Мамедов пояснив, як ГПУ збирає і передає до МКС докази російської агресії у Криму і на Донбасі

Засткупник генпрокурора Гюндуз Мамедов розповів про співпрацю із Міжнародним кримінальним судом, про технологію збирання інформації про участь Росії у анексії Криму та агресії на Донбасі та передачі її до МКС

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на "Укрінформ".

"На даній стадії ми передаємо інформацію, необхідну для попереднього вивчення ситуації в Україні", – пояснив Мамедов. За його словами, перед тим, як розпочати розслідування по конкретній ситуації, МКС має вирішити для себе два питання: по-перше, чи мали місце злочини, які підпадають під його юрисдикцію, і, по-друге, питання компліментарності.

" За весь час збройної агресії до ОП МКС було передано 13 інформаційних повідомлень щодо найтяжчих злочинів. По Криму ми передавали факти використання Росії цивільного населення півострова в якості "живих щитів" під час військових дій активної фази окупації Криму в лютому-березні 2014 року, примусовий призов до служби в збройних силах РФ, видворення та депортацію жителів з Криму на основі рішень судів окупаційної влади, насильницьке переміщення засуджених у пенітенціарні установи, розташовані на території країни-агресора. Наприклад, в останньому наводимо факти примусового переміщення населення з території Криму на материкову частину України", – заявив заступник генпрокурора.

Мамедов пояснив, що особливістю цього повідомлення є те, що йдеться про відповідальність окремих осіб вищого керівництва Росії саме через відповідальність держави-окупанта: "Ми проаналізували протоколи допитів потерпілих та свідків примусового переміщення, систематизували доказову базу. За даними на кінець 2019 року кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб із Криму склала майже 43 тисячі осіб. Останній факт по Донбасу, переданий в МКС у грудні минулого року, стосувався позасудових страт 9 військовослужбовців ЗСУ під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. Всі ідентифіковані".

"У питаннях нашої роботи ми тісно співпрацюємо з правозахисними та громадськими організаціями для проведення об’єктивних та всебічних розслідувань. […] Покази отримуються від осіб, які перебувають на лінії зіткнення, від полонених, які були звільнені, а також від осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України і виїжджають на підконтрольну Уряду територію", – розповів про практичну сторону роботи зі збирання інформації Гюндуз Мамедов.

Найціннішими, за його словами, є свідчення звільнених військовополонених та цивільних, які незаконно утримувалися в неволі учасниками незаконних збройних формувань Росії, оскільки вони дають детальні покази про місце, де їх утримували, й про учасників терористичних організацій та військовослужбовців Росії, з якими їм доводилося стикатися: "З такими особами, крім допитів, проводяться впізнання осіб, які підозрюються у вчиненні воєнних злочинів. Наведу приклад: за допитами полонених, звільнених наприкінці грудня, нашим Департаментом щодо злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту, зареєстровано в ЄРДР 14 кримінальних проваджень щодо катувань, нелюдського поводження з цивільними та військовополоненими незалежно від статі".

Нагадаємо, Мамедов поінформував, що напередодні суду у справі про катастрофу MH17 на Донбасі змінять склад Спільної слідчої групи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme