Майдан – 3е:  Чи зможе опозиція протистояти Зеленському з "формулою Штайнмайєра"

Після підписання "формули Штайнмайєра" і досить дивного брифінгу президента Зеленського перед Банковою зібралися націоналісти, а лідери фракцій розкритикували владу

Майдан – 3е:  Чи зможе опозиція протисто…

Досить важким видався вечір 1-го жовтня для президента України Володимира Зеленського. Після підписання українською стороною у Мінську на зустрічі ТКГ "формули Штайнмайєра", глава держави дав короткий брифінг, на якому спробував пояснити, що жодної капітуляції не буде, як і виборів на Донбасі під дулами кулеметів. Але новий законопроект про особливий статус Донбасу писатиметься, бо дія старого завершується 31-го грудня цього року. І в цей законопроект впишеться формула Штайнмайєра, якою будуть окреслені "червоні лінії" проведення виборів на Донбасі і повернення окупованих територій. 

Читайте також: Україна погодилася на "формулу Штайнмайєра": Що тепер робитимуть Зеленський і Путін

Втім, Зеленський виглядав досить дивно і непідготовлено та, в підсумку, банально втік з брифінга "до дітей". Відвертий інформаційний провал Банкової одразу використала опозиція. Чимало націоналістичних організацій, включно із представниками Нацкорпусу, Нацдружин, "свободівців" та політиків від "ЄС", "Голосу" зібралися на Банковій та на Майдані. Палили файери, ходили з плакатами "ні – капітуляції". Під Офісом президента, за різними даними, було близько 200 людей. А на Майдані нарахували десь 500 чоловік. 

 

На Майдан підтягнулися навіть представники "Братства" Дмитра Корчинського. Там, між іншим, сталася словесна перепалка між Нацкорпусом і так званими "порохоботами", які пригадали "нацдружинникам" акції проти Петра Порошенка перед президентськими виборами. 

Між іншим, партія "ЄС" однією з перших відреагувала на інформаційну хвилю "зради". Петро Порошенко зібрав своїх політичних побратимів і записав відео, в якому запропонував владі допомогу, а також попередив, що не допустить здачі державних інтересів. 

 "Ніякої формули Штайнмайєра, як складової Мінських угод, не існує", – наполягає 5-й президент. Втім, чомусь всі забули, що Мінські угоди і діючий закон про особливий статус Донбасу були підписані та прийняті за Порошенка. Хоч і під тиском РФ. Правда, попри підписання ми не сильно поспішали домовленості виконувати та здавати національні інтереси.

На Майдан поспішив партієць від "ЄС" Володимир Ар'єв та інші представники партії –  Ахтем Чийгоз, Софія Федина...

У той же час від фракції "Голос" найбільш активним був Роман Лозинський, який прийшов на Банкову, щоб передати Зеленському, якого там не було, що його чекатимуть у ВР. Цікаво тут й те, що за даними Depo.ua Святослава Вакарчука станом на вчора не було в Україні. І лідер "Голосу",  не факт, що прийде в Раду. 

Але фракція "Голос" також окреслила свою позицію. 

"Партія "Голос" вимагає проведення закритого засідання парламенту, на якому президент Зеленський повинен пояснити: який документ підписано в Мінську і на які поступки готовий піти президент", – йдеться в офіційному повідомленні.

Найбільш цікавою була реакція Юлії Тимошенко. Лідерка з "Батьківщини" – одна з головних позакоаліційних союзників Зеленського і "Слуги народу". Втім, навіть "леді Ю" не втрималася від посту, в якому назвала "формулу Штайнмайєра" неприпустимою для України. Мовляв, Зеленський має детально пояснити, що там у Мінську підписали. От тільки інші вимагають, а Тимошенко – просить пояснити лідерам парламентських фракцій, що ж це за формула Штайнмайєра така. Тимошенко – це конструктивна опозиція, яка владу не чіпає.

Близько 12 ночі націоналісти почали розходитися і на Банковій та Майдані запанувала тиша. 

Учасники акції розповідали, що вийшли на Майдан спонтанно після того, як дізналися про погодження Україною у Мінську "формули Штайнмайєра". Мітингувальники вимагали не допустити капітуляції перед Росією та здачі українських інтересів.

Люди прийшли на Майдан з національними жовто-блакитними прапорами. Був також і прапор кримськотатарського народу. І обіцяли повернутися о 19:00, а також прийти під Раду. 

Підтримали Зеленського із "формулою Штайнмайєра" хіба у партії "ОПЗЖ", що вже характерно. 

Із побаченого можна зробити кілька висновків. 

1). Проукраїнська опозиція, зокрема "ЄС" та "Голос", отримали "золоту акцію". У парламенті, де править монобільшість і на них ніхто не звертав уваги, тепер можна буде добряче попіаритися на "зраді". У багатьох партійців навіть досвід відповідний є з часів Януковича (всі ж пам'ятають Парубія, правда?). Особливо важливим цей момент видається для "ЄС". На фоні допитів Петра Порошенка в ДБР, штампування Портновим справ проти нього, а також звинувачень на адресу Парубія, вхопитися за протистояння "капітуляції" їм дуже потрібно. Бо згодом кожне обвинувачення можна буде назвати політичними переслідуваннями. Також "ЄС" може заручитися підтримкою вулиці, яка є потужним аргументом по тиску на владу. І уособлювати собою проукраїнський протест ініціативам Зеленського по миру з Росією. 

2). Фракція "Голос" має цілі схожі до "ЄС". По-перше, вони з фракцією Порошенка грають на одному електоральному полі, а перед місцевими виборами це важливо, а по-друге – у команди Вакарчука з'являється шанс заявити про себе. Оскільки сама наявність "Голосу" у ВР, після провалу їхніх планів увійти до коаліції із "Слугою народу", викликала чимало запитань. Бо виглядали вони беззмістовно. От тільки з лідером їм дещо не пощастило. Вакарчук не витягує роль лідера вулиці, та і взагалі здається, що робота у ВР його швидше напружує,ніж навпаки. 

3). Зеленському зараз бажано все ж прийти до ВР і пояснити, що таке "формула Штайнмайєра". Таким чином він продемонструє відсутність страху перед опозицією, яку колись демонстрував Віктор Янукович. І уникне порівнянь з цим донецьким вигнанцем. Так само важливо для Зеленського піти в народ, як робив Голобородько. Але не шляхом референдуму, закон про який схоже таки буде прийнятий "слугами" ще до Нового року. А саме вийти до мітингувальників. Нехай навіть там і збираються опоненти влади, яких не переконаєш, це все одно можна буде подати українцям як перемогу. І 73% кількісно "задушать" всіх інших. А ще важливо нагадати про Порошенка, який раніше запевняв, що особливий статус не є небезпечним. Ну, коли президентом був. Електорату Зеленського це сподобається.

4). Тимошенко грає на свій електорат, як і у питаннях з ринком землі. Ніби критикує владу, але робить це так, щоб владі від цього не було боляче. Та вже зараз зрозуміло, що під "шумок" акцій Тимошенко може виторгувати якісь "пряники" собі. Наприклад, домовитися по Києву на місцевих виборах. Фракція "Батьківщина" у столиці представляє інтереси кількох бізнес-груп і забудовників. І вони прямо перетинаються з інтересами бенефіціарів від "слуг", того самого Вавриша...

5). Найголовніше – чи буде Майдан-3. Вчора у центрі Києва був швидше випуск пари. Наскільки вистачить ентузіазму націоналістів залежить від багатьох факторів, зокрема піарних та фінансових. Поки що Київ спить. І суспільство не готове до Майданів. А як його запалити мають думати лідери опозиції, якщо їм це буде потрібно. Влада ж навряд чи вже допустить помилку, якої колись припустився Янукович, побивши студентів. А без того побиття не було б і Майдану-2, бо на ньому вже тоді, в 2013-му, лишалася купка людей. 

Але шоу ми побачимо – Зеленського і його партію очікує весела осінь в Раді. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme