Ліберальна реформа: Як Україні змінити податковий кодекс, щоб розвиватися

У четвер, 27 січня, Український інституту майбутнього (УІМ) презентував концепцію Нового податкового кодексу, ухвалення якого, за словами експертів, могло б стати потужним поштовхом для розвитку української економіки

Журналіст стрічки новин
Ліберальна реформа: Як Україні змінити п…
Фото: depositphotos

Так, за словами виконавчого директора Українського інституту майбутнього Вадима Денисенка, податкова політика української влади протягом останніх років показала свою пагубність і безглуздість, що унеможливлює розвиток країни.

Вадим Денисенко

"Ми не зможемо рухатися далі, зокрема і у гібридній війні, якщо не зробимо радикальне зниження податків. Вся проблема у тому, що на сьогоднішній момент бізнес намагається максимально уникнути оподаткування, і ми протягом останніх років були чи не єдиною країною у Європі, яка підвищувала податки, що було дуже безглуздо. Тому Український інститут майбутнього запропонував свій концепт нового податкового кодексу, який дозволить дати можливість бізнесу працювати "по білому" і економіці наповнюватися грішми", – заявив Вадим Денисенко.

Згоден з ним і  директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін. Експерт стверджує, що наявна податкова система чи не найбільше гальмує розвиток української економіки та є причиною того, що ми відстаємо від усього світу.

Амелін

"Сьогодні Україна – об’єкт глобальної та регіональної політики, бідна країна з ВВП на душу населення $5 тис. (оцінка UIF 2021). Для порівняння: ВВП на душу населення у Туреччині 2021 – $9 тис., у Польщі – $17 тис. Через проведення ліберальної податкової реформи Україна може запустити зростання економіки і, зрештою, стати сильною державою з високою якістю життя її громадян, суб’єктом міжнародних відносин", – зазначив Анатолій Амелін.

Проблеми податкової систеим

Так, експерти Інституту підсумовують, що наявна податкова система занадто дорога і складна, при цьому мінлива. Інвестори не ризикують вкладатися в українські компанії, а бізнесмени виводять прибутки з країни. Це призводить до низької вартості грошей та відсутності дешевого кредитного ресурсу. Як наслідок – сповільнення бізнес-процесів. Українська економіка зростає надто повільно – на близько 2% за рік, зберігається низька якість життя. 

Задачі податкової політики

Очевидно, що свої задачі податкова система не виконує – частка тіньовової економіки залишається чималою, як і частка держави у процесах. При цьому корупційні ризики зависокі, а податкове адміністрування – складне. 

Що пропонує Український інститут майбутнього

Презентована інститутом концепція реформи передусім передбачає зниження податкового навантаження. Так, замість 20% ПДВ пропонуєься впровадити 10% податок з роздрібних продажів. ПДФО пропонується знизити  до 10%, а замість 18% податку на прибуток впровадити 10% податок на виведений капітал. При цьому ліквідувати ПДВ, ЄСВ, податок на прибуток, військовий збір та інші дрібні збори.

Нові податки

Як варто змінити податки

Також перераховані головні інструменти податкової реформи:

1. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал (ПнВК);

2. Заміна податку на додану вартість (ПДВ) на податок з роздрібного продажу (ПРП).

3. Ліквідація ЄСВ, військового збору та інших дрібних податків (туристичний збір, збір за паркування тощо).

4. Включення в податок на доходи фізосіб (ПДФО) соціальних зобов’язань, як компенсатора ліквідованих податків з поступовим зниженням ставки протягом 10 років.

5. Брутизація зарплат

6. Модифікація спрощеної системи оподаткування з 4-х груп до 2-х. Серед них перша – мікробізнес, що як податок сплачує фіксовану суму патенту. А друга – решта бізнесу, що сплачуж лише податок з продажу. 

7. Запровадження єдиної ставки митних зборів для всієї товарної групи. 

8. Спрощення правил акцизу для легальних виробників та продавців, зведення до мінімуму процесів контролю. 

УІМ вважає, що ці зміни реалістичні та дозволять в найкоротший термін перезапустити нашу економіку і зробити її конкурентною.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme