питань американського політикуму, влаштовувати зустрічі та спілкування з політичними колами в США. Вона розрахована до 27-го червня 2019-го. Щомісяця замовник має сплачувати $50 тис. Цікаво, що у день підписання представник компанії Боб Лівінгстон опублікував лист про те, що Тимошенко має відвідати Вашингтон в середині липня, обговорити власні питання та зв'язки із США. Цей лист є на сайті Департаменту Юстиції. Більше того, у ньому зазначається, що Тимошенко нібито готова приїхати до Трампа перед його зустріччю з президентом Росії Володимиром Путіним. Нагадаємо, що зустріч американського та російського президентів була призначена на 16 липня. У Тимошенко згодом все спростовували.

Варто нагадати і про інші угоди Юлії Володимирівни з лобістами. Чоловік Тимошенко, Олександр, в 2011 році найняв юридичну фірму Wiley Rein, намагаючись забезпечити підтримку Вашингтона у той час, коли Янукович і Манафорт знищували екс-прем'єрку, засадивши її до в'язниці. Звіти Міністерства юстиції показують, що лобісти фірми листувалися і говорили телефоном з колишнім президентом США Біллом Клінтоном і старшими членами Конгресу. Партнером у Wiley Rein був член палати представників Джим Слеттері. Саме він, за його словами, поговорив з Клінтонами про Тимошенко. Конгресмен був особистим другом Юлії Володимирівни з 2004 року, коли працював спостерігачем на виборах в Україні.

Компанія Wiley Rein LLP в 2011-2014 роках отримала $1,05 млн, в 2014-2016 роках - $990 тис., а в 2016-2017 роках - $400 тис. Загалом - це $2,44 млн. Гроші сплачувалися від різних фірм, які називали дружніми до ЮВТ.

Окрім неї у Тимошенко, за даними ЗМІ, ще була MKW Group в 2015-2016 роках, яка за свої лобістські послуги отримала $270 тис., а в 2016-2017 роках - $160 тис. Загалом - $430 тис.

Також до послуг лобістів звертався БЮТ у 2006-му та 2007-му роках. Мова про Glover Park Group та TD International, LLC, яким платили по $30 та $50 тис. на місяць.

Лобіст для "маршала" Тарути і Чалого

Лідер партії "Основа", безфракційний нардеп і олігарх, який "все втратив" через війну на Донбасі Сергій Тарута 7-го липня 2017-го підписав угоду з лобістом Bonner, J. Tedrowe.

Вартість послуг Боннера і термін їх надання на сайті Мін'юсту США не вказані.

Але є інформація про послуги, які він надаватиме Таруті.

"Між регистрантом (Боннер) та іноземним агентом (Тарута) існує усна домовленість про початок і проведення обговорень від імені агента з різними членами Конгресу США і особами з їх штабів, а також посадовими особами інших відповідних агентств і відомств уряду США і деякими неурядовими організаціями, щодо зацікавленості агента в отриманні підтримки пропонованого великомасштабного плану розвитку і гуманітарної допомоги для України, який в деяких аспектах співвідноситься з планом Маршалла (Європейський план відновлення)", - йдеться в документі.

Також сказано, що у США та України можуть бути в цьому спільні інтереси. Простіше кажучи, Тарута просуває в США ідею відновлення України, розбитого війною Донбасу, і намагається знайти бізнес-партнерів під це, або ж попіаритися.

Але в цій історії є цікаве співпадіння. Окрім Тарути послугами Bonner, J. Tedrowe користується і Олександр Чалий, який має ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України. Договір з останнім у Bonner, J. Tedrowe зареєстрований так само 7-го липня 2017-го, як і у ситуації з Тарутою. У реєстраційних даних про контракт Чалого і Боннера дипломат значиться "радником депутата Сергія Тарути". Послуги, які буде надавати американський лобіст збігаються послугами для Тарути. Той самий "план Маршала".

Варто нагадати, що з 2003 по 2004, Чалий обіймав посаду першого заступника міністра закордонних справ. Після звільнення він 2 роки був віце-президентом консорціуму "Індустріальна група", який керував активами "Індустріального союзу Донбасу" (ІСД) Сергія Тарути. Нині Чалий - президент компанії "Грант Торнтон" в Україні, яка входить в міжнародне об'єднання компаній Grant Thornton International.

Окрім цього, за даними ЗМІ, Чалого називали близьким до засновників Міжнародного центру перспективних досліджень, де, за даними СБУ, розробляли так званий "план Артеменка". Він передбачав зняття санкцій з Росії і референдум про передачу Криму в оренду Кремлю на 50 або 100 років.

В 2014-му Чалий виступав проти вступу України в НАТО.

Але окрема історія - це сам лобіст. Пан Боннер став лобістом 7-го липня 2017-го, у день підписання угод з Тарутою та Чалим. Сам же 55-річний Боннер навчається на соціолога. Він був жителем Сімферополя, поки не був змушений виїхати через російське вторгнення. В даний час він працює на кордоні з Росією, в Білопільському районі, Сумська область. Ключовим для впровадження плану називається його етнографічна робота по Україні. Сам план, над яким працюватиме лобіст, включатиме застосування практик поліпшення соціологічного мислення жителів Сходу України, а також розгортання військових та гуманітарних зусиль зі сторони США з кооперацією із українськими військовими, волонтерами та реформаторами з метою зміни суспільної думки на Сході України.

Взагалі про свій "план" для Донбасу Тарута почав говорити ще з 2016-го року. Попереду вибори-2019 і для того, щоб форсувати події, сам план потрібно написати. Враховуючи освіту та діяльність його американського лобіста, він цим і займеться. А для повної краси Тарута поїде в США, де йому влаштовуватимуть якісь зустрічі та конференції, де він розповідатиме про план. Картинка буде чудова для українського глядача.

Піарник Рибалка

Член Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, "радикал" Сергій Рибалка дуже любить піар.

На сайті Департаменту Юстиції США є угода з Medowood Management, LLC від 7-го жовтня 2017-го (по 31 грудня 2017-го) згідно із якою за виконану роботу, що включала в себе організацію зустрічей в США з представниками влади, поліпшення іміджу замовника, Рибалка мав сплачувати $12 тис. Окрім цього, Рибалка через Medowood Management, LLC працював із компанією Potomac International Partners, Inc. Вона за $30 тис. організовувала графік зустрічей з представниками Конгресу та Адміністрації протягом візиту Рибалки в США у вересні 2017-го.

І вдало це робила. Українські ЗМІ писали, що Рибалка в США зустрічався з Конгресменами, сенаторами та двома президентами. Було багато відповідних фото.

Очевидно, все робилося для покращення іміджу в Україні. Оскільки в нас все ще вірять у байку про американців, які не стануть тиснути руку кому попало.

Адміністрація президента і $600 тис.

1-го січня 2017-го Банкова підписала річну угоду з лобістами із BGR Government Affairs.

Ця компанія працювала над "розробкою та впровадженням комплексної стратегії розвитку державних справ та розвитку бізнесу, підтримкою зовнішньополітичного курсу зміцнення американсько-українських відносин та збільшення американських інвестицій в Україну".

АП згідно із угодою платила $50 тис. на місяць, що в сумі дорівнювало річним $600 тис.

Тоді спалахнув скандал - журналісти поцікавилися у АП, чи проводився тендер на надання лобістських послуг. Бо у замовниках значилася саме Банкова,11 - адреса АП. А відповідальною особою був вже колишній заступник голови АП Дмитро Шимків.

Згодом в документ були внесені зміни. Замовником окрім Шимківа там була прописана Національна рада реформ, котру очолював Борис Ложкін.

BGR Group - це впливова американська компанія, яка існує вже 27 років. Засновник фірми – Ед Роджерс. Він працював в Білому домі заступником помічника президента Джорджа Буша-старшого і асистентом керівника штабу. А також обіймав посаду першого заступника керівника виборчої кампанії Буша-Куейла на виборах в 1988 році.

Інтереси АП просували п'ять лобістів. Це, звісно ж, сам Ед Роджерс, а також співзасновник BGR Group 70-річний Хейлі Барбур - американський політик, колишній губернатор штату Міссісіпі від Республіканської партії, Уолкер Робертс - керівник міжнародної практики, Майя Сейден - екс-чиновниця Держдепу і Лестер Мансон, котрий у свій час очолював штаб сенатора Марка Кірка.

На той час така тактика Порошенка була більш ніж логічною. На американських виборах більшість українських політиків та міністрів активно підтримували демократку Гілларі Клінтон. Порошенко ж притримувався нейтралітету. Коли на виборах переміг Дональд Трамп з ним потрібно було налагоджувати співпрацю. Так званий "доступ до тіла" мали забезпечити досвідчені лобісти. Як показує сьогоднішній день, місія була виконана успішно.

Хто ще за що платив

Відомий олігарх Віктор Пінчук лобіював євроінтеграцію та демократизацію України через відомого лобіста Дугласа Шоена. У часи прем'єрства Арсенія Яценюка, Кабмін також часто звертався до послуг лобістів, як і Мінфін пані Яресько.

Зокрема, є угода від 22-го червня 2015-го року з APCO Worldwide Inc до 31-го липня того ж року. Відповідальною особою значився прем'єр Яценюк. За $30 тис. лобісти виконували послуги із забезпечення Яценюку зв'язків з американськими ЗМІ, комунікації та сприяння позитивних відносин між Україною та США.

Від 12-го квітня 2016-го року також наявна угода на такі ж послуги з APCO Worldwide (комунікації, медіа, поліпшення стосунків України і США), тільки відповідальною особою була міністр фінансів Яресько. І коштувало це $20 тис. до 30-го квітня.

Також цікаво, що 26-го березня 2014-го уряд через компанію JAI Holdings співпрацював з Prime Policy Group щодо переписки і перемовин з МВФ, Держдепом, Радбезом та ін. Реєстрація була ще на Сергія Арбузова, котрий був в.о. прем'єра після відставки Азарова до 27-го лютого 2014-го.

В архівах Департаменту Юстиції можна знайти угоди від початку 90-х років, АП, урядові та інші. Користувалися услугами лобістів також і такі діячі, як Юрій Іванющенко, зокрема задля отримання американської візи та контактів з американськими посадовцями, Володимир Литвин.

Дмитро Фірташ платив $80 тис. на місяць Prime Policy Group для юридичного супроводу, який в тому числі включав би виправлення публікацій у ЗМІ. Враховуючи його можливу екстрадицію в США у справі про хабарництво - цілком логічно.

Навіщо все це

Відповісти на це запитання можна просто - доступ до тіла. Українські політики, бізнесмени, посадовці, державні діячі хочуть отримати зв'язки чи просто домогтися власної мети через контакти із впливовими людьми з американського естеблішменту. США - оплот демократії і головний глобальний гравець у світі, а також ця держава має прямий вплив на нашу. Достукавшись до потрібних людей можна отримати необхідну підтримку, як фінансову, так і впливову. Для когось же це просто можливість попіаритися, продемонструвавши, що він є "рукопотисним" у колі конгресменів і сенаторів. А забезпечити "доступ до тіла" можуть лобісти. Як і дати пораду стосовно правильності політичного курсу тієї чи іншої особи.

Скоро вибори-2019. Ці питання дуже актуальні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme