Ще один із КВК: Що відомо про Стефанчука, якого хочуть призначити спікером замість Разумкова

У Верховній Раді вже запустили процедуру відставки спікера Дмитра Разумкова. Заміну йому довго не шукали - представники влади повідомляють, що новим спікером стане нинішній віце-спікер Руслан Стефанчук. Зібрали, що про нього відомо

Журналіст відділу новин
Ще один із КВК: Що відомо про Стефанчука…
Фото: Facebook Руслана Стефанчука

У біографії Стефанчука політична діяльність займає далеко не перше місце, адже він багато років присвятив науці й викладанню у вишах. Не обійшлося у його житті й без скандалів. І конфлікт з Разумковим – аж ніяк у цьому переліку не єдиний. Depo.ua розповідає усе, що відомо про Стефанчука, якого провладна партія вже бачить у кріслі Разумкова.

Де народився та навчався Руслан Стефанчук

Віце-спікер парламенту народився 29 жовтня 1975 року в Тернополі, у родині медиків.

фото стефанчука в дитинстві

Стефанчук (зправа) в дитинстві

У 1992 році з відзнакою закінчив хмельницьку загальноосвітню середню школу №18, а через п'ять років – з відзнакою закінчив Хмельницький інститут регіонального управління та права (нині — Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова) за спеціальністю "правознавство". Через два роки Стефанчук став випускником ще й Технологічного університету Поділля (нині — Хмельницький національний університет), де здобув спеціальність "менеджмент виробничої сфери". 

Крім української та російською володіє англійською, польською, німецькою та латиною. 

Професійна та наукова діяльність

У біографії Стефанчука вагоме місце займає наукова діяльність. Так, одразу після закінчення Хмельницького університету Стефанчук влаштувався на кафедру цивільно-правових дисциплін цього ж ВНЗ асистентом, а потім вступив до аспірантури Інституту держави і права ім. Володимира Корецького НАН України.

Руслан Стефанчук

Закінчивши аспірантуру й захистивши дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (тема: "Цивільно-правовий захист честі, гідності та репутації"), він у 2000 році почав працювати у Хмельницькому університеті управління та права.

У 2003 році Стефанчук отримав вчене звання доцента, а вже через два роки став був проректором із наукової роботи Хмельницького університету управління та права. На цій посаді він пропрацював до 2011 року.

Згодом віце-спікер парламенту обійняв посаду завідувача відділу проблем розвитку національного законодавства Інституту законодавства Верховної Ради, де протримався два роки. Після цього, у 2013 році, Стефанчук став завідувачем кафедри цивільно-правових дисциплін, а у 2014 – 16 був проректором із наукової роботи Національної академії прокуратури України. Потім - проректором із наукової роботи вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України. Цю посаду він обіймав до 2019 року.

Які ступені та звання було присуджено Руслану Стефанчуку

Ще у 2008 році, працюючи проректором із наукової роботи Хмельницького університету управління та права, Стефанчук захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук. Темою його роботи було: "Особисті немайнові права фізичних осіб у цивільному праві". Того ж року йому було присуджено науковий ступінь доктора юридичних наук і вчене звання професора. 

У 2009 році Стефанчука обрали членом-кореспондентом Академії правових наук України (нині — Національна академія правових наук України), а у 2020 році він став дійсним членом (академіком).

Заступник Разумкова

Стефанчук викладає в декількох вишах Києва та Харкова, а також працює в державній організації "Національний офіс інтелектуальної власності" при Мінекономіки (ЄДРПОУ: 42190638, профіль – дослідження та експериментальні розробки в галузі суспільних і гуманітарних наук).

Чинний віце-спікер парламенту є автором понад 500 наукових і навчально-методичних праць. Він писав наукові роботи за такими напрямами діяльності, як проблеми загальної теорії приватного права, право інтелектуальної власності, європейське цивільне право, діяльність Європейського суду з прав людини, особисті немайнові права фізичних осіб, договірні та деліктні зобов'язання, медичне право, юридична освіта та наука.

Також Стефанчук випускав науковий фаховий журнал "Law of Ukrainе", був першим заступником головного редактора юридичного журналу "Право України", а також заступником головного редактора журналу "Університетські наукові записки".

На його рахунку й членство у редакційних колегіях наукових видань "Медичне право", "Приватне право", "Правова держава", "Юридична освіта в Україні", "Юридична наука", "Юридична наука і практика", "Вісник прокуратури", "Журнал цивільного і кримінального судочинства", "Вісник Укрдержреєстру", " Вісник Національної академії прокуратури України".

Політичний шлях Стефанчука

У політику чинний віце-спікер парламенту подався ще під час проректорства, у 2006 році балотувався до Хмельницької міської ради за списком Української Республіканської Партії "Собор", а у 2007 році став помічником на громадських засадах нардепа VI скликання від Блоку "Наша Україна — Народна самооборона" Анатолія Матвієнка.

У 2016 році став радником першого віце-прем'єра – міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва з питань інтелектуальної власності. Втім, одразу після того, як Володимир Зеленський у 2019 році заявив про склад свого передвиборчого штабу, Стефанчука з цієї посади звільнили.

Стефанчук Руслан Олексійович

У 2017 році Стефанчук претендував на посаду судді у Верховному суді, але не пройшов за конкурсом.

Як Стефанчук познайомився з Зеленським

У 2019 Руслан Стефанчук став головним ідеологом в передвиборчому штабі кандидата на посаду президента Володимира Зеленського. З ним Стефанчук познайомився ще в студентські роки, завдяки КВК (Стефанчук входив в хмельницьку команду "Три толстяка", а Зеленський - в "95 квартал" з Кривого Рогу. У квітні 2019 року він увійшов до списку осіб, уповноважених офіційно представляти позицію Зеленського з різних питань. Вже через місяць Зеленський призначив його своїм радником й представником у парламенті. 

стефанчук грає в квк команда три толстяка

У серпні 2019 року Стефанчук став народним депутатом від "Слуги народу". У партії він був під другим номером, одразу за Разумковим. Згодом він став заступником голови парламенту, тому Стефанчук є позафракційним нардепом й не входить до складу будь-якого комітету (за посадою).

Стефанчук також є заступником голови Виконкому Національної парламентської групи в Міжпарламентському Союзі, співголовою міжпарламентської ради Україна-НАТО й членом групи з міжпарламентських зв'язків з Австрійською Республікою. Торік Зелеський включив його до складу Національної ради з питань Антикорупційної політики, а також до складу членів Національної ради реформ, які беруть участь в його роботі з усіх питань.

Робота у Раді

Стефанчук активно бере участь у розробці законів. На його рахунку документи "Про охорону репродуктивного здоровʼя", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері особистих немайнових прав фізичних осіб", "Про внесення змін і доповнень до статті 707 Цивільного кодексу України".

Стефанчук у Раді

Одним із найвідоміших проектів закону авторства Стефанчука є "Про облік часу в Україні", який передбачав скасування переходу на літній та зимовий час. Він пояснював, що ухвалення документа не лише сприятиме покращенню стану здоров'я і підвищенню працездатності населення, а й допоможе протидіяти агресії з боку Росії, адже на тимчасово окупованих територіях України протиправно встановлено час держави-агресора. Він також вважає, що документ сприятиме прагненням України до ЄС. Втім, законопроект нардепи не підтримали.

Також Стефанчук як представник Зеленського у парламенті виходив до суспільства із заявами щодо скандального закону про олігархів. 

Що відомо про родину Руслана Стефанчука

Як ми вже згадували, перший заступник голови парламенту з родини медиків. Його батько – Олексій Іванович – головний ортопед-травматолог Хмельницького, який спеціалізується на політравмах. Також він – заслужений лікар України й автор низки наукових статей. Мати Стефанчука є лікарем вищої категорії, гастроентерологом Хмельницької поліклініки №1.

Молодший брат Стефанчука – Микола – є народним депутатом від "Слуги народу" (був обраний по 187 мажоритарному округу (Хмельницький)). Також він – заслужений юрист України, доцент, а з 2016 року працює викладачем в КНУ імені Тараса Шевченка.

Стефанчук з братом Миколою

Стефанчук з братом Миколою

Стефанчук одружений. Його дружина Марина за фахом юрист, навчалася у Хмельницькому університеті управління та права. Працює викладачем в економічних вишах Києва та Тернополя. 

Весільне фото Стефанчука

Весільне фото Стефанчука

У першого заступника голови парламенту є син Олесь та донька Злата.

родина Руслана Стефанчука

Майно і статки Стефанчука

Востаннє віце-спікер ВР подавав декларацію у березні 2021 року. Там зазначається, що Стефанчук, спільно з дружиною, володіє земельною ділянкою у Білогородці Київської області (площа 1008 кв. м). Також у політика є квартира в Хмельницькому площею 93,4 кв. м. Його дружина, спільно з матір'ю, володіє квартирою площею 49,8 кв. м. у Ярмолинцях, що на Хмельниччині.

Марина Стефанчук має квартиру й у столиці (площа 101,8 кв. м), де родина політика і мешкає. Задекларував представник Зеленського у Раді і квартиру у Хмельницькому (площа 64,7 кв. м), право на користування нею має його син Олесь.

Вказав він і те, що разом з дружиною мають обʼєкт незавершеного будівництва у Білогородці на Київщині, зокрема садибний будиночок (270 кв. м). Також дружина політика орендує гараж у столиці.

Їздить Стефанчук, судячи з декларації, на Renault Captur 2015 року випуску, а його дружина – на Mitsubishi Outlander 2018 року.

ймовірний кандидат на посаду голови парламенту

Також політик володіє бібліотекою наукової літератури, що вміщує близько п'яти тисяч примірників книг, старовинну ікону та комплект ювелірних виробів дружини (золота обручка, сережки, кулон та браслет, оздоблені коштовним камінням).

Торік Стефанчук на посаді віце-спікера в Раді заробив 595 880 гривень (близько 49 тисяч гривень щомісяця). Також він отримав у 2020 році 3726 гривень премії ім. Ярослава Мудрого у номінації за видатні заслуги у законотворчій, судовій та правозастосовній діяльності. Ще 43 083 гривні — довічна виплата за звання члена Національної академії правових наук України. 60 тисяч гривень політик вказав як дохід від надання майна в оренду. Також Марина Стефанчук отримала від своєї матері 864 846 гривень подарунку у негрошовій формі. Про що йдеться – невідомо, але зазвичай під цим може приховуватись нерухомість, цінні папери, рухоме майно тощо.

На рахунках у банку подружжя Стефанчуків тримає майже 630 гривень та 116 євро. Готівкою політик з дружиною зберігають 49 700 доларів, 15 500 євро та 18 500 гривень.

Руслану Стефанчуку належать 25% у ТОВ "ЮРИДИЧНИЙ ПОРТАЛ "РАТІО ДЕЦІДЕНДІ", директором якої є Олександр Святоцький – академік Національної Академії правових наук, а також головний редактор юридичного журналу "Право України" (з 1995 року).

Стефанчуку та Святоцькому належать авторські права й на вісім графічних творів (серед яких логотип згаданого ТОВ "ЮРИДИЧНИЙ ПОРТАЛ "РАТІО ДЕЦІДЕНДІ") та два товарних знаки.

Скандали за участі Стефанчука

Орендував квартиру у тещі

У листопаді 2019 року він потрапив у скандал через те, що винаймав квартиру у тещі за бюджетні кошти. Це стало відомо після того, як громадський рух "Чесно" оприлюднив дані з Порталу відкритих даних Верховної Ради, за якими Руслан Стефанчук отримував від держави понад 20 тисяч гривень на оренду житла. Сам віце-спікер заявив, що зради у цьому немає: "Право обирати орендодавця – моє право, як орендаря. Це чітко випливає із принципу свободи договору, гарантованого мені статтею 6 Цивільного кодексу України".

Стефанчук Руслан

У "Слузі народу" також заступилися за Стефанчука. Так, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Стефанчук вирішив повернути кошти, отримані від держави на оренду.

"Пан Стефанчук – дуже порядна, культурна, інтелігентна людина. Він – людина, за яку я буду битися до останнього. Він, до речі, все робив законно, там є особиста історія. Але він написав заяву на ім’я голови Верховної Ради: повернути власним коштом відшкодування з його зарплати", – зазначив нардеп.

Дім будує, але не декларує

У декларації за 2020 рік Стефанчук вказував, що має з дружиною Мариною садибний будинок на Київщині, у Білогородці. Ділянка площею 270 кв. м вказана як об'єкт незавершеного будівництва, однак, за інформацією журналістів, там вже зведений котедж на два поверхи у англійському стилі.

Стефанчук замість Разумкова

Одразу й не скажеш, що голова парламенту та його перший заступник - в контрах: обидва на людях завжди поводилися стримано і ввічливо. Але поступово стало очевидним взаємне роздратування, що наростає. Після того як Стефанчук почав писати листи до Регламентного комітету, з вимогою пояснити, чому його не призначили в.о. голови парламенту, на час, коли Разумков вдруге сидів на самоізоляції, той жовчно прокоментував це, мовляв, може вас призначати виконуючим обов'язків спікера і кожен раз, коли я в туалет виходжу.

віце-спікер Ради

Стефанчук коментуючи чутки про те, що Зеленський хоче його зробити спікером парламенту, скромно заявляв, що вони комусь вигідні, а його нинішня посада його "цілковито задовольняє" та найбільше відповідає його "рівню кваліфікації, професійному бекграунду" і є тим місцем, де він міг би реалізуватися найкраще. При цьому Стефанчук нібито пожалівся на те, що на роботі його утискає вже майже колишній шеф. Він заявив, що понад півроку на сайті парламенту, в розділі "Топ-новини" не з’являються новини за його участю, його більше не запрошують на внутрішні наради та зустрічі, крім традиційних "понеділкових апараток". Також, додав Стефанчук, з нього зняли деякі повноваження першого заступника голови, які вважаються традиційними для цієї посади – зокрема, функції щодо міжнародної та міжпарламентської діяльності, роботу з іноземними колегами-парламентарями. Сам Стефанчук заявляв, що "не схильний тут вбачати якусь конспірологію", а вважає, що "це радше якісь внутрішні апаратні нюанси".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme