Реверанс Зеленського: Чому Кабмін ускладнив поїздки до Росії

Новий порядок перетину українсько-російського кордону навряд чи покращить безпекову ситуацію. Але розриву "уявного спільного простору" він все-таки сприятиме. І, можливо, переконає частину українців в національній свідомості чинної влади. Принаймні, на Банковій на це надіються після паскудної історії з арештом волонтерів та бійців

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Реверанс Зеленського: Чому Кабмін усклад…
Колаж: Depo.ua

Повідомлення чинного прем’єр-міністра Олексія Гонча рука про те, що з 1 березня наступного року перетин українцями кордону з Росією стане можливим тільки за наявності закордонного паспорта, несподіваною новиною не стало.

Подібний сценарій українське МЗС анонсувало ще на початку грудня. Тоді представники зовнішньополітичного відомства, коментуючи українським ЗМІ ситуацію, пояснювали необхідність такого кроку міркуваннями безпеки. Буцімто за даними Прикордонної служби, з великою швидкістю зростає кількість підробок як свідоцтв про народження, так і внутрішніх паспортів у формі книжечки.

"По-перше, свідоцтво про народження дитини не підтверджує належність до громадянства України та не містить фотографії його власника, що унеможливлює ідентифікацію дитини на підставі цього документа... По-друге, як внутрішній паспорт, так і свідоцтво про народження не містять інформацію про особу латиницею, що тим самим унеможливлює проведення перевірки цієї особи на наявність можливих обмежень на перетинання державного кордону згідно з базами компетентних органів України та Інтерполу, а також не дозволяє автоматично зчитати інформацію з цих документів при проходженні прикордонного контролю. По-третє, паспорт громадянина України у формі книжечки має низький ступінь захисту і може використовуватися зі зміненою фотокарткою при перетині кордону третіми особами, які вчинили або можуть вчинити протиправні дії, що загрожують державній безпеці та громадському порядку", - заявляв тоді директор консульської служби МЗС України Сергій Погорельцев. Роблячи загалом логічний висновок про те, що спрощений режим поїздок громадян України до Росії за умов збройної агресії останньої є "неадекватним загрозам національній безпеці України".

І, загалом, всі ці аргументи мають певну вагу. А якийсь злий язик міг би додати до цього, що новий порядок перетину кордону вимусить якусь частину українських громадян зробити закордонні паспорти – що, хай і зовсім трішки, але допоможе бюджету.

Втім, про серйозний захист нацбезпеки у такий спосіб насправді, звичайно, не йдеться. Агенти російських спецслужб у більшості випадків мають цілком справні українські паспорти – як внутрішні, так і закордонні. І перетинають кордон не з "паспортами – книжечками" в оточенні купи дітей з підробленими свідоцтвами про народження.

Справжній зовнішньополітичний сенс цього кроку полягає, здається, в бажанні Банкової продемонструвати, що їй є чим відповісти на нові російські санкції проти України. Якими, зокрема, було прийнято заборону на в'їзд кільком громадянам України, а також остаточно оголошено "нев'їздним" український цукор та деякі інші товари.

Хоча, можливо, внутрішньополітична складова цього рішення була для чинного президента України навіть вагоміша. Оскільки на тлі гучного і вельми контроверсійного затримання волонтерів та учасників АТО, пролонгації закону про особливий статус Донбасу та ряду інших ризикованих політичних маневрів чинній владі слід було зробити бодай мінімальний реверанс у бік національно-патріотичних сил.

Роль такого кроку назустріч патріотам, схоже, і має виконувати сьогоднішнє рішення. Принаймні, на Банковій, здається, дуже на це сподіваються – відважуючись при тому на відверто недружній до Кремля хід, який стане черговим приводом для пропагандистських штампів про "нову українську владу, яка повторює помилки попередньої". Чи радикальнішого: "такого навіть при Порошенкові не було".

Оскільки в протилежному випадку зростання економічного незадоволення виборців Зеленського, поєднане з політичними причинами для зростання активності національно-свідомої частини суспільства, може мати для чинної влади не надто приємні рейтингові наслідки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme