Золотий запас: Навіщо Путін ганяє вагнерівців до Мадуро

Російські літаки у великій таємниці продовжують навідуватись до Венесуели. І їхні візити вже не схожі на попередні "човникові рейси" для обміну валюти в ОАЕ

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Золотий запас: Навіщо Путін ганяє вагнер…

Російська авіація продовжує ледь не щодня навідуватися до Венесуели. Як помітили російські журналісти, за останні три доби до Каракасу було зроблено як мінімум три рейси. Зокрема, в ніч з 28 лютого на 1 березня з Москви до Венесуели літав літак Boeing-777 авіакомпанії Nordwind Airlines.

Простоявши в столиці Венесуели півдня, він вилетів до Уганди, де й приземлився в аеропорту Ентеббе 2 березня.

Після чого з Уганди він попрямував до Занзібару, після чого 3 березня вилетів назад до Венесуели. Вранці 4 березня через Каракас, за даними сайту Flightradar, цей літак знову вилетів на Ентеббе.

Але на відміну від "повітряних маневрів", влаштованих в кінці січня, цього разу справа не обмежувалась крупним пасажирським літаком.

3 березня на шляху до Каракаса був помічений борт Іл-62 Міністерства оборони Росії. Flightradar24 зафіксував лише деякі ділянки перельоту: екіпаж міг відключати транспондер, щоб не передавати всі координати польоту. Цей літак вже був помічений у Каракасі в грудні 2018 року. А перед тим він перекидав російські війська до Сирії.

Мета схожих польотів російської авіації до Венесуели в січні, на даний момент, загалом зрозуміла. Тоді режим Мадуро намагався продати золотий запас країни за готівкові долари. І якщо перша стадія продажу, 21 січня, коли фонд Noor Capital з ОАЕ купив за готівку три тони золота, пройшла успішно, то в кінці місяця, 28 січня, коли Мадуро хотів продати за російського посередництва вже 20 тон, справа зірвалась - оскільки у Держдепі США популярно пояснили посадовцям фонду з ОАЕ, що за іще одну подібну угоду вони гарантовано потраплять до санкційного списку. На тому бізнес "золото в обмін на готівку з доставкою російськими літаками" в Мадуро, здавалося, закінчився.

І от - новий спалах активності російського "транспортного цеху" у небі над Каракасом. З чого б це? Тим паче, що ні Уганда, ні Занзібар, куди літав Boeing-777 Nordwind Airlines, на міжнародні центри комерції, де можуть купити золотий вантаж, явно не схожі. Себто американських санкцій там, можливо, і не дуже бояться - але викласти восьмизначну суму доларовою готівкою теж навряд чи можуть.

Ймовірних пояснень цього разу може бути декілька. По-перше, потенційний покупець венесуельського золота з метою конспірації спеціально вибрав віддалені кутки світу для того, щоби провернути свої справи, не привертаючи зайвої уваги. Хоча використання "засвіченого" літака в цю гіпотезу вкладається досить погано. І для швидкого перевантаження в польових умовах однозначно краще підходив би невеликий "грузовик", ніж величезний пасажирський лайнер.

Тому правдоподібнішою виглядає версія про те, що вантаж йшов не Венесуели до Африки, а з Африки та Росії до Венесуели. І було це не золото, а все ті ж вагнерівці, яких вряди-годи бачать у венесуельській столиці.

Але відправляють їх не тільки і не стільки для безпосередньої підтримки Ніколаса Мадуро, в якого і так є власна армія. Третя за розмірами в Південній Америці, до речі - і все ще в переважній більшості віддана диктатору.

Цілком ймовірно, що люди Пригожина роблять у Венесуелі те, на що Мадуро не наважився б використати своїх гвардійців. А саме - потиху вивозять золотий запас країни в Росію. Як персональну гарантію для Ніколаса Мадуро, що в скрутну годину Москва його не забуде. Саме тому коли венесуельське золото летіло до Еміратів, щоб обернутися доларами, які підуть на прокорм тієї ж армії - чутки про це вільно гуляли по Каракасу. Мадуро не було підстав боятися своїх людей. А тепер, кли гроші просто потиху відлітають - диктатор надає перевагу російським виконавцям.

Які, в обмін на "золоті" рейси, повинні подбати про його безпеку, і в разі потреби - евакуювати з країни. От тільки бідолашний латиноамериканець мало знає свої російських партнерів. Які, вивізши останні крихти багатства зубожілої країни, можуть повернути йому борги за золото не квитком до Москви, а кулею в голову. Так вийде явно дешевше.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme